دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

سوند نلاتون

سوند نلاتون

سوند نلاتون

سوند نلاتون |خرید سوند نلاتون

سوند نلاتون از جمله پرمصرف ترین تجهیزات پزشکی مصرفی است که در بیمارستان ها استفاده میشود. این سوند به طور خاص برای افرادی که دچار مشکل در دفع ادرار هستند کاربرد دارد.

سوند به طور کلی لوله باریک و تو خالی از جنس پلاستیک، پی وی سی یا سیلیکون می باشد. این لوله انعطاف خوبی دارد و برای جمع آوری ادرار بیمار داخل مثانه قرار میگیرد. این وسیله نقش مهمی در تخلیه ادرار دارد. زیرا عدم تخلیه ادرار باعث آسیب دائمی و نارسائی کلیه ها خواهد شد.

اهمیت استفده از سوند زیاد است و حتی در زمان کوتاه نیز باید بیمار ادرار خود را تخلیه کند. استفاده از این وسیله تا زمان بهبوبد کامل و بازگشت توانایی دفع ادرار بیمار، ادامه خواهد داشت. افراد مسن و بیماران کلیوی بیشتر از این سوند استفاده میکنند و ممکن است استفاده از آن برای طولانی مدت لازم باشد.

به عمل سوندگذاری، کاتتراسیون و یا سونداژ گفته میشود.

  سوند نلاتون 01 - سوند نلاتون

انواع سوند

پرمصرف ترین نوع سوند، سوند نلاتون است. این وسیله یک سوند نرم و کوچک است و فاقد بالن می باشد. از این سوندها معمولا برای نمونه گیری ادرار استفاده میشود و یکبار مصرف می باشند. این محصول در رنگ های مختلف تولید میشود که هرکدام عملکرد خاص خود را دارد.

جنس این سوند از پی وی سی با روکش سیلیکون است و از نوع سوندهای بدون پوشش می باشد.

پیش از استفاده از این سوند اقدام روان سازی با دست انجام میشود. برای این کار از ژل های استریل شده استفاده میشود.

این محصول معمولا به صورت تکی و در بسته های جیبی مسافرتی تولید میگردد.

شکل این سوند به صورت منحنی یا U شکل است و حمل آن آسان می باشد.

سوند های نلاتون داخل بسته و به صورت استریل شده قرار دارد. تنها در زمان مصرف باید آنرا از بسته خارج کرد.

موارد مصرف

از سوند های نلاتون معمولا برای نمونه گیری ادرار و یا تخلیه مسیر ادرار استفاده میشود. مورد استفاده دیگر این وسیله برای وارد کردن دارو به مثانه است.

کاربرد دیگر این سوند، تخلیه ترشحات بینی و دهان یا ریه ها است. بیمارانی که تحت عمل جراحی بوده اند یا در ICU و یا CCU  بستری بوده اند، قادر به تخلیه ترشحات دهان و بینی خود نیستند. از این جهت از سوند به عنوان ساکشن استفاده میشود.

در انتهای این سوند قسمت مخروطی شکل قرار دارد که از تروماتیزه شدن مجاری جلوگیری مینماید.

پس از مصرف حتما باید سوند را خارج کرد و در صورت نیاز به استفاده دوباره آنرا وارد مجاری ادرار نمود.

انواع سوندهای نلاتون

سوند نلاتون را مطابق با جثه و سن فرد مورد استفاده قرار میدهند. بر این اساس و برای تشخیص راحت تر مدل سوند برای آن رنگ بندی در نظر گرفته شده است.

رنگ آبی رنگ شماره ۸

رنگ مشکی شماره ۱۰

رنگ سفید شماره ۱۲

رنگ سبز شماره ۱۴

رنگ نارنجی شماره ۱۶

رنگ قرمز شماره ۱۸

رنگ سبز شماره ۱۴، از پرمصرف ترین سوندهای نلاتون است.

سوند فولی و تفاوت آن با سوند نلاتون

 سوند فولی یک سوند دارای بالن است که در اندازه های مختلف تولید میشود. این سوند کمی سفت و سخت است و اغلب برای مدت طولانی و به عنوان کانتر ماندگار مورد استفاده قرار میگیرد. بلون انتهای سوند اندازه مناسبی دارد و برای استفاده از آن نیاز به ورود به داخل مانه نخواهد بود.

استفاده از سوند فولی معمولا جهت جلوگیری از خارج شدن ناخواسته ادرار است.

تفاوت این سوند با سوند نلاتون، در اندازه و دارا بودن بالون آن است. همچنین نلاتون یکبار مصرف است و باید بلافاصله بعد از استفاده دور انداخته شود.

سوند فولی یک بالون حاوی آب استریل دارد و در زمان جایگذاری مانع از خروج آن خواهد شد. استفاده از این سوند مانع از فعالیت های روزانه نخواهد شد. اما سوند نلاتون فاقد این ویژگی است و مکانیزم عملکرد کانتر فولی را ندارد. بیمارانی که اختیار تخلیه ادرار خود را ندارند نیاز به نظارت دائومی پرستار یا شخص دیگر خواهند داشت. پس بهتر است از سوند فولی استفاده کنند.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب