دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

اسکالپ وین

اسکالپ وین

اسکالپ وین

اسکالپ وین | کاربرد اسکالپ وین

اسکالپ وین (Scalp Vein) که با نام سر سوزن پروانه ای نیز شناخته شده است ، یکی از پر کاربرد ترین انواع ابزار و تجهیزات پزشکی مصرفی می باشد که با سوراخ نمودن رگ به صورت مستقیم به آن وارد شده و از این طریق می توان عملیات هایی مانند تزریقات یا خونگیری را انجام نمود .

سوزن پروانه ای از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل سوزنی از جنس فولاد ضد زنگ که منجر به کاهش احساس درد در بیمار ، لوله انعطاف پذیر شفاف ، اتصال دهنده برای متصل کردن سرم و دو بال انعطاف پذیر برای در دست گیری راحت تر اسکالپ می شود . این وسیله از تجهیزات پزشکی مصرفی است و در مراکز پزشکی مورد استفاده می باشد.

 

اسکالپ وین1 - اسکالپ وین

انواع اسکالپ وین

بر اساس سایز گیج اسکالپ ها ، آن ها را به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند و هر دسته را با رنگ های مجزا مشخص می نمایند . به طور کلی سایز اسکالپ ها از ۱۸ تا ۲۷ متغیر می باشد که هر کدام را با توجه به نوع تزریق و نوع رگ فرد بیمار انتخاب می نمایند .

 

رنگ های هر اسکالپ وین با توجه به سایز آن ها به این گونه می باشد :

۱- اسکالپ وین با شماره گیج ۱۹ رنگ سفید ۲- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۰ رنگ زرد ۳- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۱ رنگ سبز ۴- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۲ رنگ مشکی ۵- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۳ رنگ آبی ۶- اسکالپ وین با شماره گیج ۲۵ رنگ نارنجی

استفاده از اسکالپ وین سبز رنگ ( با سایز گیج ۲۱ ) و آبی ( با سایز گیج ۲۳ ) نسبت به سایر اسکالپ وین ها متداول تر می باشد و در مقابل از اسکالپ وین هایی با سایز ۲۵ و ۲۷ کمتر استفاده می شود زیرا این سوزن ها بسیار نازک هستند و امکان لخته شدن خون در آن ها بالا می باشد .

این نکته حائز اهمیت است که سایز گیج این ابزار با اندازه آن رابطه ای معکوس دارد . این به آن معناست که اسکالپ وین هایی که سایز گیج آن ها بزرگتر است ، نازک تر می باشند و آن ها برای کودکان ، نوزادان ، افراد سالخورده و کسانی که پیدا کردن رگ آن ها سخت است ، مانند کسانی که فشار پایینی دارند ، مورد استفاده قرار می گیرند .

 

اسکالپ وین2 - اسکالپ وین

کاربرد اسکالپ وین

همان طور که ذکر شد اسکالپ ها از پرکاربردترین لوازم پزشکی می باشند که علاوه بر تزریقات وریدی و دارویی از آن ها در خونگیری نیز استفاده می شود . از دیگر کاربرد های اسکالپ وین می توان به استفاده از آن در مراحل مختلف درمان سرطان سینه نیز اشاره نمود .

از اسکالپ وین در رگ گیری و تزریقات شیمی درمانی نیز به وفور استفاده می شود زیرا رگ های یک بیمار سرطانی به دلیل ضعیف بودن بدن ، به سختی یافت می شود و بسیار نازک هستند .

همچنین احتمال پاره شدن پوست در اثر تزریق با سرنگ در این شرایط ، بالا می رود . به طور کلی از اسکالپ وین به دلیل آن که سوزن نازکی دارد و موجب جلوگیری از تخریب رگ ها می شود برای بیماران حساس مانند کودکان ، بیماران سرطانی و افراد سالخورده و همچنین کسانی که اختلالات خونریزی دارند ، نظیر بیماران هموفیلی استفاده می شود .

از دیگر مزایای اسکالپ وین می توان به کاهش فشار روانی بیمار اشاره نمود . زیرا می توان از اسکالپ وین به مدت طولانی و برای تزریقات طولانی مدت استفاده کرد و دیگر نیازی نیست تا به صورت مداوم سوزن عوض شود و بیمار متحمل درد گردد .

توجه داشته باشید که پزشک پیش از انجام هر اقدامی ابتدا باید اسکالپ وین متناسب با بیمار و نوع تزریق انتخاب نموده و سپس علاوه بر شست و شو و ضدعفونی کردن دست های خود ، محل وارد کردن سوزن بالدار را نیز باید ضدعفونی کند تا از انتقال هر گونه میکروب و باکتری و همچنین بروز عفونت جلوگیری نمایید .

شما می توانید جهت خرید انواع کالاهایی مصرفی پزشکی با کارشناسان فروش شرکت افراطب به صورت ۲۴ ساعته در تماس باشید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب