دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

اسکالپ وین

اسکالپ وین

اسکالپ وین

اسکالپ وین | کاربرد اسکالپ وین

اسکالپ وین (Scalp Vein) که با نام سر سوزن پروانه ای نیز شناخته شده است ، یکی از پر کاربرد ترین انواع ابزار و تجهیزات پزشکی مصرفی می باشد که با سوراخ نمودن رگ به صورت مستقیم به آن وارد شده و از این طریق می توان عملیات هایی مانند تزریقات یا خونگیری را انجام نمود .

سوزن پروانه ای از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل سوزنی از جنس فولاد ضد زنگ که منجر به کاهش احساس درد در بیمار ، لوله انعطاف پذیر شفاف ، اتصال دهنده برای متصل کردن سرم و دو بال انعطاف پذیر برای در دست گیری راحت تر اسکالپ می شود . این وسیله از تجهیزات پزشکی مصرفی است و در مراکز پزشکی مورد استفاده می باشد.

 

اسکالپ وین1 - اسکالپ وین

انواع اسکالپ وین

بر اساس سایز گیج اسکالپ ها ، آن ها را به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند و هر دسته را با رنگ های مجزا مشخص می نمایند . به طور کلی سایز اسکالپ ها از ۱۸ تا ۲۷ متغیر می باشد که هر کدام را با توجه به نوع تزریق و نوع رگ فرد بیمار انتخاب می نمایند .

 

رنگ های هر اسکالپ وین با توجه به سایز آن ها به این گونه می باشد :

۱- اسکالپ وین با شماره گیج ۱۹ رنگ سفید ۲- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۰ رنگ زرد ۳- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۱ رنگ سبز ۴- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۲ رنگ مشکی ۵- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۳ رنگ آبی ۶- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۵ رنگ نارنجی

استفاده از اسکالپ وین سبز رنگ ( با سایز گیج ۲۱ ) و آبی ( با سایز گیج ۲۳ ) نسبت به سایر اسکالپ وین ها متداول تر می باشد و در مقابل از اسکالپ وین هایی با سایز ۲۵ و ۲۷ کمتر استفاده می شود زیرا این سوزن ها بسیار نازک هستند و امکان لخته شدن خون در آن ها بالا می باشد .

این نکته حائز اهمیت است که سایز گیج این ابزار با اندازه آن رابطه ای معکوس دارد . این به آن معناست که اسکالپ وین هایی که سایز گیج آن ها بزرگتر است ، نازک تر می باشند و آن ها برای کودکان ، نوزادان ، افراد سالخورده و کسانی که پیدا کردن رگ آن ها سخت است ، مانند کسانی که فشار پایینی دارند ، مورد استفاده قرار می گیرند .

 

اسکالپ وین2 - اسکالپ وین

کاربرد اسکالپ وین

همان طور که ذکر شد اسکالپ ها از پرکاربردترین لوازم پزشکی می باشند که علاوه بر تزریقات وریدی و دارویی از آن ها در خونگیری نیز استفاده می شود . از دیگر کاربرد های اسکالپ وین می توان به استفاده از آن در مراحل مختلف درمان سرطان سینه نیز اشاره نمود .

از اسکالپ وین در رگ گیری و تزریقات شیمی درمانی نیز به وفور استفاده می شود زیرا رگ های یک بیمار سرطانی به دلیل ضعیف بودن بدن ، به سختی یافت می شود و بسیار نازک هستند .

همچنین احتمال پاره شدن پوست در اثر تزریق با سرنگ در این شرایط ، بالا می رود . به طور کلی از اسکالپ وین به دلیل آن که سوزن نازکی دارد و موجب جلوگیری از تخریب رگ ها می شود برای بیماران حساس مانند کودکان ، بیماران سرطانی و افراد سالخورده و همچنین کسانی که اختلالات خونریزی دارند ، نظیر بیماران هموفیلی استفاده می شود .

از دیگر مزایای اسکالپ وین می توان به کاهش فشار روانی بیمار اشاره نمود . زیرا می توان از اسکالپ وین به مدت طولانی و برای تزریقات طولانی مدت استفاده کرد و دیگر نیازی نیست تا به صورت مداوم سوزن عوض شود و بیمار متحمل درد گردد .

توجه داشته باشید که پزشک پیش از انجام هر اقدامی ابتدا باید اسکالپ وین متناسب با بیمار و نوع تزریق انتخاب نموده و سپس علاوه بر شست و شو و ضدعفونی کردن دست های خود ، محل وارد کردن سوزن بالدار را نیز باید ضدعفونی کند تا از انتقال هر گونه میکروب و باکتری و همچنین بروز عفونت جلوگیری نمایید .

شما می توانید جهت خرید انواع کالاهایی مصرفی پزشکی با کارشناسان فروش شرکت افراطب به صورت ۲۴ ساعته در تماس باشید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با افرا طب