دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو
آمبو بگ

آمبو بگ

آمبو بگ | خرید آمبو بگ

 

آمبو بگ از تجهیزات پزشکی اورژانسی است و دارای مخزن هوایی سیلیکونی یا پلاستیکی می باشد. این دستگاه بطور دستی در ایجاد فشار مثبت ریوی درشرایط پنوموتوراکس و یا در تنفس مصنوعی هنگام سی پی آر استفاده می شود.

 

آمبو بگ 02 - آمبو بگ

عملکرد دستگاه آمبو بگ

این دستگاه دارای شیریکطرفه می باشد که موجب میشود کیسه هوا به خودی خود پر شود و مانع از خالی شدن آن میشود.

شرایط دستگاه آمبوبگ :

دستگاه باید شفاف باشد

رابط اکسیژن وصل باشد

بگ ذخیره هوا به آن متصل باشد (این بگ موجب ایجاد اکسید آهن ۹۰% میگردد.)

این دستگاه قابلیت کنترل غلظت هوای دم بیمار را دارد. با اتصال ماسک اکسیژن مقداری غلظت هوا کنترل میشود و میتوان حتی انرا به میزان دلخواه افزایش داد.

دریچه روی دستگاه با درجات ۲۰، ۳۰ و ۴۰ سانتی متر آب می باشد. در زمان تهویه با ماسک این دریچه بسته است و در زمان تهویه از طریق لوله تراشه، باید باز شود. اگر فشار راه هوایی از درجه ای که تنظیم شده بیشتر باشد. فشار هوای اضافی در سیستم تنفسی بیمار اعمال نمیشود و از دریچه خارج و موجب کنترل فشار هوا میگردد.

 

آمبو بگ 01 - آمبو بگ

انواع آمبو بگ

نوع سیلیکونی این دستگاه قابلیت اتوکلاو شدن را دارد. نوع دیگر این دستگاه کل اتصالات باید باز شوند و در ظرف حاوی محلول (Hi-disinfection) به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار گیرد و سپس آبکشی شود.

به طور کلی این دستگاه جهت کمک رساندن به بیماران اورژانسی آسیب دیده قلبی و تنفسی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین برای کودکان مبتلا به مشکل تنگی نفس و زمانیکه لوله گذاری داخل تراشه امکان پذیر نیست یا منع شده است.

به طور مثال برای برخی جراحی های کوچک نیاز به لوله گذاری داخل تراشه نیست.

برای کارگذاری آمبوبگها ابزاری از جمله لوله اتصال نیاز می باشد. این لوله دستگاه را به منبع اکسیزن متصل میکند. همچنین میتوان به دستگاه ساکشن جهت خروج محتویات معده به دهان و حلق بیمار و در نتیجه آسپیراسیون و همچنین برای اتصال به منبع اکسیژن نیاز می باشد.

   

نحوه استفاده از دستگاه

استفاده درست از این دستگاه نیاز به مهارت خاص دارد و کارکنان اورژانس و پرستاران باید با عملکرد و نحوه کاردستگاه آشنا باشند. باید با یک دست کیسه ماسک و با دست دیگر ماسک را روی صورت بیمار نگه داشت. همچنین پوزیشن سر بیمار نیز مهم است.

سر بیمار باید کمی بالاتر از بدن او قرار بگیرد. استاده از حوله زیر سر بیمار به باز بودن جریان هوا کمک میکند و پروسه کمک رسانی را بهتر میکند.

گوش ها باید با شکاف جناغی در یک راستا قرار داشته باشد و اگر به آسیب گردن یا نخاع مشکوک هستید، باید از راه چانه برای بازکردن راه هوا استفاده کنید. میتوانسد از حرکت دادن سر برای بازکردن راه هوایی استفاده کنید.

در صورتی که بیمار واکنش غیرعادی نداشته باشد، برای داشتن یک راه هوایی آزاد، میتوان از راه هوایی اوروفارنکس استفاده کرد.

اگر بیمار راه هوایی اوروفارنکس یا OPA را نتواند تحمل کند، باید از راه حلق و بینی برای ایم کار استفاده کرد.

اگر به سر بیمار یا بخش های مهم سر ضربه وارد شده است، از راه بینی ادام به اکسیژن رسانی نکنید. زیرا میتواند به فضا جمجمه آسیب وارد کند.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب