دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

دستکش وینیل

دستکش وینیل

دستکش وینیل

دستکش وینیل | دستکش جراحی | دستکش یکبار مصرف

 

دستکش وینیل  از دستکش های یکبار مصرف بهداشتی است که از جایگزین های دستکش لاتکس محسوب میشود. این دستکش از مواد مصنوعی به نام پلی وینیل کلرید یا PVC ساخته شده که باعث میشود نسبت به دستکش های لاتکس حساسیت کمتری تولید میکند. همچنین قیمت کمتری دارد و مقرون به صرفه تر است.

این محصول از تجهیزات پزشکی مصرفی است و چند منظوره می باشد. به این ترتیب هم برای مصارف عمومی و هم کارهای پزشکی کاربرد دارد. به خصوص برای کارهایی که نیاز به حساسیت لمس زیاد ندارند، مناسب می باشد.

تفاوت دستکش جراحی وینیل با لاتکس در ضخامت آنها نیز هست. این مدل ضخامت بیشتری دارد و کامل به دست نمیچسبد. در حقیقت نسبت به لاتکس ضخیم تر و گشادتر است و در ساخت آن از Plasticizers استفاده شده است. به این دلیل قابلیت کشسانی خوبی دارد و به دست نمیچسبد.

جنس مواد به کار رفته در این دستکش مقاومت آنرا نسبت به دستکش های نایلونی بیشتر کرده  و به این جهت مقرون به صرفه تر است. این دستکش در برابر اسیدها، قلیاها و الکل مقاوم است و ماندگاری خوبی دارد.

 

دستکش وینیل.jpg02 - دستکش وینیل

کاربرد دستکش‌های وینیل

دستکش وینیل به دلیل خاصیت ضدحساسیت و قیمت مقرون به صرفه، در موارد زیادی مورد استفاده است. میتوان از این دستکش برای کارهای نظافتی، تولید مواد غذایی، نقاشی، مونتاژ کاری و آرایشگاه و … استفاده کرد. استفاده از این دستکش به دندان پزشکان نیز توصیه میشود. سولفور موجود در دستکش لاتکس مانع از سفت شدن ماده قالب گیری خواهد شد.

 

ویژگی های دستکش وینیل

ضدحساسیت بوده و برای کسانی که به دستکش لاتکس آلرژی دارند، بسیار مناسب اند. احتمال ایجاد حساسیت این دستکش ها کمتر از یک درصد است.

این دستکش ها خاصیت کشسانی خوبی دارند و در برابر کشیدگی، سوراخ شدن و گاره شدن بسیار مقاوم هستند. به این جهت در موارد زیادی میتوان از آنها استفاده کرد.

این دستکش ها در برابر موادشیمیایی، مواد روغنی، اسید و قلیاها نیز کاملا مقاوم اند و برای استفاده در صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و حتی موارد بهداشتی خیلی مناسب می باشند. استفاده از این دستکش برای کارهای آزمایشگاهی که خطرانتقال باکتری و ویروس وجود ندارد بسیار مناسب است.

ویژگی دیگر این دستکش خاصیت غیر رسانایی آن است. پس میتوانید از آن در زمان انجام کارهای برقی و کار با سیم و کابل استفاده کرد. همچنین برای کار با ابزار مختلف مشکلی ایجاد نمیکند.

 

دستکش وینیل.jpg01 - دستکش وینیل

دستکش وینیل بدون پودر

این مدل دستکش وینیل بدون پودر تولید میشود و برای افرادی که به پودر حساسیت دارند مناسب تر است و کار را آسان میکند. استفاده از این پودرها همچنین در زمان کار با ابزار مشکلی ایجاد نمیکند و دوام خوبی نیز دارد.

 

دستکش وینیل در مقایسه با نیتریل و لاتکس

در مورد استفاده از دستکش ها مهمترین نکته، حفظ سطح محافظت، راحتی و دوام آنها است. باید دید کدام دستکش برای شما مناسب تر است و ایجاد حساسیت نمیکند.

دستکش لاتکس از مواد طبیعی ساخته شده و قابلیت کشسانی خوبی دراد. حس لامسه و دقت در کار پزشکان و جراحان مهم است و ترجیحا از این نوع استفاده میکنند. اما این دستکش برای برخی افراد میتواند حساسیت زا باشد. به این منظور دستکش وینیل و نیتریل جایگزین خوبی برای آن است.

دستکش نیتریل از بهترین نوع دستکش های یکبار مصرف است و از جنس اکریلونیتریل می باشد. این دستکش به خوبی در دست قرار میگیرد و مانعی برای انجام کارهای ظریف نخواهد بود. تنها مشئله قیمت گران تر آنها است. اما محافظت خوبی در برابر ویروس ها ندارند.

دستکش وینیل از جنس PVC می باشد و احتمال ایجاد حساسیت در آن بسیار کم است. همچنین کاربردهای متفاوتی دارد و خاصیت کشسانی آن بیشتر مورد قبول خواهد بود.

در نهایت دستکش های وینیل در مقایسه با لاتکس و نیتریل برای کارهایی که نیاز به ظرافت و دقت لامسه بالایی دارند مناس تر است. دست در آن کمی آزاد است و حساسیت ایجاد نمیکند.

این دستکش از مواد روغنی و شیمیایی بسیار مقاوم ساخته شده اند. اما در محیط های پرخطر که احتمال انتقال بیماری از طریق ویروس و باکتری وجود دارد، استفاده از انها توصیه نمیشود. علاوه بر این قیمت پایین تری دارد و بسیار مقرون به صرفه است.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب