دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ماسک N95

ماسک N95

ماسک N95 چیست؟

ماسک N95 یک ماسک محافظ با فیلتر پلیمری مشبک و از تجهیزات پزشکی مصرقی مورد استفاده برای عموم و کادر درمان می باشد. عدد ۹۵ در نام این ماسک نشانه این است که تا ۹۵ درصد از ذرات ریز آلودگی را جذب میکند. شاید دانستن اینکه این مقدار از ذرات گرفته میشوند موجب شود تا فکر کنید با استفاده از آن دچار تنگی نفس خواهید شد.

اما این طور نیست و مصرف کنندگان این ماسک مشکلی در تنفس نخواهند داشت.زیرا اکسیژن با خلوص بالاتری از ان عبور میکند و این محصول بهترین ماسک برای استفاده در روزهای آلوده سال است.

در شهرهای بزرگ و اغلب در روزهای سرد، آلودگی هوا بیشتر است و تردد در هوای آزاد تنها با ماسک صحیح می باشد. آلودگی ها روی  تنفس تاثیر میگذارند و برای ریه بیماری زا خواهند بود. استفاده از ماسک های مختلف و به ویژه ماسک N95 میتواند به شما برای تنفسی سالم کمک کند.

  عملکرد ماسک تنفسی N95 - ماسک N95  

عملکرد ماسک تنفسی N95 چگونه است؟

ماسک تنفسی N95 برای فیلتر نمودن ذارت گرد و غبار همچون باکتری ها، ویروس ها و ذرات آلرژی زا موثر است. اما برای جلوگیری از تنفس گازهای مصنوعی، بخارهای شیمیایی و بخار ناشی از مواد نفتی (گازوئیل و بنزین) استفاده از آن موثر نخواهد بود.

    تفاوت ماسک‌های N95 و ماسک‌ سه لایه پزشکی - ماسک N95  

تفاوت ماسک‌های N95 و ماسک‌ سه لایه پزشکی

ماسک سه لایه پزشکی یکبار مصرف است و بعد از نصب روی صورت، کمی با دهان و بینی شما فاصله خواهد داشت. در این صورت احتمال ورود برخی آلودگی ها از محیز به دستگاه تنفسی وجود دارد. تمام ماسک های سه لایه موجود در بازار، ماسک پزشکی نیستند و ماسک های پزشکی استاندارد های خود را دارند.

اما ماسک تنفسی N95 به گونه ای طراحی شده که کاملا روی صورت را میگیرد و کاملا به عنوان محافظ تنفسی عمل میکند. قدرت فیلترینگ این ماسک تا ۹۵ درصد است و تنها ۵ درصد احتمال عبور ویروس از آن وجود دارد.

نمیتوان گفت ماسک های سه لایه چه میزان محافظت ایجاد میکنند. آلودگی ها از کناره های این ماسک ها به آسانی وارد دستگاه تنفسی میشوند.

 

آیا امکان استفاده مجدد از ماسک N95 وجود دارد؟

در برخی شرایط خاص امکان استفاده مجدد از ماسک های N95 وجود دارد. اما سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است این ماسک ها در برابر آلودگی های ویروسی انتخاب مناسبی هستند به شرطی که مجدد مورد استفاده قرار نگیرند. در حالت عادی تا ۵ بار میتوانید انرا مصرف کنید اما بهتر است پس از استفاده در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید یا دورن پلاستیک بگذارد=ید.

همچنین مطمئن شوید پیش از مصرف دوباره، پارگی روی ماسک وجود نداشته باشد و قسمت بیرونی آنرا لمس نکنید.

  عملکرد ماسک N95 - ماسک N95  

کاربرد ماسک های N95

به طور کلی ماسک N95 برای بیماران و افراد سالمی که مشکوک به سرماخوردگی یا ابتلا به انواع ویروس دستگاه تنفسی (مثل کرونا) هستند، کاربرد دارد.

استفاده از آن برای افراد سالم بهترین محافظ در برابر آلودگی هوا است. لایه مشبک این ماسک اجازه ورود ذرات را به ریه نمیدهد و برای افراد بیمار مانع از پخش شدن ذارت و آلودگی ویروسی در محیط خواهد شد. ماسک های حاوی دریچه هوا (ماسک فیلتردار) برای افراد سالم طراحی شده اند و بیماران نباید از انها استفاده کنند. زیرا بازدم را به بیرون منتقل میکند.

استفاده از این ماسک برای بیماران قلبی و مبتلا به آسم یا کسانی که بیماری مزمن و خاص دارند، باید با مشورت پزشک انجام گیرد. زیرا استفاده از آن ممکن است نفس کشیدن را برای بیماران تنفسی دشوار کند.

در مورد مصرف این نوع از تجهیزات پزشکی مصرفی باید گفت که بهتر است از استفاده چندباره آن خودداری کنید و به خصوص بعد از قرار گیری در محیط های شلوغ و هوای بسیار آلوده آنرا دور بیاندازید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب