دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

لوله خرطومی

لوله خرطومی

لوله خرطومی

لوله خرطومی | خرید لوله خرطومی

لوله خرطومی از تجهیزات پزشکی مصرفی پرکاربرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشد. کاربرد لوله های خرطومی برای تامین اکسیژن، حذف دی اکسید کربن و آزاد کردن داروهای بیهوشی است.

ست لوله خرطومی شامل لوله برای منبع جریان گاز تازه، لوله تنفسی طولانی برای هدایت گاز، سوپاپ محدود کنندۀ فشار قابل تنظیم برای کنترل فشار داخل سیستم و لوله برای هدایت تخلیه گازهای زاید، و یک بگ ذخیره (کیسه ذخیره) برای کمک به تهویه می باشد.

  لوله خرطومی 02 - لوله خرطومی  

انواع لوله خرطومی :

این محصول تنوع زیادی دارد و برای استفاده در مدار بیهوشی، هرکدام از لوله ها عملکرد مخصوص به خود را دارند. به طور معمول این لوله ها بر اساس تعامل هوای تازه از محیط اطراف و تخلیه گاز مورد استفاده قرار میگیرند. بر این اساس نیز این محصول دسته بندی میشود.

اما با این وجود هیچ استاندارد بین المللی برای طبقه بندی آن وجود ندارد. به طور کلی این لوله ها در دو دسته “لوله نیمه باز” و ” لوله نیمه بسته” قرار میگیرند. ممکن است این اصطلاخات بین پزشکان بین المللی سردرگمی ایجاد کند. و از این رو در مورد سیستم های بسته اصطاح خرطومی برای آنها به کار میرود.

 

انواع سیستم های تنفسی :

سیستم تنفسی بسته : در این سیستم گاز تنفسی یکچرخه کامل را طی میکند و از هوای نامحدود به عنوان منبع گاز استفاده میشود. مرزی بین راه هوایی بیمار و فشای اطراف در این سیستم وجود ندارد.

سیستم‌‌‌ نیمه باز : برای توضیح این سیستم میتوان به ماسک بیهوشی اشاره کرد. این  ماسک ها از هوای محاصره شده به عنوان منبع گاز استفاده میکنند. همچنین نوعی دستگاه نیز با مخزن نیز جزو این دسته است و با ایجاد مرز با اتمسفر، مخزن خود را محدود میکند. در این سیستم هیچ تنفس مجددی اتفاق نمی افتد.

سیستم‌‌‌های نیمه بسته : در این سیستم مرز کامل با اتمسفر اطراف وجود دارد و از یک منبع کنترل شده برای تامین گازاستفاده میشود. در این سیستم از ورود هوا جلوگیری میشود و هوای تازه اضافی به محیط اطراف نفوذ میکند. تنفس مجدد جزئی از بازدم است و معمولا با استفاده از طبقه بندی ماپلسون به بخش جزئی تقسیم میشود.

سیستم‌‌‌های بسته : این سیستم کاملا بسته است و هیچ گازی در ان نفوذ نمیکند و یا به ان وارد نمیشود. در این سیستم تنفس مجدد اتفاق نمیافتد. این سیتسم تنفسی دایره ای است.

ست لوله خرطومی ونتیلاتور - لوله خرطومی  

ست لوله خرطومی بیهوشی-ونتیلاتور

از پرمصرف ترین انواع لوله خرطومی، ست لوله خرطومی بیهوشی-ونتیلاتور می باشد.  این ست به عنوان رابط بیمار و دستگاه استفاده میشود. هدف اتصال لوله های خرطومی رساندن گازهای تنفسی به بیمار است. از این رو این ست دارای دو شلنگ است. یک شلنگ برای مسیر دو و دیگری برای بازدم کاربرد دارد.

محاسبه حجم، فلو و فشار نیز از طریق گازهای برگشتی از شلنگ بازدمی انجام میگیرد.

 

ست لوله بیهوشی

این ست رابط بیمار و ماشین بیهوشی می باشد. این ست از طرفی به دستگاه و از طرفی به ورودی لوله تراشه وصل میشود. لوله تراشه دردهان بیمار و در انتهای آن گلوی بیمار است. این لوله وظیفه انتقال ترکیب اکسیژن و گاز No2 به ریه بیمار را دارد و در ابتدای عمل به ماسک بیهوشی متصل میشود.

این ماسک روی بینی و دهان بیمار قرار داده میشود و بعد از بیهوشی لوله جداشده و به دستگاه ونتیلاتور متصل میگردد.

ست بیهوشی شامل دو شلنگ، یک تک شلنگ است. تک شلنگ برای تنفس کاربرد دارد و یک عدد بگ نیز داخل ست قرار دارد. بعد از بیهوشی بیمار با گازهای بیهوشی یا تزریق دارو، تا زمان بیهوشی کامل از تنفس دستی استفاده میشود. تنفس دستی در زمان به هوش آمدن و بیدارشدن بیمار نیز انجام میگیرد. در این زمان از ست تک شلنگ استفاده میشود و ست دو شلنگ برای اتصال به دستگاه بیهوشی و در حین عمل نیز کاربرد دارد.

لوله ها از جنس پی وی سی هستند و شفاف می باشند. سطح داخلی لوله ها نیز صاف است و برای به حداقل رساندن حجم آب کاربرد دارند.

  ست لوله بیهوشی - لوله خرطومی  

ست ونتیلاتور

این ست دارای رابط بین بیمار و دستگاه ونتیلاتور است. لوله ها از طرفی به دستگاه و از طرف دیگر به بیمار متصل میشوند. عمل انتقال ترکیب اکسیژن و هوا به ریه بیمار از این طریق انجام میشود.

ست ونتیلاتور دارای دو شلنگ لوله خرطومی است. اما برای برخی دستگاها نیاز به ست های متفاوتی می باشد. طول این لوله ها نیز ۸۰ سانت است و از جنس پی وی سی هستند. لوله با سطح داخلی صاف جهت به حداقل رساندن تجمع قطرات آب و بهبود گردش هوای کانکتور استفاده میشوند.

 
نکات مهم برای نگهداری و انبار کردن لوله های خرطومی

به طور کلی کالای پزشکی مصرفی اصول خاصی برای نگهداری و انبار کردن دارد. در مورد این محصول، باید دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود. همچنین کارتن ها روی پالت و با حداقل ۱۰ سانت ارتفاع از سطح زمین قرار داده شوند. همچنین باید ۳۰ سانت با دیوارها و دیگر جعبه ها فاصله داشته باشند.

هوای محل نگهداری نباید بیش از ۶۰ درصد رطوبت باشد. حداکثر دمای رطوبت روی جعبه کالا درج میشود و معمولا حدود ۴۵ درجه برای ست بیهوشی-تنفسی باید باشد.

آسیب به لوله ها اعم از سوراخ شدگی و بوی غیر معمول یا تغییر رنگ کالا را غیر قابل استفاده خواهد کرد.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب