دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

قدسنج

قدسنج

قدسنج

قد سنج | خرید و قیمت قد سنج

قابلیت خرید آنلاین - قدسنج

قدسنج وسیله ای برای اندازه گیری قد است که از انواع مختلفی طراحی شده است. تغییرمیزان قد یکی دغدغه های هر شخص می باشد به طوری که همه مردم از سن کودکی گرفته تا بزرگسالی مشتاق دانستن میزان رشد خود می باشند. همچنین برای محاسبه شاخصه بدنی نیز اطلاع از میزان دقیق قد و وزن بسیار ضروری می باشد. قد هر شخص پس از ۳۰ سالگی شروع به کاهش می کند و علت آن افزایش سن، خم شدن استخوان ها و نازک شدن دیسک و عضروف بین مهره ای می باشد.

قدسنج یکی از تجهیزات پزشکی مطبی می باشد که برای اندازه گیری قد و ارتفاع انسان مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به صورت عمودی بر روی دیوار نصب می شود و معمولاً شامل یک خط کش و میله ی افقی متحرک می باشد، برای تعیین میزان قد، میله درست در بالای سر قرار می گیرد تا عددی که خط کش در محل قرارگیری میله قرار دارد، به عنوان قد شخص مورد نظر ثبت شود. قدسنج ها در معاینات پزشکی و آزمایش های بالینی کاربرد دارند.

 

قدسنج1 - قدسنج

انواع قدسنج

قدسنج دیواری

قدسنج دیواری، قد کاربر را به صورت ایستاده می سنجد. دور تا دور این وسیله را نواری فلزی پوشش داده و از مقاومت خوبی برخوردار است. پهنای نوار قد سنج ۲۰ میلی متر و طول آن ۲ متر است. قد سنج های دیواری دارای دو عدد پیج برای نصب بر روی دیوار هستند. قد سنج های دیواری ضمن جلوگیری از مسائی مانند گم شدن متر، فضای محدودی هم اشغال می کنند. قدسنج های دیواری با دقت ۱ میلی متر، سنجش قد را تا ۲۲۰ سانتی متر اندازی گیری می کنند. برای استفاده از این نوع قدسنج ها ابتدا باید دستگاه را بر روی زمینی گذاشته و نوار آن را بکشید تا عدد صفر قد سنج به خط قرمز مشخص شده برسد. و بعد قسمت تعبیه شده پیچ را بر روی دیوار چسبانده و آن را ثابت نگهدارید. سپس می توانید متر را تا بالای سر کشیده و قد خود را اندازه گیری کنید.

 

قدسنج سفره ای مخصوص نوزادها

این قد سنج ها همانطور که از نام شان پیداست برای نوزادها طراحی شده اند و متشکل از یک تشک و دو جایگاه برای قرار گیری سر و پاهای نوزاد است. تشک قد سنج نوزاد به راحتی جمع می شود و فضای کمی را اشغال می کند. اندازه گیری قد نوزاد به وسیله قد سنج سفره ای فقط به حال خوابیده امکان پذیر است. این قد سنج، قد را از ۱۰ تا ۹۹ سانتی متر اندازه گیری می کند و دقت آن پنج میلی متر است.

 

قدسنج ثابت دیجیتالی

قد سنج ثابت دیجیتالی از نوع پیشرفته قدسنج هاست و دارای پرینت اتوماتیک،کالیبراسیون اتوماتیک، حالت خاموشی خودکار، سیگنال های صوتی فعال، نور پشت زمینه و قابلیت نصب آسان بر روی دیوار است.

 

نحوه اندازه‌گیری قد در کودکان

درهر بار مراقبت از زمان تولد تا ۶سالگی باید قد کودک را اندازه پیری نمایید. اندازه گیری قد کودکان را در حالت خوابیده یا در حال ایستاده میتوانید انجام دهید.

 

قدسنج2 - قدسنج

 

الف) روش اندازه گیری قد در حال خوابیده:

– ازمادر بخواهید کلاه یا روسری کودک را باز کند و پتوی کودک را درآورد به طوریکه سر و کف پای کودک آزاد و مشخص باش. – نوزاد را در روی میز قدسنج بخوابانید به طوری که سرطفل را با احتیاط به قطعه چوبی که روی صفر خطکش به طور عمود نصب شده است تکیه دهید. – قسمت متحرک خط کش را تکان دهید به صورتی که با کف پای طفل تماس پیدا کند. – قد کودک را بخوانید و یادداشت کنید.

اگر میز قدسنج در اختیار ندارید میتوانید متر پارچه‌ای را روی میز معمول که در کنار دیوار و محل مطمئنی قرار داده شده بچسبانید. بعد یک صفحه صاف را در قسمت بالای سرکودک و عمود بر قسمت بالای میز و مقابل عدد صفر قرار دهید و بعد از ثابت نگه داشتن کودک عددی را که پاشنه پای کودک در مقابل آن قرار میگیرد بخوانید.

 

ب) روش اندازه گیری قد در حال ایستاده:

در کودکان زیر ۶سال اندازه گیری قد درحالت خوابیده دقیق تر است اما در کودکانی که به راحتی و بدون کمک می‌ایستند میتوان در حال ایستاده قد را اندازه گیری کرد. اندازه گیری قد در این روش در حالی انجام میپذیرد که کودک ایستاده و پاشنه‌های پا و سرین و قسمت فوقانی پشا و ناحیه پس سری وی به دیوار و پاشنه ها بهم چسبیده و بازوها به طور طبیعی درکنار بدن آویزان باشند، دراین حال میتوانید از متری که به دیوار چسبانده شده است استفاده کنید و یا با متر پارچه‌ای از فرق سر تا کف پای کودک را اندازه بگیرید. اندازه طبیعی قد در نوزادان ۴۴-۵۵ سانتی متر است و در پایان یکسالگی حدود ۲۵ سانتی متر به قد طفل اضافه میشود و در سال دوم ۱۲ سانتی متر و در سال سوم ۶-۸ سانتی متر به قد کودک اضافه می شود.

شرکت تجهیزات پزشکی افراطب عرضه کننده صفرتاصد تجهیزات پزشکی دارای انواع قدسنج‌های اطفال و بزرگسالان می‌باشد. شما می توانید به صورت شبانه روزی با مشاوران و کارشناسان فروش شرکت افراطب تماس بگیرید و برای خرید انواع قدسنج و دیگر کالاهای پزشکی اقدام نمایید و مناسب ترین قدسنج موردنظر را تهییه کنید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب