دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس | خرید دستکش لاتکس

 

دستکش لاتکس از یک ماده لاستیکی ساخته میشود که از صمغ درختان به دست می آید. لاتکس یک ماده مصنوعی است و میتواند برای برخی افراد حساسیت زا باشد. اگر مبتلا به اختلالات مثانه و سیستم ادراری، اختلالات سلول های بنیادی و بیماری آسم و اگزما هستید بهتر است از لاتکس استفاده نکنید.

جنس این دستکش منعطف است و کار با آن راحت می باشد. از این جهت در آزمایشگاه ها، محیط های آشپزی، اتاق معاینه و … از آن استفاده میشود. این محصول از مهمترین تجهیزات پزشکی مصرفی در درمانگاه، بیمارستان، مطب و سایر فضاهای درمانی می باشد.

این مدل از دستکش جراحی، پرمصرف ترین مدل است و در برابر نفوذ باکتری و ویروس کاملا مقاوم می باشد. این دستکش ها در نقش مهمی در محافظت های پزشکی دارند و در انواع زمینه های پزشکی قابل استفاده هستند. اکثر پزشکان از لاتکس در زمان معاینه استفاده میکنند.

دستکش های لاتکس نخستین بار در سال ۱۸۸۹ میلادی ساخته شد و علت ساخت آن برای استفاده در موارد درمانی بود. مهمترین مورد استاده از لاتکس در زمان جراحی بود و به این دلیل به دستکش جراحی مشهور شد.

 

دستکش جراحی دستکش لاتکس - دستکش لاتکس

عملکرد دستکش لاتکس

برای استفاده راحت تر از دستکش های لاتکس در ساخت آن از پودرهایی استفاده میشود. در طی مراحل ساخت ممکن است خیس شوند و یا در گرد قرار گیرند. این کار استفاده از آنها را راحت تر میکند. پودر مورد استفاده در ساخت دستکش های لاتکس معمولا به منظور استفاده راحت تر از دستکش جراحی لاتکس از پودرهایی استفاده می شود.

همچنین ممکن است که دستکش در طی مراحل تولید خیس شود یا در گردهایی قرار گیرد. به این ترتیب راحت تر می توان آن را دست کرد. پودرهایی که برای ساخت دستکش استفاده میشوند معمولا کربنات کلسیم، پودر تالک، تنوعی از محصولات نشاسته، و ترکیبی از تالک، هاگ و پودر لیکاپدیم (Lycopodium) هستند.

برای تولید این دستکش ها نخستین بار از ماده ای با نام لیکاپدیم استفاده شد. این ماده تنها برای چهار دهه مورد استفاده بود. زیرا مضراتی را برای کاربر به همراه داشت. بعد از آن پودر تالکم جایگزین شد که غیر قابل جذب و در واقع غیر جاذب بود. به ان جهت برای کاربر مشکلی به همراه نداشت. اما بعدا عوارضی مانند چسبندگی و گرانولوما را ایجاد کرد.

 از آنجایی هم که دستکش لاتکس غیر قابل نفوذ است و ایجاد رطوبت می کند. به همین دلیل می تواند موجب ایجاد مشکلات جدی شود. پس هر دستکش را یک مرتبه استفاده نمایید. به خاطر صرفه جویی اقتصادی از نگهداری این دستکش و استفاده مجدد پرهیز کنید.

 

دستکش لاتکس دستکش جراحی 1 - دستکش لاتکس

کاربرد دستکش لاتکس

از این دستکش بیشتر در محیط های آزمایشگاهی و برای انجام کارهای دقیق پزشکی استفاده میشود.

این دستکش ها انعطاف پذیرند و خاصیت کشسانی خوبی دارند.

به راحتی پاره نمیشوند و خطرات را برای جراح به حداقل میرسانند.

مناسب برای استفاده در اتاق عمل هستند و و امکان عبور آلودگی را به هیچ وجه ندارند.

 

ویژگی دستکش های لاتکس

امکان انجام کارهای دقیق بدون کم کردن قدرت لامسه

محافظت از کاربر در برابر ویروس ها و باکتری های محیطی

امکان انجام معاینات دقیق پزشکی

راحتی و انعطاف پذیری بالا

سبکی و چسبندگی مناسب

حساسیت زیاد به حرارت به دلیل جنس پلاستیکی آن

 

دستکش لاتکس دستکش جراحی 2 - دستکش لاتکس

نکات مهم در مورد استفاده از دستکش های لاتکس

 

از اسپری کردن الکل به لاتکس پرهیز کنید

این مدل از دستکش های جراحی یکبار مصرف هستند و پس از هربار استفاده باید آنها را دور ریخت. همچنین در برابر الکل و مواد الکلی واکنش نشان میدهند و بهتر است هرگز الکل را به آنها اسپری نکنید. این کارتغییرات شیمیایی دستکش را تغییر میدهد و ممکن است به پوشت شما آسیب برساند.

عوارض اسپری کردن الکل به لاتکس به صورت خارش پوست، قرمزی پوست و قارچ پوستی بروز میکند. اگر نیاز به استفاده مدام از دستکش جراحی دارید، بهتر است به جای آن از نیتریل استفاده کنید. در این صورت اسپری کردن الکل مشکلی ایجاد نمیکند.

 

سایز مناسب دستکش های لاتکس

این مدل از دستکش های جراحی سایزبندی دارند و در اندازه های کوچک (small)، متوسط (medium) و بزرگ (large) تولید میشوند. بسیار مهم است که سایز دستکش با دست شما هماهنگ باشد تا به راحتی از آن استفاده کنید.

دستکش لاتکس بزرگ به دست نمیچسبد و همین باعث ورود آلودگی ها و مواد مختلف به داخل آن خواهد شد. در صورت کوچک بودن نیز زیاد از حد کشیده میشود و بافت آن نازک خواهد شد. حتی ممکن است دستکش پاره شود. پس در زمان انتخاب حتما به سایز دستکش دقت کنید.

 

به تاریخ انقضای دستکش توجه کنید

بسیاری از اقلام پزشکی تاریخ مصرف دارند و دستکشهای لاتکس نیز یکی از انها است. تاریخ انقضا روی جعبه دستکش درج میشود و در صورت منقضی شدن میتواند ضرری را متوجه کاربر کند. برخی از این مشکلات شامل حساسیت های پوستی و واکنش های آلرژیک می باشد.

در صورت منقضی شدن لاتکس، کارایی خود را از دست میدهد و در محیط های آلوده بیمارستانی، محافظت لازم را برای پوست ایجاد نخواهد کرد.

 

خرید دستکش لاتکس با بسته بندی

هرگز دستکش های لاتکس را بدون بسته بندی خریداری نکنید. خرید لاتکس به صورت فله ای و بدون بسته بندی اصلا توصیه نمیشود. زیرا این محصول پزشکی باید در شرایط مناسب نگه داری شود تا خاصیت آن حفظ شود. تغییرات شیمیایی این دستکش در شرایط نامناسب میتواند تغییرات شیمیایی زیادی را داشته باشد و باعث ایجاد حفره هایی داخل دستکش شود.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب