دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

تجهیزات فیزیوتراپی

تجهیزات فیزیوتراپی

تجهیزات فیزیوتراپی

استفاده از بهترین دستگاه ها و تجهیزات فیزیوتراپی در کیلینک های فیزیوتراپی، ضروری است. این تجهیزات انواع مختلفی دارند و بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار از هرکدام از آنها به کار گرفته میشود.

اغلب این دستگاه ها به صورت روزانه مورد استفاده قرار میگیرند و برای بخش های مختلفی از بدن مناسب می باشند.

این دستگاه ها شامل انواع مختلف دستگاه ها و تجهیزات ورزشی، صندلی و دستگاه های اولتراسونیک میشوند. در ادامه به معرفی و توضیح این تجهیزات پزشکی میردازیم.

 

دستگاه تردمیل - تجهیزات فیزیوتراپی 

   

دستگاه تردمیل

تردمیل یکی از سیستم های ورزشی است که سالها است در مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این دستگاه برای بیمارانی که دچار مشکلات مرتبط با هماهنگی اعضا یا قدرت عضلانی هستند مورد استفاده قرار مگیرد.

تردمیل دارای تنظیمات مخصوصی است که بر اساس شرایط بیمار این تنظیمات انجام میشود. تحمل بدن هر بیمار برای فشار وارده متفاوت است و در نتیجه این تنظیمات متفاوت خواهد بود.

این دستگاه از تجهیزات فیزیوتراپی و توانبخشی پرکاربرد است و تنظیم سرعت آن به بهبود وضعیت بیمار کمک میکند.

مزیت استفاده از تردمیل در فیزیوتراپی این است که بیمار در حال دویدن روی آن به طور همزمان از دست و پا استفاده میکند. پس کالری بیشتری میسوزاند و کاهش وزن را نیز تجربه خواهد کرد.

از آنجایی که فشار کمی به بدن وارد می کند یک روش مناسب برای بیماران مبتلا به مشکلات جسمی و افراد مسن محسوب می ‌شود.

  میز مخصوص درمان - تجهیزات فیزیوتراپی  

میز مخصوص درمان

یکی از راه های درمان برای بیماران که دچار مشکل ستون فقرات هستند، استفاده از حرکات کششی است. برای انجام آسان تر این حرکات از میز مخصوص درمان استفاده میشود. کشش ستون فقرات (تراکشن ستون فقرات) و رفع فشار (دکمپرشن) دو مفهوم اصلی در درمانهای کایروپراکتیک هستند.

این حرکات به انضمام نشستن و درازکشیدن در حالت های مختلف روی میز مخصوص انجام میشود. هدف از انجام این حرکات تشکین درد و کم کردن فشار روی کمر است. این یکی از بهترین روش های درمان بدون نیاز به جراحی می باشد.

انواع مختلفی از این محصول وجود دارد. در زمان تهیه تجهیزات فیزیوتراپی باید به کیفیت و نوع میز مورد نیاز دقت کرد. استفاده از این میز در طول درمان به بیمار کمک میکند تا در بهترین حالت ممکن در زمان درمان قرار داشته باشد.

  اولتراسوند تراپی - تجهیزات فیزیوتراپی  

اولتراسوند تراپی

 از متداول ترین نوع تجهیزات فیزیوتراپی دستگاه اولتراسوند است. این دستگاه کاربردهای متعددی دارد و برای درمان انواع آسیب دیدگی کاربرد دارد. فناوری دستگاه اولتراسوند به شناسایی نقاطی که گردش خون نامناسبی دارند، کمک میکند.

انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارند که برای درمان انواع اختلالات کاربرد دارد. برخی از این اختلالات عبارتند از :

سفتی مفاصل

کشیدگی و آسیب دیدگی رباط ها

شانه یخ زده

کشیدگی و پارگی عضلات

تاندونیت

بورسیت

  دستگاه ایزوکینتیک - تجهیزات فیزیوتراپی  

دستگاه ایزوکینتیک

استفاده از دستگاه ایزوکینتیک روش عالی برای بهبود بیمارانی که است که طی یک حادثه حجم عضلات خود را از دست داده اند. این دستگاه در بدن ایجاد مقاومت میکند و به انعطاف پذیری بدن در زمان تمرینات کششی کمک میکند.

انواع مختلفی از دستگاه ایزوکینتیک وجود دارد که قابل برنامه ریزی متناسب با شرایط بیمار می باشد. از این دستگاه برای انجام حرکات اکسنتریک، کانسنتریک و ایزومتریک استفاده میشود. دستگاه قادر به تحلیل حرکات ایستا و پویا می باشد و در نتیجه تمرین عضلانی هدفمند انجام میشود.

میزان آسیب عضلانی به این دستگاه بسیار کم است و به تقوست عضلات کمک زیادی میکند. حتی در مواردی برای اصلاح الگوی حرکت نیز از این دستگاه استفاده میشود.

  الکتروتراپی یا تحریک الکتریکی - تجهیزات فیزیوتراپی

الکتروتراپی یا تحریک الکتریکی

دستگاه تحریک الکتریکی از تجهیزات فیزیوتراپی پرکاربرد برای بهبود رشد ماهیچه و پیشگیری از آتروفی عضلانی می باشد. این عارضه میتواند ناشی از تصادف یا آسیب دیدگی شدید باشد. استفاده درست از این دستگاه زیر نظر متخصص فیزیوتراپی به افزایش قدرت عضلات منجر میشود.

در مراحل اولیه درمان که ضعف شدید در بدن بیمار وجود دارد، عضلات امکان انجام تمرینات ورزشی را ندارند. استفاده از این دستگاه مشکلات عملکردی بیمار را رفع خواهد کرد.

انواع مختلفی از دستگاه تحریک الکتریکی وجود دارد که با توجه به نیاز بیمار انتخاب میشود و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  دوچرخه ورزشی - تجهیزات فیزیوتراپی  

دوچرخه ورزشی

دوچرخه ورزشی از دیگر تجهیزات پرکاربرد در مراکز فیزیوتراپی است. استفاده از این دستگاه به بهبود مشکلات پا، مچ پا، ساق پا و تقویت این نواحی کمک میکند.

انواع مختلفی از دوچرخه ورزشی وجود دارد که هرکدام قابلیت های منحصر به فردی دارند. در طول درمان امکان ارزیابی شرایط بیمار با این دستگاه وجود دارد.

کارکردن با این دستگاه ممکن است باعث ایجاد درد شدید در افراد مبتلا به زانو درد شود. اما نتیجه حاصله با ارزش خواهد بود.

 برخی از مزایای استفاده از دستگاه دوچرخه ورزشی

قابل استفاده برای تمام گروه های سنی

استفاده از این دستگاه عضلات قفسه سینه و قسمت پایین کمر را به فعالیت وا می دارد.

کار با دستگاه دوچرخه ورزشی به بهبود تعادل بیمار کمک می کند.

  توپ ورزشی فیزیوتراپی - تجهیزات فیزیوتراپی  

توپ ورزشی

توپ ورزشی از وسایل پرکاربرد در فیزیوتراپی است که در اکثر مراکز درمانی فیزیوتراپی استفاده میشود. این تجهیزات کارایی و دوام بالایی دارند و برای انجام حرکات کششی، ایجاد تعادل و هماهنگی در بدن بیمار کاربرد دارند.

اشکل مختلف توپ ورزشی برای بهوبد مشکلات بیماران کاربرد متفاوتی دارند.

استفاده از این ابزار برای توانبخشی نقاط مختلف بدن استفاده میشود و برای تمام بزرگسالان و کودکان کاربرد دارد. از این وسیله میتوان در منزل نیز استفاده کرد.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب