دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ست رزکتوسکوپ

ست رزکتوسکوپ

ست رزکتوسکوپ

ست رزکتوسکوپ از تجهیزات پزشکی کاربردی در جراحی و نمونه گیری از بافت بدن می باشد. عمل رزکتوسکوپی توسط لوله ای نازک انجام میشود که دارای نور و یک لنز جهت مشاهده بافت است.

رزکتوسکوپ دارای میکروسکوپ با زاویه دید گسترده است و امکان تجسم کامل را حین عمل به جراح میدهد. از حلقه سیمی متصل به آن نیز میتوان برای سوزاندن بافت استفاده کرد. در اثر استفاده از این وسیله خونریزی محدود شده و نیازی به بخیه زدن نخواهد بود.

در حقیقت رزکتوسکوپ از جریان الکتریکی برای برش دادن، برداشتن و از بین بردن بافت ها استفاده میکند و به کنترل خونریزی کمک مینماید. برای از بین بردن بافت بیوپسی، توده ها و تومورها یا خراج کردن بافت آسیب دیده نیز میتوان از ابزار این ست استفاده نمود.

رزکتوسکوپ را به عنوان میکروسکوپی میشناسیم که عمل آندوسکوپی را در عمل جراحی رحم و پروستات یا مثانه و مجاری ادرار انجام میدهد.

به این شکل که از طریق مجاری ادرار در مردان و یا واژن در زنان وارد پروستات یا رحم میشود و به تسکین درد و درمان بیماریهای مربوط به این اعضا کمک مینماید. به این وسیله امکان برداشتن موثر و ایمن هایپرپلازی خوش خیم پروستات فراهم است.

برای درمان هایپرپلازی با لیزر نیز این وسیله موثر و مفید خواهد بود. از این رو در اورولوژی میتوان از این وسیله استفاده های مفید و موثر نمود.

همچنین با استفاده از آن میتوان در تشخیص فوتودینامیکی، میزان پیشرفت سرطان های مثانه و سرطان در محل CIS نیز آسان تر میشود.

 

اجزای رزکتوسکوپ - ست رزکتوسکوپ

نحوه عملکرد رزکتوسکوپ:

رزکتوسکوپ از یک تلسکوپ ۲.۹ و ۴ میلیمتری با زوایه دید ۱۲ درجه تشکیل شده که برای انجام برش های غیر مکانیکی، دو غلاف برای مکش جریان مداوم و آبیاری با فشار آب کاربرد دارد. علاوه بر حلقه برش، ابزارهای دیگری نیز ( مانند چاقو یا مجموعه ای از الکترودهای انعقادی یا تبخیری) قابل اتصال به  رزکتوسکوپ هستند.

به طور کلی دو نوع رزکتوسکوپ وجود دارد که در اندازه قطر خارجی با هم متفاوت هستند. قطر یکی ۷.۵ و دیگری ۹.۲ میلیمتر می باشد. رزکتوسکوپ با قطر ۷.۵ میلیمتر در صورت باریک بودن دهانه رحم یا اتساع دشوار، کاربرد دارد و مدل دیگر با قطر ۹.۵ میلیمتر برای جراحی های بزرگ و اساسی استفاده میشود.

  رزکتوسکوپی در زنان - ست رزکتوسکوپ

رزکتوسکوپی در زنان

با کمک رزکتوسکوپی میتوان ناهنجاری های داخل رحم همچون میوم، پولیپ، سیتوم رحم و هایپرپلازی آندومتر را بررسی کرد. طبق تحقیقات انجام میومکتومی، پولیپکتومی، متروپلاستی و فرسایش آندومتر با این روش امکان پذیر می باشد.

به طور کلی با استفاده از این روش میتوان نتیجه بهتری از نظر قدرت برش و انعقاد، زمان جراحی، حذف کامل بافت، تغییرات کمتر در بافت و کم شدن میزان خونریزی و در نهایت کاهش هزینه های معاینه و درمان نسبت به سایر روش ها نام برد.

رزکتوسکوپی یک روش امن و موثر برای درمان آندومتر می باشد. فرسایش آندومتر یک روش کم تهاجمی برای درمان خونریزی غیر طبیعی رحم است.

تکنیک رزکتوسکوپی تحت هیستروسکوپی انجام میگیرد و ابزارهای مورد استفاده بر این کار جهت برداشتن و از بین بردن اندومتر کاربرد دارند.

از این تکنیک به نام فرسایش استاندارد یا نسل اول نیز یاد میشود. انجام فرسایش آندومتر غیر رزکوسکوپیک به فرسایش نسل دوم مشهور است و با دستگاهی که در حفره رحم قرار میگیرد، انجام میشود. به این وسیله پوشش رحم به طور یکنواخت از بین میرود.

 

اجزای رزکتوسکوپ

پایه اصلی این ابزار جایی است که دست جراح روی آن قرار میگیرد و روند جراحی را از این طریق مدیریت میکند.

سیستوسکوپ : نوعی لنز که از آن برای مشاهده مثانه و سایر اعضای متصل به آن استفاده میشود.

غلاف بیرونی : برای عبور الکترود لوپ به داخل محل جراحی از آن استفاده میشود.

غلاف داخلی : برای عبور دادن لنز به داخل محل جراحی از این قسمت استفاده میشود.

مسدود کننده : ابزاری که به همراه غلاف داخلی و غلاف بیرونی وارد مجرای اداری شده و در محل مورد نظر ثابت میشود.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب