دستگاه اکو قلب (اکوکاردیوگرافی / ECO)

 

اکوکاردیوگرافی یا اکو قلب از انواع دستگاه های تصویربرداری است که مانند دستگاه سونوگرافی از امواج فرا صوت فرکانس بالا استفاده می کند و مختص تصویربرداری از سیستم قلبی عروقی است. در این روش تصاویر تک بعدی، دو بعدی، سه و چهار بعدی از دیواره ها و دریچه های قلبی و عروق بدست می آید. انواع بیماری های قلب، رشد باکتری ها روی دریچه ها، اندازه قلب، جریان خون در قلب، حرکت دیواره قلب، فشار داخل قلب، ضخامت دیواره قلب و ... با این روش تصویربرداری قابل تشخیص و اندازه گیری هستند.

دستگاه اکو قلبی
نوع پروب مورد استفاده می تواند Linear، Phase Array، Curved-Phased Array و ... باشد که تاثیر مستقیم بر نحوه شکل دادن سیگنال، نوع اسکن، محل تمرکز امواج و در نهایت مشخصاتی دارد که کیفیت تصویر را می سازند. در بیشتر فرآیندهای قلبی از پروب های آرایه فاز (Phase Array) و در معاینات عروقی از پروب های آرایه خطی (Linear-Array) استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی انواع مختلف دارد که پرکاربردترین آن اکوکاردیوگرافی قفسه سینه است که کاملا غیرتهاجمی و بدون درد است. همچنین اکوکاردیوگرافی ورزشی به عنوان بخشی از تست ورزش، اکوکاردیوگرافی از طریق مری و اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیز از انواع اکو قلب هستند.

دستگاه ECO
برای خرید دستگاه اکو قلب موارد مهمی را باید در نظر گرفت. این دستگاه می تواند به صورت مبله و یا پرتابل باشد. همچنین میزان استفاده از دستگاه، کیفیت و نوع تصاویر مورد نظر، نوع پروب ها، عملکرد و ویژگی های اسکنر، قیمت، سهولت استفاده، قابلیت ارتقاء، ذخیره سازی تصویر و خدمات پس از فروش، از عواملی هستند که هنگام خرید باید به آنها توجه کرد. همچنین چنانچه دستگاه برای کاربردهای پیشرفته اولتراسوند قلب استفاده شود ویژگی های دیگری نیز مانند: داپلر PW و CW، کنترل عمق و گین، تعداد فریم در ثانیه و ... در هنگام خرید اهمیت پیدا می کنند.

افراطب با دانش پیشرفته مهندسی پزشکی بهترین خدمات مشاوره، انتخاب و خرید انواع دستگاه اکوکاردیوگرافی را در سراسر کشور ارائه می دهد.