دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

کلار گردنی

کلار گردنی

کلار گردنی

کلار گردنی یا گردنبند طبی از تجهیزات پزشکی مورد استفاده در ارتوپدی می باشد. این وسیله برای حمایت از گردن و ستون فقرات به کار میرود و وزن سر را روی گردن کم میکند.

استفاده از کلار گردنی جهت حفاظت از گردن بعد از آسیب دیدگی طی تصادف یا کشیدگی و یا برای تسکین درد در این ناحیه می باشد. به طور کلی گردنبند طبی کمک میکند تا ستون فقرات گردن در راستای مناسبی قرار بگیرند و از بروز مجدد آسیب دیدگی به این ناحیه جلوگیری شود.

این محصول انواع مختلفی دارد که هرکدام کاربردهای متفاوتی دارند. از این وسیله برای بی حرکت نگه داشتن گردن بعد از آسیب دیدگی و کشیده شدن تاندون ها و رباط ها استفاده میشود.

  کاربرد کلار گردنی - کلار گردنی  

ضرورت استفاده از کلار گردنی چیست؟

کلار گردنی یا گردنبند طبی یک تکه ساده و نرم و رم گرفته است و دارای پدهای محافظ می باشد که به قسمت های مختلف پلاستیکی متصل اند.

زمانی به استفاده از این وسیله نیاز خواهید داشت که پزشک پس از معاینه و بررسی وضعیت شما آسیب دیدگی در گردن یا کشیدگی تاندون ها را تشخیص دهد. سپس یک گردنبد طبی (نرم، سخت یا نیمه سخت) برای شما تجویز خواهد شد. نوع مورد استفاده شما از این محصول به شدت آسیب گردن و طول دوره درمان شما بستگی دارد.

برای برخی از آسیب های ناحیه گردن نیاز به فیزیوتراپی و ورزش می باشد. اما برخی آسیب ها نیاز به درمان های تهاجمی مانند انواع جراحی های بسته و تزریق خواهند داشت.

استفاده از گردنبندهای طبی یکی از روش های درمانی برای انواع عارضه در ناحیه گردن است و از آسیب های بیشتر جلوگیری مینماید.

آسیب ستون فقرات میتواند بر اثر زمین خوردن، تصادف یا بر اثر انجام فعالیت های پرفشار باشد. در آسیب های اورژانسی احتمال صدمات جدی به سر و ستون فقرات وجود دارد. این مسئله ضرورت استفاده از کلار گردنی را ایجاد میکند و لازم است پیش از حرکت دادن بیمار به این وسیله از گردن و سر او محافظت شود.

ستون فقرات به طور کلی پس از هر حادثه ای نیاز به ثابت ماندن دارد. زیرا حرکت دادن گردن میتواند موجب فلج کامل یا حتی مرگ شود. بعد از انتقال بیمار به اورزانس باید رادیولوژی گردن انجام شود تا نوع آسیب ها و شدت آن مشخص شود.

  نحوه پوشیدن و مراقبت از گردنبند طبی - کلار گردنی  

نحوه پوشیدن و مراقبت از گردنبند طبی

اگر بر اساس تجویز پزشک نیاز به استفاده از کلار گردنی دارید باید نحوه پوشیدن و استفاده از آن را بلد باشید.

ابتدا باید گردنبند طبی را به اندازه ای سفت کنید که شخص نتواند گردن خود را حرکت دهد. چانه نیز نباید به سمت پایین برود یا از گردنبند طبی بالاتر باشد. باید کاملا آنرا فیکس کنید.

قسمت پایینی کلار باید روی بدن به راحتی قرار گیرد و تنها قسمتی از آن که نرم است با پوست در تماس باشد.

اگر موهای شما بلند است، باید کاملا موها را خارج از گردنبند قرار دهید.

قسمت زیر گردنبند طبی باید همیشه تمیز و خشک باشد و از لوسیون یا پودر برای این قسمت استفاده نکنید. زیرا هم به پوست و هم به گردنبند آسیب میزند.

پس از درآوردن گردنبند طبی، پوست خود را چک کنید تا دچار التهاب نشده باشد.

پدهای گردنی که با پوست شما در تماس هستند باید هر روز شسته شوند. این محصول دارای محافظ پلاستیکی است که میتوان آنرا هفته ای یکبار با حوله مرطوب و صابون تمیز کرد. برای تمیز کردن آن هرگز از برس یا اسکاچ استفاده نکنید.

همچنین باید در زمان خواب توجه کنید که بدن شما حرکت زیادی نداشته باشد تا گردن دچار آسیب نشود.

  انواع کلار گردنی - کلار گردنی  

انواع کاربرد گردن بند های طبی

از کلار گردنی برای پشتیبانی از ستون فقرات گردن استفاده میشود تا گردن را ثابت و بی حرکت نگه دارد. از این وسیله برای کمک به آسیب های مزمن گردن و کسانی که دچار آسیب سر و گردن شده اند استفاده میگردد.

همچنین پس از عمل جراحی در ناحیه ستون فقرات گردن نیز باید برای دوره ریکاوری از این وسیله استفاده کرد. به این وسیله گردن بیمار کاملا بی حرکت میماند.

گردنبندهای طبی برای التیام دردهای گردن نیز کاربرد دارند. به طور مثال پس از آسیب های شلاقی به گردن که موجب کشیدگی رباط هاو درد زیاد گردن میشوند نیز کاربرد دارد. از این وسیله برای بی حرکت نگه داشتن و کاهش درد گردن نیز استفاده میشود.

کاربرد دیگر این وسیله برای اصلاح راستای ستون فقرات و کاهش درد نیز می باشد. اما نباید برای مدت زمان مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی استفاده از این محصول از بروز فلج، آسیب های نخاعی و حتی مرگ بیمار و فرد مجروح جلوگیری میکند.

    گردنبند طبی مدل فیلادلفیا - کلار گردنی  

انواع گردن بند طبی

گردنبند طبی با توجه به کاربرد آن، انواع مختلفی دارد و میزان راحتی آنها نیز متفاوت است. این محصول دارای سایزبندی است و برای سنین مختلف قابل استفاده می باشد. ممکن است انواع نرم و سفت این محصول برای شما تجویز شود.

 

گردن بند طبی نرم :

گردن بند طبی نرم از فوم نرم ساخته شده و درون آن با ابفت های پارچه ای پوشانده شده است. این مدل دارای بند چسبی است تا تنظیم کردن آن آسان تر باشد. این نوع گردن بند برای آسیب های خفیف و جزئی گردن کاربرد دارد و کنترل کمی روی حرکت گردن دارد.

استفاده از این وسیله راحت است و موجب میشود سر روی سطح نرم قرار گیرد و فشار وارد شده به گردن را جذب میکند.

 

مدل دو تیکه‌ی فیلادلفیا :

این مدل دارای دو قسمت است که قسمت اول روی گردن و قسمت دوم جلوی گردن و روی سینه قرار میگیرد. همچنین دارای دو بند چسبی در سمت چپ و راست است و کمک میکند تا گردنبند به راحتی جدا شود یا روی گردن قرار گیرد.

قوس موجود روی این مدل موجب میشود تا ستون فقرات در راستای صحیح خود قرار گیرند. برای ایجاد ثبات بیشتر و راحتی بیمار دارای قسمت تکیه گاه چانهنیز می باشد.

جنس قسمت میانی سخت تر است و در وسط آن یک سوراخ قرار دارد تا کار تراکستومی (قرار دادن لوله در نای) راحت تر انجام گیرد. در آسیب های شدید احتمال انسداد راه هوایی و اختلال در تنفس وجود دارد. وجود حفره باعث میشود تا هوای داخل گردنبند به خوبی تهویه شود و مانع از تجمع گرما و رطوبت خواهد شد.

 

مدل میامی-جِی :

این مدل بسیار مشابه گردنبند فیلادلفیا است و قسمت پشتی آن روی ستون فقرات قرار میگیرد. این قسمت بلند تر است تا از ناحیه ستون فقرات سینه به خوبی محافظت کند. قسمت جلویی گردنبند کشیده است و دارای حفره می باشد.

این گردنبند کمی با مدل فیلادلفیا متفاوت است و تغییر سایز و فیت کردن آن روی گردن بیمار راحت تر است. قسمت داخلی نیز دارای پد مجافظ است تا با پوشیدن آن برای مدت طولانی جرم و کثیفی تجمع پیدا نکند.

 

مدل توماس :

گردنبند طبی مدل توماس از پلاستیک ونیل ساخته شده و برای تهویه چند سوراخ کوچک روی آن تعبیه شده است. ساختار آن سخت تر است و حرکت گردن را به خوبی کنترل میکند. لبه بالایی و پایینی آن دارای پد فومی است و مانع از زخم شدن پوست میشود. برای راحتی بیشتر میتوان به آن تکیه گاه چانه نیز اضافه کرد.

 

گردن بند طبی آسپن :

این مدل نیز مشابه مدل میامی جی و فیلادلفیا است. اما پد داخلی آن از جنسی است که کار تهویه را راحت تر میکند. این مدل نیز دارای سوراخ برای تراکستومی می باشد.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب