دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ابزار جراحی

ابزار جراحی

ابزار جراحی

ابزار جراحی | خرید ابزار جراحی

ابزار جراحی به ابزار فلزی در اتاق عمل گفته میشود که جهت برش، گرفتن، باز کردن، نمونه برداری، تراش دادن و در نهایت بخیه زدن مورد استفاده قرار میگیرند که به صورت مستقیم با خون، گوشت و استخوان انسان در تماس هستند.

کلیه ابزار جراحی عمومی و تخصصی زیر از جنس وسایل و ابزار جراحی عمومی از استیل غیر قابل زنگ زدن ساخته میگردد اما وسایل تخصصی از جنس سرامیک نیز توسط کمپانی های معتبر تولید میگردد.

ابزار جراحی شامل مواردی همچون چاقو جراحی، دسته تیغ بیستوری، تیغ بیستوری،قیچی جراحی، پنس یا فورسپس، کلیپس جراحی، گرسپر، اسپکولوم، ریتراکتور، نیدل جراحی، سوزنگیر،کورت، چیزل، الویتور، رسپاتور، دریل و سرمته می شوند. این ابزار از مهمترین تجهیزات پزشکی بیمارستانی هستند.

 

ابزار جراحی1 - ابزار جراحی

انواع ابزار جراحی و کاربردهای آن

• بابکوک : برای گرفتن احشای لوله ای شکل استفاده می شوند . • پنس آلیس : برای گرفتن احشای نرم مانند چربی و زیر جلدی استفاده می نماییم • پنس کوخر : برای گرفتن احشای سفت مورد استفاده قرار می گیرد • پنست های با دندانه: برای گرفتن پوست مورد استفاده قرار می گیرد • پنس کورد یا شستشو : برای پرپ کردن بیمار مورد استفاده قرار می گیرد • تناکولوم : در جراحی زنان برای گرفتن جسم رحم مورد استفاده قرار می گیرد . • پنس هموستات : پنس رگ گیر می باشد برای گرفتن ورید ها و شریان ها • اکارتور ماله آب یا واله نرم : برای رتاکسیون احشای ترد و شکننده مانند کبد مورد استفاده قرار می گیرد . • کلمپ آلیس : برای کلمپ کردن روده بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد • پرفوراتور دستی : برای سوراخ کردن جمجمه مورد استفاده قرار می گیرد • بنت : برای با لا آوردن استخوان شکسته مورد استفاده قرار می گیرد • دسته بیستوری : از شماره ی ۲ تا ۷ موجود می باشد • تیغه های جراحی: از شماره ی ۱۰ تا ۲۲ موجود می باشد • لان یا استخوان گیر: برای پلاگ گذاری مورد استفاده قرار می گیرد – در عمل های جراحی ارتوپدی کاربرد وسیعی دارد • پنس دیباکی :مورد استفاده در عمل های عروق برای کلمپ کردن عروق بزرگ کاربرد بیشتری دارد • کلمپ دنیس: برای کلمپ کردن روده ها مورد استفاده قرار می گیرد • سر ساکشن فریزر: در جراحی های اعصاب – گوش – حلق و بینی مورد استفاده قرار می گیرد . • اکارتور گلپی: مورد استفاده در عمل های کمر • اره ژیگی: برای بریدن استخوان مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص بریدن استخوان جمجمه • اکارتور کلی: در عمل های جراحی شکم مورد استفاده قرار می گیرد • پنس کریسون: برای بریدن صفحات استخوان مورد استفاده قرار می گیرد • لیسن: برای بریدن استخوان های پهن مورد استفاده قرار می گیرد . • رونژور: در عمل های ارتوپدی برای بریدن استخوان های متراکم مورد استفاده قرار می گیرد • لومن: برای ثابت نگه داشتن پلاک در حین پلاک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد • کلمپ مایو رابسون: مورد استفاده در آناستوموز روده • قیچی پاتس: مخصوص جراحی های عروق • سر ساکشن دوشی :- مورد استفاده در عمل های جراحی شکم به خصوص روده ها • اکارتور دیور یا پاشنه کش : مورد استفاده در جراحی های شکم به خصوص در افراد چاق • اکارتور ریشه : مورد استفاده در دیسک بین مهره ها – لامینکتومی • استوتوم: برای بریدن سر استخوان مورد استفاده قرار می گیرد • استیله: مورد استفاده در جراحی های فیستول آنورکتال • اکارتور واژینال : در عمل های هسترواژینال – سر کلاژ مورد استفاده قرار می گیرد • بوژی: در کورتاژ مورد استفاده قرار می گیرد • هسترومتر: برای اندازه گیری فوندوس رحم به کار می رود • کورت: برای تراشیدن بافت استخوانی در ارتوپدی و یا رحم در حین عمل کورتاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ابزار جراحی2 - ابزار جراحی

 

تیغ جراحی Scalpel

این یک چاقوی جراحی است که تیغه‌های تیز فولادی ضد زنگ دارد. خواه در جراحی‌های کوچک و خواه در عمل‌های بزرگ، ایجاد یک برش صحیح ضروری است و این کار امکان‌پذیر نخواهد بود مگر با یک تیغ جراحی.

هر عمل جراحی ملزومات خاص خود را دارد. برای مثال، یک جراحی جزئی به برشی کوچک نیاز داشته در حالی که در یک عمل جراحی بزرگ ممکن است نیاز به ایجاد برشی عمیق به درون بافتهای پوست باشد. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، تیغ‌های جراحی در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند. تیغه‌های اسکالپل قابلیت جدا شدن دارند و در بسیاری مواقع از این وسیله تنها به صورت یک بار مصرف استفاده می‌گردد.

 

استاپلر یا منگنه‌ی جراحی Surgical Staples

هنگامی که صحبت از فهرست ابزار جراحی می‌شود، نمی‌توان به راحتی استاپلر جراحی را فراموش کرد. به طور معمول، یک برش ایجاد شده و یا یک زخم بازی که در طول عمل جراحی بوجود می‌آید را نمی‌توان به حالت باز رها کرد به این دلیل که می‌تواند موجب خونریزی داخلی شود.

در یک شیوه‌ی معمول، این بریدگی‌ها را با استفاده از بخیه جراحی می‌بندند، اما امروزه جراحان ترجیح می‌دهند از منگنه‌های جراحی به جای بخیه استفاده نمایند. مزیت اصلی آن بدین گونه است که امکان‌ تراوش خون از زخم‌ی که به وسیله‌ی یک استاپلر بسته شده باشد، به حداقل می‌رسد.

به غیر از بستن محل برش جراحی، منگنه‌های جراحی همچنین جهت بستن مجدد و برداشتن بخشهایی از برخی اندام مفید می‌باشند. به عنوان مثال، در یک عمل جراحی روده ممکن است نیاز به بریدن قسمت‌های خاصی از روده و اتصال مجدد بخش باقی مانده از آن باشد. این کار را می توان با استفاده از منگنه‌های جراحی به طور مؤثر و دقیق انجام داد.

نخ جراحی Surgical Suture

همانطور که همه می‌دانیم، در حین عمل جراحی، برش‌هایی جهت انجام عمل ایجاد می‌شوند. نخ‌های جراحی، همان بخیه جراحی می‌باشند که عموماً جهت اتصال مجدد بافت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا محل بریدگی پس از عمل جراحی بسته شود.

نخ‌های جراحی همچنین به اتصال لبه‌های زخم پس از جراحت کمک می‌کنند. مسدود شدن زخم به تسهیل بهبودی ناشی از جراحت کمک می‌نماید. نخ‌های جراحی مدرن از مواد مصنوعی ساخته می‌شوند که می‌توانند به صورت قابل جذب یا غیر قابل جذب باشند.

همانطور که از نام آن پیداست، نخ‌های جراحی قابل جذب، بتدریج توسط بدن جذب می‌شوند. مدت زمان جذب با توجه به نوع نخ جراحی فرق می‌کند، اما تقریباً ۱۰ روز تا ۲ ماه طول می‌کشد.

هنگامی که نخ بخیه درون بدن قرار می‌گیرد و یا بیمار در موقعیتی است که نمی‌تواند جهت کشیدن بخیه مجدداً به بیمارستان مراجعه کند، آنگاه از نخ‌های بخیه‌ی قابل جذب استفاده می‌شود. اصولاً نخ‌های بخیه‌ی قابل جذب از مواد مصنوعی مانند اسید پلی‌لاکتیک polylactic، اسید پلی‌گلیکولیک polyglycolic، و کاپرولاکتن caprolactone ساخته می‌شوند.

نخ‌های جراحی غیر قابل جذب غیر قابل تجزیه هستند. از این رو نمی‌توانند توسط بدن تجزیه و جذب شوند. مواد مورد استفاده در ساخت نخ‌های جراحی غیر قابل جذب معمولاً از پلی پروپیلن، نایلون و یا پلی استر می‌باشند.

سیم‌های فولادی ضد زنگ که مقاومت کششی بالایی دارند اغلب جهت بستن جناغ سینه بعد از عمل جراحی ترجیح داده می‌شوند. به طور کلی، نخ‌های بخیه غیر قابل جذب نسبت به همتایان خود برتری دارند، به این دلیل که زخم را به حداقل می‌رسانند. معمولاً این بخیه‌ها پس از مدت زمان مشخصی کشیده می‌شوند، اما در برخی موارد، به آنها اجازه داده می‌شود در همان وضعیت باقی بمانند.

 

هموستات

در هر عمل جراحی، مقداری خونریزی دیده می‌شود. کمی بریدگی در این قسمت و آن قسمت همراه با خونریزی خواهد بود. به منظور جلوگیری از هر گونه عوارض وخیم، اغلب جراح از یک هموستات استفاده می‌نماید. این یک ابزار جراحی گیره مانندی است که جهت تنگ کردن عروق خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در به حداقل رساندن یا متوقف ساختن جریان خون در طول هر عمل جراحی کمک می‌کند.

 
گشاد کننده Dilator

پروسه‌های جراحی که با مری، مجرای خروجی مثانه، یا دهانه‌ی رحم سروکار دارند، اغلب نیاز دارند جراح دهانه‌ی ورودی این ساختارهای لوله‌ای را گشاد نماید. این کار را می‌توان با استفاده از گشاد کننده‌ها انجام داد، این ابزار مجرا را گشاد کرده و در نتیجه به جراح اجازه می‌دهد به اندام دسترسی پیدا کرده و عمل جراحی را به درستی انجام دهد. این ابزار جهت باز کردن لوله، مجرا یا حفره برای مقاصد جراحی انبساط یا گشادی را فراهم می‌سازد.

 
قیچی

همانطور که از نام آن پیداست، این ابزار جراحی عمدتاً جهت بریدن بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیچی‌هایی که در عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند که شامل: قیچی مایو Mayo و قیچی متزنبام Metzenbaum است.

هنگامی که نیاز است بافت‌های ظریف نرم را برش داده یا تشریح نمایند، جراحان قیچی متزنبام را ترجیح می‌دهند. قیچی‌های مایو جهت برش بافت‌های ضخیم و محکم مانند مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرند. بافت‌های ضخیم واقع در سینه و عضلات نیز می‌توانند با استفاده از قیچی مایو بریده شوند. معمولاً، این قیچی‌ها از فولاد ضد زنگ در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند.

سوزن‌گیر

همانطور که همگی آگاهیم، بخیه‌ زدن بافت‌های بدن که در زمان عمل جراحی بریده شده‌اند کار بسیار مهمی است. حتی یک اشتباه جزئی در حین بخیه‌ی بافت به احتمال زیاد بیمار را روزها پس از اتمام عمل جراحی، ناراحت و آشفته می‌سازد.

بخیه‌ی نادرست بافت پوست می‌تواند موجب درد زیادی شده و ممکن است به انجام عملی دیگر جهت تصحیح آن نیاز باشد. جهت جلوگیری از تمام این عوارض و بخیه‌ی درست بافت، اغلب جراحان از پنس‌های سوزن‌گیر استفاده می‌نمایند. این ابزار به جراح اجازه می‌دهد تا سوزن را در حین بخیه زدن بافت مورد نیاز، بطور محکم نگه دارد.

یک سوزن‌گیر که شکلی شبیه به قیچی دارد، متشکل از گیره یا دهانه‌ی راست و صاف، رابط و دسته می‌باشد. در این ابزار ضمائمی از جنس کربید تنگستن قرار داده شده که متصل به انتهای هر دو دهانه هستند. و حرکت نکردن سوزن در حین بخیه را تضمین می‌سازند به عبارت ساده، این ابزار جهت محکم نگه داشتن سوزن طراحی شده‌اند، در نتیجه بطور قابل ملاحظه ای احتمال هر گونه خطا در طول این مرحله از عمل جراحی کاهش می‌یابد.

 

ابزار جراحی - ابزار جراحی

 
پنس Forceps

پنس مانند انبر آشپزخانه می‌ماند که به جراح اجازه می‌دهد بافت‌های پوست را گرفته و محکم نگه دارد. چه بخشی از روده را نگه دارد و چه در طول عمل جراحی شریان را محکم کند، همواره می‌توان به این پنس‌ها اعتماد کرد.

همچنین، این ابزار جراحی در اندازه‌های مختلفی وجود دارند به گونه‌ای که جراح می‌تواند با توجه به نیازهای خاص خود یکی از آنها را انتخاب نماید. پنس‌هایی که جهت نگه داشتن سر نوزاد طراحی شده‌اند، کاملاً بزرگ بوده و هدف اصلی آنها این است که با خیال راحت کودک از مجرای زایمان در طی یک عمل سزارین بیرون کشیده شود.

کورت Curette

این ابزار جراحی شبیه قاشق جهت بیرون آوردن بافت‌های ناخواسته از حفره‌های داخلی بدن استفاده می‌شود. جراح می‌تواند به سادگی با استفاده از این ابزار، از طریق تراشیدن، بافت غیر طبیعی را بردارد. پروسه‌ی تمیز کردن همچون از بین بردن رشد سرطانی ممکن است به استفاده از کورت نیاز داشته باشد.

رترکتورها Retractors

هنگامی که برشی ایجاد می‌شود، بایستی در طول عمل جراحی باز نگه داشته شود. این عمل نگه داشتن بریدگی به صورت کاملاً باز، توسط رترکتورها صورت می‌گیرد. این ابزار جهت عقب راندن بافت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طوری که جراح به راحتی می‌تواند به محل انجام عمل دسترسی داشته و عمل را بدون هیچ گونه مزاحمتی انجام دهد.

گاهی اوقات حتی نیاز است که اندام با استفاده از این رترکتورها عقب نگاه داشته شوند، تا محل جراحی به میزان مطلوب نمایان شود. رترکتورها در اندازه و شکل‌های مختلف در دسترس می‌باشند.

همچنین، انواع مختلفی از رترکتورها وجود دارد و هر یک جهت عقب کشیدن اندام خاصی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، رترکتورهای ریه ممکن است جهت کنار راندن آرام ریه‌ها به منظور نمایاندن بدون مانع محل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، خواه عمل جراحی کیسه صفرا باشد و یا عمل جراحی کوچک کردن سینه، نمی‌توان آن را بدون رترکتورها انجام داد.

جدا کننده یا الویتور جراحی Surgical Elevator

هنگامی که جراحی دهان همچون کشیدن دندان انجام می‌گیرد، بدون یک جدا کننده‌ی جراحی این عمل امکان‌پذیر نخواهد بود. این ابزار معمولاً در دندانپزشکی جهت برداشتن و یا جدا سازی دندان آسیب دیده از محل اتصالشان استفاده می‌شود. همچنین برای جداسازی استخوان از بافت‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شما میتوانید از شرکت تجهیزات پزشکی افراطب که دارای سابقه درخشان در زمین تامین و توزیع صفرتاصد تجهیزات پزشکی و دارای مجوز تجهیز بیمارستانها و مراکز درمانی می‌باشد کالای مورد نظر خود را تهییه کنید. شما عزیزان می‌توانید به صورت شبانه روزی با شرکت افراطب تماس بگیرید و برای خرید کالای پزشکی مورد نظر خود ازطریق کارشناسان و مشاوران فروش ما اقدام کنید

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب