دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی از جمله عمل های زیبایی در زنان محسوب میشود و به مجموعه اقداماتی گفته میشود که بصورت جراحی و غیر جراحی، جهت زیبایی و اصلاح فرم و کشل لابیا در زنان انجام میشود. لابیا لبه یا پرده اطراف واژن است و کلمه پلاستی به معنی تصحیح شکل و زیبایی می باشد.

این جراحی برای اصلاح شکل و زیبایی انجام میشود. دستگاه و اندام تناسلی زنان دارای دو قسمت خارجی و داخلی می باشد.

قسمت خارجی شامل کلیتوریس و لابیاها میشود. لابیاها چین های پوستی هستند که روی واژن را میپوشانند و مانع از خشکی واژن میشوند.

چین داخلی کاملا گوشتی است و فاقد رویش مو می باشد. به این قیمت لابیای کوچک یا مینور میگویند. اما لایه بیرون لابیا ها بزرگ تر است و رویش مو در این بخش وجود دارد. به این قسمت لابیای ماژور هم میگویند.

  مزیت و دلایل لابیا پلاستی  - عمل لابیاپلاستی  

مزیت و دلایل لابیا پلاستی

لابیاپلاستی همانطور که گفته شد برای زیبایی انجام میشود. گاهی لابیای مینور نیاز به اصلاح دارد و به این جهت اقدام به عمل زیبایی میشود.

این جراحی تنها به دلیل اصلاح فرم و زیبایی انجام میشود و به قسمت های داخلی واژن آسیبی وارد نمیکند. تیرگی و سیاه شدن لابیا ماژور یا گیر کردن لباس به این قیمت میتواند دلیل جراحی باشد.

در بخری زنان با افزایش سن یا زایمان های مکرر، لابیای بزرگ دفرمه میشود و مانع بهداشت مناسب در زنان خواهد شد. در این صورت نیز نیاز به جراحی وجود دارد.

این مشکل میتواند موجب عفونت های مکرر یا بوی بد واژن شود.

نقش اصلی لابیا مراقبت از واژن، کلیتوریس و ورودی مجرای ادراری است. این قسمت دارای غدد فراوان ترشح کننده است و عصب های فراوان برای لذت جنسی دارد.

نکته مهم درباره لابیاپلاستی این است که این عمل توسط جراح انجام نمیشود. این عمل را میتوان با لیزر نیز انجام داد. روش های جراحی غالبا برای این عمل یکسان است و تزریق چربی یا لیزر نیز لابیاپلاستی تلقی میشوند.

به لحاظ کاربرد ابزار و تجهیزات پزشکی مناسب جراحی این کار با دو روش لیزر و یا جراحی و برش با تیغ انجام میگیرد. به طور کلی تفاوت تنها در جزئیات انجام عمل است.

برای برخی افراد لابیاهای بزرگ باید جداشوند و تکنیک برش و ترمیم انجام میشود. اما برای افراد جوان تر نوع این جراحی متفاوت خواهد بود.

 

لابیا پلاستی با جراحی - عمل لابیاپلاستی

لابیا پلاستی با جراحی

جراحی در اتاق عمل و با بیهوشی انجام میگیرد. برخی پزشکان این عمل را با تیغ جراحی و برش لابیا ها انجام میدهند.

برای برخی بیماران نیاز به بیهوشی کامل نیست و تنها بی حسی موضعی کفایت میکند. به این ترتیب زمان وعوارش عمل کمتر خواهد بود.

در جراحی لابیاپلاتسی استفاده از تیغ باعث میشود تا ظرافت و دقت بیشتری به کار برود و جراح کنترل بیشتری برای کار خواهد داشت. همچنین نتیجه بهتری حاصل میشود.

اما به طور مرسوم این کار به صورت ترکیبی جراحی و لیزر انجام میشود. به این صورت که بخش هایی از لابیا توسط لیزر و بخش هایی از آن با تیغ جراحی برداشته میشوند.

 

لابیا پلاستی با لیزر - عمل لابیاپلاستی

لابیا پلاستی با لیزر

عمل لابیاپلاستی با لیزر با همان هدف برداشتن لابیای بزرگ انجام میشود. این کار با تیغ جراحی و لیزر به طور ترکیبی نیز ممکن است.

لیزرهای مورد استفاده در این عمل شامل موارد زیر هستند :

لیزر مونوپلار یا تک قطبی

لیزر دوقطبی یا بای پلار

لیزر CO2  ( مانند لیزر مونالیزا یا مادام الکس یا ژولیت و …)

توجه به این نکته لازم است که خونریزی بعد از لیزر کمتر از جراحی با تیغ است. اما برای لابیای بزرگ مناسب نمی باشد.

اگر تنها نیاز به عمل کوچک و غیر وسیع باشد استفاده از لیزر بهتر است. این تصمیم به عهده متخصص زنان است که بین این دو روش کدام مناسب تر خواهد بود.

به طور کلی انجام لیزر جراحات و آسیب بافتی کمتری ایجاد میکند و درد کمتری نیز بعد از عمل خواهید داشت. اما در عمل تفاوت چندانی بین این دو روش وجود ندارد.

 

لیزر لابیاپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که دچار مشکلات انعقادی هستند.

کسانی که از داروهایی مانند آسپرین و رقیق کننده خون استفاده میکنند.

کسانی که لابیاهای بزرگ و حجیم دارند.

کسانی که دچار واریس روی لابیای ماژور هستند.

 

سن مناسب برای انجام لابیا پلاستی

محدودیت سنی برای انجام این عمل وجود ندارد. اما بهتر است فرد به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد. غیر از این برخی افراد بعد از بلو دچار تغییرات در این ناحیه از بدن میشوند که بهتر است تا سن ۱۸ سالگی برای عمل لابیاپلاستی صبر کنند.

 

دوره نقاهت و بهبودی لابیاپلاستی

در عمل لابیاپلاستی نیز مانند هر جراحی دیگر نیاز به استراحت و گذراندن دوره نقاهت می باشد. پس از جراحی روی موضع مورد نظر پانسمان میشود و باتوجه به اینکه تا ساعاتی بعد از آن اثر بی حی وجود دارد بیمار دردی حس نخواهد کرد.

بسته به ابعاد جراحی انجام شده دوره نقاهت متفاوت است و بهبود کامل زخم بین هفت روز تا ۱۴ روز متفاوت خواهد بود. در این مدت محدودیت برای راه رفتن و زندگی روزمره وجود ندارد اما نباید محل جراحی را تحریک کنید. بهتر است تا حد امکان استراحت کنید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری شود.

به طور کلی این عمل آزادهنده و بزرگ نیست و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

 

عوارض احتمالی لابیاپلاستی

  عفونت

از شایع ترین عوارض هر جراحی عفونت پس از عمل است. اگر اصول بهداشتی و استریلیزاسیون رعایت شود، این عمل آسیبی به همراه نخواهد داشت. معمولا پس از عمل محل جراحی با بتادین کاملا استریل میشود. اما این قسمت ماهیتا مستعد عفونت بوده و بهتر است پانسمان به طور مرتب عوض شود.

مصرف آنتی بیوتیک ها نیز باید تا مدت مورد تجویز پزشک رعایت شود و ادامه پیدا کند.

چناچه عفونت ادراری، عفونت واژن یا عفونت ناحیه تناسلی پیش بیاید، باید به پزشک مراجعه شود.

افردی که دیابت پیشرفته دارند، چاقی زیاد یا سن بالا دارند بیشتر در معرض عفونت پس از لابیاپلاستی قرار میگیرند. برای این افراد باید دقت بیشتر یدر زمان پانسمان انجام گیرد.

 

درد

پس از عمل و بعد از از بین رفتن بی حسی درد ایجاد میشود که تنها تا چند روز همراه بیمار خواهد بود. تنها در صورت عدم دقت جراح در انجام عمل این درد ادامه خواهد داشت.

علت درد بعد از لابیاپلاستی معمولا به دلیل خشکی واژن یا برداشتن قسمت زیادی از لابیا ماژور می باشد.

همچنین تکنیک نامناسب در انجام این عمل میتواند منجر به درد شود.

استفاده نامناسب از لیزر میتواند اعصاب نایه مورد جراحی را از بین ببرد یا به آنها آسیبب وارد کند. به طور کلی هرکدام از این درد ها قابل درمان هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب