دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل | دستکش جراحی

 

دستکش نیتریل نخسیتن بار در سال ۱۹۹۰ و از اکریلونیتریل و بوتادین مونومر ساخته شد. این دستکش ها مقاومت بیشتری نسبت به انواع دیگر دستکش های جراحی داشتند و حساسیت زا نیز نبودند. البته به اندازه دستکش لاتکس به دست نمیچسبید و اما به راحتی قابل استفاده بود.

این دستکش ها نیز مانند انواع دستکش جراحی از تجهیزات پزشکی مصرفی هستند و در اندازه های مختلف عرضه میشوند. البته استفاده از این دستکش حساسیت لامسه را تحت تاثیر قرار میدهد و حرکات انگشتان دست نمیتواند ظرافت سابق را داشته باشد. همچنین چابکی دست کمتر میشود و به زور کلی نسبت به لاتکس برای جراحی بهتر نیست.

 

دستکش نیتریل 02 - دستکش نیتریل

انواع دستکش‌های نیتریل

دستکش نیتریل در سه دسته پزشکی، صنعتی و عمومی عرضه میشود و ویژگی های مختلفی نیز دارد.

دستکش های نیتریل آبی رنگ ضخامت کمتری دارند و حساسیت لازم را برای انجام کارهای پزشکی و جراحی ایجاد میکنند. پس لامسه از بین نمیرود.

اغلب دندان پزشکان ترجیح میدهند از این دستکش در زمان کار استفاده کنند. زیرا احتمال واکنش های آلرژیک را کاهش میدهد. در کشورهای دیگر معمولا این دستکش برای کاربردهای مختلف، رنگ های متفاوتی نیز دارد.

نیتریل مشکی از محبوب ترین نوع دستکش ها ی یکبار مصرف است و سوراخ شدن و پارگی آن زود مشخص میشود. این دستکش البته در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاوم است و علاوه بر مصرف پزشکی و بهداشتی برای مصارف صنعتی نیز کاربرد دارند.

به طور کلی در محیط های آزمایشگاهی، شیمیایی و آشپزی این دستکش مصرف میشود. به دلیل کاهش حساسیت در زمان کار، کارکنان بخش های صنعتی از نیتریل به جای دستکش لاتکس استفاده میکنند.

 

دستکش نیتریل.jpg دستکش جراحی - دستکش نیتریل

دستکش‌ نیتریل پودری و بدون پودر

نوع بدون پودر دستکش نیتریل به دلیل فرآیند جداسازی پودر از دستکش، گران تر است. همچنین به دلیل کاهش پروتئین و محتوای شیمیایی، ایجاد حساسایت و آلرژی نخواهد کرد. محبوبیت این دستکش زیاد است و برای انواع مصارف پزشکی، بهداشتی و صنعتی مورد استفاده می باشد.

دستکش های نیتریل پودری، آغشته به پودر ذرت هستند و این ویژگی پوشیدن دستکش را آسان میکند. در گذشته از پودر لیکوپودیوم و تالک برای این ‌کار استفاده می‌شده است. اما این مواد حساسیت زا بودند.

  دستکش نیتریل.دستکش جراحی - دستکش نیتریل

دلایل استفاده از دستکش‌های نیتریل

استفاده از دستکش های جراحی مانند لاتکس برای افراد میتواند ایجاد حساسیت بکند. به این دلیل استفاده از نیتریل میتواند جایگزین مناسبی باشد. فرمولاسیون به کار رفته در تولید این دستکش ها مانع از ایجاد حساسیت خواهد شد.

همچنین مقاومت بیشتری در برابر مواد شیمیایی دارند و از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار می باشند. در زمان استفاده عرق کردن و خشکی دست را نخواهید داشت . باید به این مورد نیز اشاره کرد که مقاومت دستکش‌های نیتریل در مقابل دستکش‌های لاتکس ۳ تا ۵ برابر بیشتر است.

 

ویژگی‌های دستکش نیتریل

 

ساخته شده از مواد مصنوعی مقرون به صرفه‌

دارای درجه پزشکی و قابل استفاده در همه موارد پزشکی و بهداشتی

جلوگیری از بروز حساسیت پوستی

محافظت بالا در برابر مواد شیمیایی و ویروس‌ها

مقاومت در برابر سوراخ شدن و پارگی

عدم تغییر شکل در برابر سرما و گرما

عمر مفیدتر نسبت به لاتکس و وینیل

قابلیت انعطاف‌پذیری بالا و قرار گرفتن خوب در دست

ساخته شده از مواد مصنوعی خاصیت کشسانی بالا

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب