دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

کاندوم شیت

کاندوم شیت

کاندوم شیت

کاندوم شیت از تجهیزات پزشکی پرکاربرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی است. این وسیله منحصرا” برای مردان کاربرد دارد و به وسیله چسب مخصوص به آلت تناسلی ثابت میشود. لوله رابط کیسه ادرار به انتهای آن وصل میشود تا دفع ادرار راحت تر انجام شود. ادرار به این ترتیب وارد کیسه خواهد شد.

در صورت استفاده از کاندوم شیت، دیگر نیازی به سونداژ یا سوند فولی برای بیمار نیست. به طور کلی باید گفت که کاندوم شیت برای کسانی که اختیار دفع ادرار خود را از دست داده اند یا دچار تکرر ادرار هستند، کاربرد دارد.

استفاده از آن بسیار راحت است و افراد به تنهایی و بدو نیاز به پرستار یا فردی دیگر قادر به نصب آن خواهند بود. این محصول به نام سوند کاندومی نیز شناخته میشود.

 

ویژگی‌ کاندوم شیت

 این محصول از لاتکس مرغوب ساخته شده و کاملا نرم و سبک می باشد. همچنین بدون ایجاد حالت انقباضی و به راحتی روی عضو مربوطه فیکس خواهد شد.

در مقابل تا شدن و پیچ خوردگی مقاومت خوبی دارد و مانع از برگشت ادرار دفع شده میشود.

دارای لوله در قسمت انتهایی است که قطر آن برای تخلیه ادرار مناسب است. این وسیله به راحتی به هر کیسه ادار استانداردی قابل اتصال است.

برای پیشگیری و به حداقل رساندن حساسیت عضو، لاتکس مورد استفاده برای ساخت محصول در آخرین مرحله از تولید در آب جوش شست و شو داده میشود. به این ترتیب عاری از مواد حساسیت زا خواهد بود.

 

طرز استفاده از سوند کاندومی

به وسیله آب گرم و صابون عضو را شست و شو دهید و اگر لازم است موهای زائد را بتراشید.

پس از خشک کردن از عم وجود زخم و عارضه روی عضو مطمئن شوید.

کاندوم شیت را باز کرده و آن را با فشار ملایم روی قسمت پروگزیمال آلت تناسلی چسبانده، کاندوم را از ابتدا تا انتهای آلت بالا کشیده و روی چسب فیکس نمایید

در انتهای کاندوم و ناحیه اتصال به چسب، کاندوم شیت کاملا بسته شده و نیازی به استفاده از چسب اضافی نخواهید داشت.

در آخر لوله خروجی را به کیسه ادرار وصل کنید.

لازم است تا هر بیست و چهار ساعت یکبار به تعویض آن اقدام نمائید.

مزایا و معایب سوند کاندومی - کاندوم شیت

مزایا و معایب سوند کاندومی

استفاده از این محصول برای حل مشکل بی اختیاری در تکرر ادرار بسیار مناسب است. زیرا به جمع آوری ادرار کمک میکند و خطر عفونت را کاهش خواهد داد.

اندازه سوند کاندومی نباید تنگ باشد و باید سایز مناسب آنرا انتخاب کرد. در صورت تنگ بودن روی آلت فشار می آورد و نمیگذارد که ادرار به خوبی وارد سوند شود.

معمولا باید به ورت روزانه اقدام به تعویض آن کنید و چند ساعت در روز آلت در معرض هوا قرار بگیرد. در صورت استفاده مداوم موجب مشکلاتی خواهد شد. این مشکلات شامل نعوظ های رفلکسی و یا حساسیت پوستی هستند و با انتخاب مدل و اندازه مناسب از بروز آنها میتوان جلوگیری کرد.

اگر مثانه در اثر انقباض بخوبی تخلیه نشود، ادرار باقی مانده می تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. اگر تنها از روش تخلیه رفلکسی استفاده میکنید، باید مطمئن شوید که مثانه تا حد ممکن تخلیه شده است. این کار تنها برای افرادی سودمند است که کنترل رفلکسی مثانه آنها هنوز تا حدی باقی مانده است.

 

تخلیه رفلکسی

تخلیه ادرار به این شیوه را میتوان توسط ضربه زدن در ناحیه بالای زهار تحریک کرد. همچنین با ضربه زدن به داخل رانها یا ناحیه میاندوراه (محلی درست در جلو مقعد) باعث تخلیه رفلکسی مثانه شد. کشیدن موهای ناحیه زهار یا کشش ملایم مقعد با انگشت نیز می تواند باعث تخلیه رفلکسی مثانه شود.

در حال حاضر فشار آوردن روی مثانه برای تخلیه آن توصیه نمی شود. زیرا می تواند باعث بی اختیاری ادراری شده همچنین احتمال پس زدن ادرار به کلیه وجود دارد.

بالا بودن مقدار باقی مانده ادرار در مثانه و یا عفونت مکرر یا مقاوم می تواند بعلت عدم انقباض کافی عضله مثانه ویا انقباض ناهماهنگ اسفنکتر (دریچه) مثانه باشد . این مشکلات موجب عدم تخلیه کامل ادرار می شوند.

برای بررسی این مشکل تستهای یورودینامیک کمک کننده می باشند. ممکن است لازم باشد برای خارج کردن ادرار باقی مانده در مثانه روزانه چند بار سوند زده شود. اگر ناهماهنگی دریچه مثانه موجب این حالت شده است ممکن است به جراحی اسفنکتر یا انواع دیگر جراحی نیاز باشد.

 

مزایای استفاده از کاندوم شیت 

عدم نیاز به استفاده از سوند

کاهش خطر عفونت و سنگ مثانه یا سنگ کلیه

خالی شدن طبیعی مثانه و عدم ایجاد عوارض بلند مدت

امکان ادرار کردن رفلکسی مثانه در صورت لزوم

عدم اختلال در اعمال جنسی با نصب کاندوم روی مجاری ادراری

 

معایب استفاده از کاندوم و کیسه ادراری

برای رفع ادرار ناز به کیسه ادرار دارید

امکان ترشح ادرار از کاندوم وجود دارد

نیازمند مهارت کافی انگشتان و دست است بنابراین گاهی فرد نیازمند مراقب است.

ممکن است فشار بیمار بالا برود و کلیه ها در معرض خطر قرار بگیرند.

حجم ادرار باقی مانده بدون علامت خاصی زیاد میشود و مکن است مشکلات عفونت ادراری یا کلیوی ایجاد شوند.

نیازمند چک کردن مداوم می باشد.

برای افراد مسن استفادهاز ای وسیله دشوار خواهد بود.

احتمال ایجاد زخم های فشاری روی آلت

 

نکات مهم درباره استفاده از سوند کاندومی

باید اندازه مناسبی از آن انتخاب شود تا آنقدر سفت نباشد که به آلت فشار وارد کند و باعث آسیب گردد. بزرگ بودن کاندوم نیز موجب خروج ادرار میشود.

کاندوم باید به طور کامل روی آلت قرار بگیرد . اگر بخشی از آن پیچ خورده باشد، فشار زیادی به این قسمت وارد میشود و موجب زخم شدن خواهد شد.

بهداشت فرد نیز بسیار مهم است و باید کاندوم را به صورت روزانه عوض کرد. آلت پس از هربار خروج کاندوم باید شسته شده و خشک شود. همچنین در صورت زخم شدن باید از کرم های مخصوص استفاده گردد. گاهی برای بهبود زخم از سوند دائمی استفاده میشود.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب