دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو
کیسه ادرار

کیسه ادرار

کیسه ادرار | یورین بگ

 

کیسه ادرار از تجهیزات پزشکی مصرفی است که به منظور جمع آوری ادرار برای افرادی که توانایی تخلیه ادرار را به صورت معمول ندارند، مورد استفاده قرار میگیرد. این وسیله از یک کیسه به همراه تیوب تشکیل شده است و بیشتر برای بیماران و افرادی که بر اثر جراحی توانایی تخلیه ادرار به صورت عادی را ندارند، مورد استفاده قرار میگیرد.

با نصب این کیسه، ادرار از طریق سوند وصل شده به بیمار، وارد کیسه شده و بعدا توسط سوکتی که در انتهای کیسه قرار دارد، تخلیه میشود.

 

کیسه ادرار.02 - کیسه ادرار

اجزای کیسه های ادرار

کیسه ادرار یک کیسه پلیمری و اجزای دیگر متصل به آن می باشد. این اجزا عبارتند از :

شیر یک طرفه

محل اتصال گیره نگهدارنده

محل عبور نوار نگهدارنده جهت وصل کردن کیسه به بدن

شیر صلیبی یا T-valve

 

کیسه ادرار.03 - کیسه ادرار

موارد استفاده از کیسه های ادرار

کلیه دلایلی که مانع از تخلیه طبیعی ادرار در بیماران بشود، پزشکان را مجبور به تجویز و استفاده از شوند مینماید. این مشکلات عبارتند از :

انسداد مجاری ادراری

 مشکل پروستات در مردان

سنگ کلیه

 آسیب مثانه

کیست یا تومورهای دستگاه ادراری

بی‌اختیاری در ادرار

 نیاز به تخلیه مثانه قبل و بعد از جراحی و در حین آن

 نیاز به تخلیه مثانه در هنگام زایمان

تزریق دارو به مثانه

اندازه گیری میزان دقیق ادرار یا آزمایش ادرار

   

انواع کیسه ادرار

 یورین بگ متصل به پا

این محصول همانطور که از نام آن پیداست، معمولا به ران پا متصل میشود و اجازه تخلیه ادرار را به فرد به راحتی میدهد. این محصول اندازه های مختلفی دارد و به خوبی زیر لباس پنهان میشود.

 

 یورین بگ  ۲ لیتری

این محصول برای بیمارانی که نیاز به بستری طولانی مدت دارند، مورد استفاده قرار میگیرد. حجم این کیسه برای بیمارانی که به دلیل مصرف نوع خاصی از دارو نیاز به تخلیه بیشتر ادرار دارند، مناسب تر است. این نوع کیسه ادرار به تخت بیمار وصل میشود و شیر تخلیه درانتهای آن، کار تخلیه را راحت میکند.

 

 یورین بگ مردانه و زنانه

به دلیل تفاوت آناتومی دستگاه تخلیه ادرار در زنان و مردان، ملزوماتی که به کیسه های ادرار متصل میشوند هم متفاوت هستند. نوع و اندازه کیسه نیز تفاوتی ندارند، اما نحوه استفاده و جاکذاری آن متفاوت است.

طول و قطر سوندهای مورد استفاده نیز متفاوت است. برای زنان طول و قطر سوند کوتاه تر است و برای مردان به دلیل وجود پروستات در مسیر مجاری ادرار استفاده از سوند خشک ممکن نیست.

 یورین بگ نوزاد

کیسه ادرار نوزاد نیز بر اساس جنسیت نوزاد و نوع بیماری عفونی مورد استفاده قرار میگیرد. این کیسه ها کاملا استریل هستند و تنها برای نمونه گیری مورد استفاده قرار میگیرد.

پیش از استفاده باید دستگاه تناسلی کودک با آب و صابون شسته شود و هیچ گونه روغن، پودر و لوسیون در محل نصب کیسه وجود نداشته باشد. اجازه دهید محل نصب یورین بگ کامل خشک شود و سپس آنرا نصب نمائید.

برای دخترها، کیسه باید از پایین به بالا و برای پسرها از بالا به پایین باید نصب یورین بگ انجام گیرد. نمونه باید تا ۱ ساعت به از جمع آوری تحویل آزمایشگاه شود.

 

یورین بگ مسافرتی

در مسیرهای مسافرتی یا محل هایی که دسترسی به سرویس بهدشاتی امکان پذیر نیست، امکان استفاده از کیسه های ادرار مسافرتی وجود دارد. این محصول برای بیماران بستری در بخش ایزوله، معلولین، بیماران بخش اورژانس و … کاربرد دارد.داخل کیسه یک دستمال ضخیم قرار دارد تا ادرار را به طور کامل جذب کند.

کیسه ادرار - کیسه ادرار

نحوه استفاده از کیسه ادرار یا یورین بگ

 محل اتصال یورین بگ به سوند و انتهای سوند را کاملا ضد عفونی کنید.

سپس یک حوله یا پارچه زیر کیسه ادرار و پورت آن که به سوند متصل می‌شود قرار دهید. این کار بری جلوگیری از نشت ادرار است.

 بل از اتصال کیسه به سوند از بسته بودن دریچه خروجی آن مطمئن شوید.

کیسه را به انتهای سوند وصل کرده و رابط را داخل پورت آن قرار دهید.

توجه کنید همیشه باید کیسه را پایین‌تر از مثانه قرار دهید تا عمل تخلیه ادرار به خوبی انجام شود.

پس از پر شدن یورین بگ باید آن را تخلیه کنید. دریچه خروجی باید اخل ظرف مخصوص ییا کیسه توالت قرار داده شود و سپس اقدام به تخلیه آن نمائید. بهتر است دریچه به خوبی با پنبه و الکل تمیز شود تا از ورود هرگونه میکروب به داخل کیسه جلوگیری گردد.

معمولا کیسه های ادرار تا یک هفته قابل استفاده هستند. اما در صورتی که بوی نامطبوع داشتند، بهتر است سریعا تعویض شوند.

نکات مهم هنگام استفاده از کیسه های ادرار

ابتدا لازم است کیسه های ادرار مناسب را تهیه نمائید.

دستگاه تناسلی و مجاری ادرار به شدت مستعد عفونت است و از این جهت باید کیسه های ادرار به موقع تعویض شوند و به خوبی آنرا تمیز کنید.

برای تمیز کردن و از بین رفتن بوی نامطبوع آن بهتر است از مقداری سرکه سفید و آب مقطر (به نسبت ۲ قسمت سرکه سفید و ۳ قسمت آب) استفاده کنید. این محلول باید حدود ۲۰ دقیقه در کیسه بماند و سپس تخلیه شود.

بعد از ضدعفونی کردن، کیسه را باید سر و ته قرار دهید تا خوب خشک شود.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب