دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ست ناخنک

ست ناخنک

ست ناخنک

ست ناخنک مجموعه ای از تجهیزات پزشکی و ابزاری است که برای جراحی و درمان ضایعه ناخنک چشم به کار میروند.

 ناخنک چشم ضایعه مثلثی شکل است که از سفیدی چشم روی سیاهی چشم کششیده میشود. این ضایعه ناشی از رشد خوش خیم بافت پیوندی و رگ های ملتحمه می باشد.

در ابتدا ناخنک معمولا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد میگردد و سپس به مرور به سمت قرنیه حرکت میکند.

به علت وجود رگ های زیاد، ناخنک صورتی یا قرمز است و گاهی ملتهب میشود. بعد از التهاب به سمت قرنیه حرکت میکند و با سوزش و اشک همراه خواهد بود. گاهی رشد ناخنک زیاد است و تا وسط قرنیه میرسد. به این ترتیب جلوی دید بیمار گرفته میشود.

حتی ناخنک های کوچک تر هم میتواند موجب تغییر شکل قرنیه شوند و ایجاد آستیگماتیسم نمایند.

  علت ناخنک چشم چیست؟ - ست ناخنک  

علت ناخنک چشم چیست؟

اشعه ماورائ بنفش خورشید  (UV) در ایجاد ناخنک چشم موثر است. پس لازم است وقتی در برابر آفتاب هستید، از عینک آفتابی استفاده کنید و کلاه لبه دار داشته باشید. وزش باد شدید و گرد و خاک نیز میتواند چشم را تحریک کند و موجب عارضه ناخنک شود.

در افراد مبتلا به ناخنک، ورود آب به چشم میتواند موجب تحریک چشم و ایجاد سوزش و قرمزی چشم ها شود. پس لازم است از رفتن به استخر اجتناب کنند و در زمان حمام کردن و شستن صورت مراقبت ورود آب به چشم ها باشند.

استفاده از قطره اشک مصنوعی معمولی و داروهایی همچون بتامتازون در طولانی مدت میتواند از پیشرفت ناخنک جلوگیری کند. اما توصیه میشود از قطره اشکی چشم زیاد استفاده نکنید. زیرا استفادهچندبار در روز از این قطره میتواند ناخنک را تحریک کند.

 

درمان ناخنک چشم

اگر ناخنک کوچک باشد، میتواند موجب سوزش و قرمزی چشم شود. در این حالت نیاز به درمان خاصی ندارد اما در صورت التهاب زیادی مصرف قطره های اشکی تجویز میشود. استفاده مکرر قطره میتواند درد و التهاب را کاهش دهد.

میتوان با مصرف قطره استروئیدی و قرص های ضد التهاب این مشکل را درمان کرد.

در صورت بزرگ بودن عارضه ناخنک به دلیل تاثیر روی دید و زیبایی چشم میتوان اقدام به جراحی با استفاده از ست ناخنک کرد. اگر ناخنک به صورت ساده برداشته شود، میتواند دوباره عود کند.

افراد جوان و کسانی که ناخنک ملتهب دارند، ممکن است دوباره بعد از جراحی دچار این عارضه شوند. توصیه میشود این افراد به جز جراحی از روش های تکمیلی مثل پیوند ملتحمه یا مصرف داروهای خاص مثل میتومایسین در حین جراحی استفاده کنند.

ناخنک در صورت بزرگ بودن وسط قرنیه را درگیر میکند و علاوه بر اقدامات فوق لازم است تا از پیوند قرنیه لایه ای برای اصلاح شکل قرنیه استفاده شود.

برخی تومورهای چشمی را در ابتدا با ناخنک اشتباه میگیرند. اگر رشد ناخنک سریع باشد یا مکرر عود کند، باید با چشم پزش در این باره مشورت کرد.

  ابزار ست ناخنک - ست ناخنک  

ست جراحی ناخنک

ست ناخنک شامل ابزار زیر می باشد :

اسپکولوم چشمی k-wire

قیچی پیوند قرنیه میکرو راست

قیچی پیوند قرنیه میکرو چپ

قیچی چشمی کرو بلانت

قیچی میکرو کرو خیلی ظریف

فورسپس ایریس دندانه دار ۰/۳mmظریف ۸/۵cm

نیدل هولدر میکرو کرو بدون قفل

فورسپس ایریس ظریف ۰/۳ mmشیاردار

هوک استرابیسم ۱۲ میلیمتر

فورسپس تائینگ میکرو مستقیم

دسته ی بیستوری شماره ی ۳

فورسپس سوچر کولیبری دندانه دار دسته پهن

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب