دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ست استرابیسم

ست استرابیسم

ست استرابیسم

ست استرابیسم برای درمان انحراف چشم (چشم ضربدری) به کار میرود. این ست از تجهیزات پزشکی کاربردی در جراحی و درمان انحراف چشم می باشد.

انحراف چشم یا استرابیسم وضعیتی است که در آن چشم ها در یک راستا نباشند. به عبارتی یک چشم در جهت مخالف چشم دیگر قرار داشته باشد.

در حالت عادی و وضعیت نرمال، شش عضله ای که حرکت چشم را کنترل میکنند با هم کار میکنند. به این ترتیب هر دو چشم در یک جهت حرکت میکنند. اما زمانی که کنترل چشم ها برای شخص دچار اختلال باشد، به اصلاح انحراف چشم دارد. بیماران مبتلا به انحراف چشم نمیتوانند تراز طبیعی چشم خود را حفظ کنند.

بیشترین دلیل این عارضه اختلال در کنترل عصبی عضلانی حرکت چشم می باشد. مشکل واقعی در عضله چشم مسئله کمتر رایجی است. اما باید گفت انحراف چشمی اغلب ارثی است و حدود ۳۰ درصد از کودکان مبتلا به استرابیسم سابقه یک مورد از این عارضه را در خانواده خود داشته اند.

سایر شرایطی که این بیماری را ایجاد میکنند عبارتند از :

عیوب انکساری اصلاح نشده

بینایی ضعیف در یک چشم

فلج مغزی

سندرم داون (۶۰-۲۰ درصد از این بیماران مبتلا هستند)

هیدروسفالی (یک بیماری مادرزادی که منجر به تجمع مایع در مغز می‌شود)

تومورهای مغزی

سکته مغزی (علت اصلی استرابیسم در بزرگسالان)

آسیب‌های سر که می‌تواند به ناحیه‌ای از مغز که مسئول کنترل حرکت چشم است، اعصابی که حرکت چشم را کنترل می‌کنند و ماهیچه‌های چشم آسیب برساند.

مشکلات عصبی (سیستم عصبی)

بیماری گریوز (تولید بیش از حد هورمون تیروئید)

      ست استرابیسم - ست استرابیسم  

درمان انحراف چشمی

روش های درمان این بیماری به صورت خانگی و هم از طریق عمل جراحی می باشد.

درمان خانگی به این معنی است که فرد میتواند با استفاده از عینک یا تمرین در منزل این مشکل را برطرف نماید. در این شرایط اغلب نیاز به درمان های پیچیده تر نیست.

در بیمارانی دچار عیوب انکساری اصلاح نشده، از عینک یا لنز تماسی استفاده میشود. با استفاده از این لنزها، چشم نیاز به تمرکز کمتری خواهد داشت و میتواند مستقیم نگاه کند.

لنزهای ویژه ای برای بیمارانی که نور وارد چشم آنها آنها شده و چشم را خم کرده است استفاده میشود. به این ترتیب میزان چرخش چشم کاهش می یابد و مشاهده اجسام آسان تر خواهد بود.

تمرینات چشمی یا ارتوپتیک ممکن است روی برخی از انواع بیماران انحراف چشمی به ویژه کسانی که به نارسایی همگرایی مبتلا هستند، تاثیرگذار خواهد بود.

مصرف دارو یا پماد چشم و همچنین تزریق سم بوتولینوم نوع A مانند بوتاکس میتواند عضلات چشم بیش فعال را تضعیف کند. بسته به وضعیت بیمار هرکدام از این روش ها میتواند به تنهایی یا کنار جراحی مورد استفاده باشد.

برای درمان تنبلی چشم (آمبلیوپی) از بستن چشم کمک گرفته میشود. اگر بیمار همزمان انحراف چشم هم داشته باشد، این کار میتواند منجر به بهبودی و کنترل ناهنجاری های چشم بشود.

 

جراحی و درمان انحراف چشم

در جراحی انحراف چشم، موقعیت ماهیچه های چشم تغییر داده میشود. به این ترتیب چسم ها به درستی تراز خواهند شد.

این جراحی در بیهوشی عمومی بیمار انجام میشود. اغلب در بزرگسالان دچار انحراف چشم این روش پیشنهاد میشود. جایی که موقعیت ماهیچه های چشم بعد از عمل تنظیم میشوند.

این جراحی بسیار حساس است اما جزو جراحی های خطرناک و منجر به فوت دسته بندی نمیشود.

تشخیص به موقع این بیماری در درمان آن موثر خواهد بود. در بیشتر بیماری ها تغذیه نیز نقش مهمی دارد و باید به رژیم غذایی توجه شود.

مشکلات و بیماری های چشم میتواند ناشی از کمبود ویتامین A باشد. مصرف این ویتامین میتواند به سلامت چشم و بینایی کمک کند و از این بیماری جلوگیری نماید.

  اجزای ست استرابیسم - ست استرابیسم  

اجزای ست استرابیسم

برای درمان انحراف چشم در مواردی نیاز به عمل جراحی است که جهت انجام این جراحی به ابزار و تجهیزات زیر نیاز می باشد:

اسپکولوم سیمی کوچک

اسپکولوم چشمی k-wire

قیچی قرنیه کرو کم بلانت

قیچی قرنیه کرو بلانت

قیچی تنوتومی مدل بلند کرو بلانت

قیچی چشمی کرو بلانت

نیدل هولدر میکرو کرو مدل استاندارد بدون قفل

نیدل هولدر میکرو کرو بدون قفل فنر بسیار ظریف قفل پیچی در انتهای سوزنگیر

فورسپس ایریس ظریف ۰/۳ mmشیاردار

فورسپس سوچر مستقیم دندانه دار

کالیپر ۲۰mm مستقیم

فورسپس هموستات مستقیم

رترکتور پلک سایز ۳-۱۶/۵میلیمتر

اسپچولای اوربیت ۱۵mm

هوک استرابیسم ۱۲ میلیمتر

هوک استرابیسم

هوک استرابیسم

هوک عضله ظریف۱۲mm

هوک تنوتومی

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب