دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

اسپکولوم

اسپکولوم

اسپکولوم

اسپکولوم  | اسپکولوم واژینال

واژه اسپکولوم وسیله ای است برای کنار رفتن بافت های بدن و حفره ها و دیدن و معاینه بهتر داخل حفره و بافت ها. اسپکولوم واژینال از دسته تجهیزات پزشکی مصرفی است که پزشک زنان از آن برای معاینه واژن و دهانه رحم زنان استفاده می کند. گاهی در حین عمل نیز از این وسیله استفاده می شود. این وسیله ابتدا در سال ۱۸۳۶ در کشور آمریکا ساخته شد و در آن زمان این وسیله به صورت فلزی در مطب ها وجود داشت.

اما با گذشت زمان و پی بردن به این موضوع که خانم ها گاهی به دلیل استفاده از این وسیله اشتراکی به هنگام معاینه دارای عفونت می شوند، استفاده از نوع فلزی اسپکولوم واژینال کم کم منسوخ شد و نوع پلاستیکی و یکبار مصرف آن جایگزین نوع فلزی این وسیله شد.

با استفاده از این وسیله دیواره های واژن از هم فاصله گرفته و جدا می شوند و پزشک بهتر می تواند کار معاینه را انجام دهد و نوع بیماری را به درستی تشخیص دهد و درمان نماید. از اسپکولوم واژینال برای معاینه و تشخیص بیماری های دهانه رحم، رحم، واژن و تخمدان ها و لوله های رحمی استفاده می شود.

 

اسپکولوم1 - اسپکولوم

 

انواع اسپکلوم 

اسپکلوم دارای سایز های بزرگ، متوسط m و کوچک s می باشد. معمولا سایز کوچک برای خانم هایی که باکره هستند و جهت معاینات پزشکی مراجعه می کنند استفاده می شود. این سایز از اسپکلوم طول و عرض کمتری نسبت به بقیه دارد و قسمت های کمتری را تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو خطرات احتمالی آسیب به پرده بکارت در آن وجود ندارد. همچنین اسپکلوم ها دارای مدل های پیچی و دلفینی هستند و هر دو تقریبا کار یکسانی انجام می دهند و بنا به سلیقه پزشکان از آن ها خریداری و استفاده می شود.

 

مزیت های اسپکولوم واژینال شفاف و یکبار مصرف

• یکی از مزیت های اسپکولوم پلاستیکی و یکبار مصرف، شفافیت آن است که به وسیله آن بافت های واژن کاملا دیده می شوند. • با استفاده از اسپکولوم یکبار مصرف و به دلیل اینکه این وسیله فقط برای خود بیمار استفاده شده و پس از آن دور انداخته می شود، بیمار به بیماری های عفونی و قارچی دچار نمی شود. • اسپکولوم یکبار مصرف مانند اسپکولوم فلزی دارای لبه هایی تیز و آزاردهنده نیست. • کیفیت بسیار بالای محصول و مقاوم بودن آن • این وسیله با گاز اتیلن اکساید استریل شده است. • برای سهولت در باز و بسته کردن وسیله، از پیچ دو راهه در آن استفاده شده است.

 

اسپکولوم2 - اسپکولوم

چگونگی استفاده از اسپکولوم واژینال

نحوه کار با این وسیله بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد. قبل از استفاده از این وسیله، پزشک این وسیله را بررسی می کند تا از مقاومت و سلامت آن اطمینان حاصل نماید. در واقع پزشک باید به گونه ای اطمینان حاصل کند که این وسیله داخل واژن نمی شکند و به واژن آسیبی وارد نمی شود. برای استفاده از این وسیله پس از اینکه بیمار بر روی صندلی معاینه دراز کشید، پزشک اسپکولوم را با احتیاط وارد واژن می کند.

معمولا از ماده های روان کننده مانند ژل بر روی سطح اسپکولوم استفاده می شود تا روان شده و راحت تر به داخل واژن برود. سپس با استفاده از پیچ های روی آن، پزشک به اندازه کافی دستگاه را باز می کند و معاینه را شروع می کند.

شما می توانید جهت خرید انواع کالاهایی مصرفی پزشکی با کارشناسان فروش شرکت افراطب به صورت ۲۴ ساعته در تماس باشید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب