دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

افتالموسکوپ

افتالموسکوپ

افتالمسکوپ

افتالموسکوپ | خرید افتالموسکوپ  

قابلیت خرید آنلاین - افتالموسکوپ

افتالموسکوپ وسیله ای است که برای معاینه قسمت های میانی چشم، تعیین سلامتی شبکیه و زجاجیه استفاده می شود. در بیماران مبتلا به سردرد، علامت کلیدی در فعالیت چشمی، یافتن دیسک های بینایی متورم است که اغلب با افزایش فشار درون جمجمه ای همراه است.

این افزایش ناشی از هیدروسفالی، افزایش فشار داخل جمجمه ای خوش خیم و یا تومورهای مغزی است. در بیماران مبتلا به آب سیاه، فرورفتگی دیسک بینایی دیده می شود. معاینه با افتالموسکوپ نه تنها برای تشخیص تغییرهای شبکیه مفید است.

بلکه برای تشخیص تغییراتی که در عروق خونی شبکیه در اثر فشار خون بالا، سفت و کلفت شدن دیواره سرخرگ ها، تشخیص فشار بالا در مغز که منجر به ایجاد ورم در دیسک چشمی می شود نیز کاربرد دارد. در بیماران مبتلا به دیابت، افتالموسکوپی غربالگری و تشخیص به موقع رتینوپاتی (هر نوع بیماری غیرالتهابی شبکیه) ناشی از دیابت الزامی است.

افتالموسکوپ یک ابزار دستی است که برای بررسی ساختار داخلی چشم، از جمله شبکیه استفاده می‌شود. افتالموسکوپ از دو کلمه ophthalm به معنی چشم و scope به معنی نمایش تشکیل شده است و در کل به معنی چشم بینی یا معاینه چشم است.

اگر چه افتالموسکوپ ممکن است مشابه رتینوسکوپ در نظر گرفته شود اما کاربرد گسترده‌تری دارد و علاوه بر بررسی ساختار شبکیه، نواحی حساس به نور در پشت چشم که مسئول پردازش تصاویر هستند را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. تقریبا در هر معاینه‌ای از چشم، افتالموسکوپ قادر است ساختارهای سالم در داخل چشم را شناسایی کرده و به چشم پزشک کمک می‌کند تا به راحتی علائم و نشانه‌های مربوط به بیماری های چشمی را مشاهده نماید.

 

افتالموسکوپ1 - افتالموسکوپ

 

قطعات افتالموسکوپ

بسته به نوع افتالموسکوپ، اجزاء تشکیل دهنده آن نیز متفاوت است. در این بخش به عنوان نمونه افتالموسکوپ مستقیم بررسی می گردد. افتالموسکوپ مستقیم شامل دسته و یک سر است که سر از یک منبع نور، آینه و تعدادی لنز ساخته شده است تا چشم پزشک بتواند ساختار داخلی چشم را بررسی نماید. رایج ترین نوع افتالموسکوپ مستقیم شامل یک آینه مقعر است که نور کم درون دستگاه را بازتاب می‌کند، چشم پزشک با نگاه کردن به چشم بیمار از طریق یک چشمی وضعیت چشم را بررسی می‌نماید.

با چرخاندن یک پیچ امکان مشاهده عمق های مختلف چشم در بزرگنمایی‌های یک منبع نور، آینه و تعدادی لنز ساخته شده است تا چشم پزشک بتواند ساختار داخلی چشم را بررسی نماید. رایج ترین نوع افتالموسکوپ مستقیم شامل یک آینه مقعر است که نور کم درون دستگاه را بازتاب می‌کند، چشم پزشک با نگاه کردن به چشم بیمار از طریق یک چشمی وضعیت چشم را بررسی می‌نماید.

با چرخاندن یک پیچ امکان مشاهده عمق های مختلف چشم در بزرگنمایی‌های مختلف از طریق لنزهای موجود در دستگاه فراهم می‌گردد و در نتیجه معاینه معمول چشم‌ها در مطب پزشک به سرعت قابل انجام است. اگر نیاز به معاینه دقیق‌تر وجود داشته باشد، پزشک ابتدا حدقه چشم بیمار را بازتر می‌کند تا دید گسترده‌تری از داخل چشم فراهم شود.

نحوه استفاده از افتالموسکوپ

افتالموسکوپ یک ابزار نسبتا ساده است که اگر به درستی و به اندازه کافی تمرین شود می‌تواند به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از افتالموسکوپ ابتدا باید نور اتاق را کم کرده و از بیمار خواسته می‌شود به یک نقطه ثابت بر روی یک دیوار یا در نوع لامپ اسلیت به تصاویر نمایش داده شده، تمرکز نماید تا پزشک ساختار چشم را بررسی نماید. گاهی اوقات، از قطره‌های مخصوص برای باز کردن (گسترش دادن مردمک چشم) به منظور کمک به چشم پزشک در معاینه استفاده می‌شود. سپس پزشک به دنبال نشانه‌های شبکیه سالم با شاخص هایی از مشکلات چشم مانند آب مروارید و یا دژنراسیون ماکولا می‌گردد.

برای استفاده از افتالموسکوپ بهتر است موارد زیر را بررسی نمود:

آماده سازی دستگاه: از عملکرد درست افتالموسکوپ اطمینان حاصل نمایید. برای بررسی وجود نور، سوئیچ قدرت را به موقعیت روشن بچرخانید. در صورت عدم وجود نور، باتری‌ها را تعویض کنید و دوباره امتحان نمایید. برای اطمینان از وضوح تصویر، از طریق چشمی نگاه کنید. در صورت نیاز، کاور پنجره را بردارید.

انتخاب تنظیمات مناسب: چندین گزینه برای دید مناسب و فیلتر وجود دارد که می‌توان برای اهداف خاص در معاینه چشم از آن‌ها استفاده کرد. رایج‌ترین روش استفاده شامل منبع نور متوسط است، زیرا اکثر معاینات در اتاق تاریک و زمانی که بیمار از قطره های چشم (دیلاتیک) استفاده نمی‌کند انجام می‌شوند. افتالموسکوپ ها دارای تنظیمات متفاوت می‌باشند، اما امکانات رایج در اغلب انواع عبارتند از:

نور کم: برای زمانی که مردمک چشم بسیار کوچک شده، مانند قرار گرفتن در یک اتاق روشن. نور زیاد: برای زمانی که مردمک بسیار باز شده، مانند زمانی که در چشم قطره مدریاتیک چکیده می‌شود. نور متوسط: هنگامی که بخشی از قرنیه تیره شده است مانند آب مروارید، تا نور را به قسمت شفاف چشم برساند. بدون نور قرمز: برای تجسم بهتر عروق خونی و هر گونه مشکلات عروقی اسلیت : برای بررسی خطا در کانتور نور آبی: برای استفاده پس از رنگ آمیزی فلورسنت برای بررسی ساییدگی شبکه : برای اندازه گیری فاصله

 

افتالموسکوپ2 - افتالموسکوپ

 

انواع جدیدتر افتالموسکوپ دارای ویژگی های زیر می‌باشند

۱. فناوری پیشرفته جهت تولید نور شفاف و سفید ۲. صفحه نمایش مقعر و چندلایه جهت جلوگیری از انحراف نور ۳. پنجره بادوام و ضد گرد و غبار ۴. سری ضد ضربه و با دوام، قابل نصب روی شاسی فلزی ۵. قابلیت تنظیم آسان با حدقه چشم در انواع حالت ها ۶. تکیه گاه نرم جهت حفاظت عینک و عدم حرکت افتالموسکوپ در طول معاینه ۷. دارای دریچه با فیلترهای مجزا مناسب برای مردمک‌های کوچک و بزرگ ۸. دریچه ستاره دار جهت خیره شدن بیمار هنگام معاینه ۹. تعدد لنز برای تنظیم در درجات مختلف ۱۰. قابلیت انتخاب عمق مطلوب ۱۱. ساختار ارگونومیک

 

ساختار و انواع افتالموسکوپ

افتالموسکوپ دستگاهی است متشکل از عدسی های بزرگ نما، منبع روشنایی، آینه مقعر (جهت هدایت نور) و دیسک چرخان که امکان مشاهده چشم در عمق ها و بزرگنمایی گوناگون را فراهم می کند. افتالموسکوپ می تواند به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم باشد. افتالموسکوپ مستقیم وسیله ای است مشابه یک چراغ قوه کوچک که آن را نزدیک چشم نگه می دارند و نور را داخل چشم می تابانند و به این صورت قرنیه، عدسی و شبکیه را معاینه می کنند.این نوع دستگاه از دو قسمت تشکیل شده است یک سیستم نوری و یک سیستم بینایی. نور به صورت مستقیم از طریق قرنیه به درون چشم برای دیدن پشت کره چشم تابانده می شود.

افتالموسکوپ غیر مستقیم وسیله ای است عینک مانند که به کمک باند به دور پیشانی پزشک بسته می شود و از یک عدسی دستی در جلوی چشم بیمار و برای تمرکز بازتاب نور به داخل چشم تشکیل شده است. این نوع دستگاه میدان دید وسیع تری را برای پزشک فراهم می کند و بخش بزرگتری از شبکیه قابل مشاهده است در مقابل در روش مستقیم بخش کوچکتری از شبکیه اما با بزرگنمایی بالاتری قابل بررسی است.

کاربرد افتالموسکوپ

همان طور که اشاره شد، معاینه چشم بیمار، اطلاعات بی شماری در خصوص حال عمومی آن در اختیار پزشکان قرار می دهد. از جمله اختلالاتی که از طریق افتالموسکوپ قابل مشاهده و یا حتی پیشگیری هستند:

• تومور های مغزی • رتینوپاتی دیابتی • افزایش فشار خون • تغییر در عروق مغز • سکته مغزی • بیماری های قلبی و عروقی • افزایش فشار داخل جمجمه و… می باشند.

قیمت افتالموسکوپ

تنوع بی نظیر این دستگاه در زمینه ساختار و آپشن های آن ، سبب ایجاد قیمت های گوناگون در این راستا شده است . از جمله ویژگی‎های بارز این ابزار که در کاهش و افزایش قیمت افتالموسکوپ دخیل هستند می توان به : میزان بزرگنمایی ، مقاومت در برابر ضربه ، نوع افتالموسکوپ ( از لحاظ کاربرد ، نصب و طراحی) ، وزن و سایز دستگاه ، برند و شرکت تولید کننده ، گارانتی و خدمات پس از فروش ، ثابت یا شارژی بودن و… اشاره کرد.

افتالموسکوپ3 - افتالموسکوپ  
نحوه نگهداری دستگاه افتالموسکوپ

• حتی الامکان از مجاورت دستگاه با حرارت ، رطوبت و گرد و غبار خودداری کنید. • در صورت عدم استفاده طولانی مدت از افتالموسکوپ ، باتری آن را خارج نموده و آن را با کاور مخصوص بپوشانید. • به هنگام مشاهده اختلال در کارکرد دستگاه ، دفترچه راهنما را مطالعه نمایید ، اگر نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات داشت، به نمایندگی های معتبر مراجعه فرمایید.

نحوه خرید افتالموسکوپ

از آنجایی که کیفیت تجهیزات پزشکی، دستخوش فاکتورهای بسیار و رعایت استانداردهای پزشکی می باشد ، خرید افتالموسکوپ مطمئن با قیمتی مقرون به صرفه را برای متقاضیان با مشکلات عدیده ای رو به رو کرده است . متاسفانه عده زیادی از سودجویان در زمینه تجهیزات پزشکی، با ارائه محصولات نامرغوب ، به سود زیادی دست پیدا کرده و به کسب و کار خود رونق بخشیده اند. مسلما در چنین فضایی امکان تشخیص کالای با اصالت با سردرگمی همراه خواهد بود.

در واقع بهترین و مطمئن ترین راه برای خرید محصولی بدون نقص با ماندگاری بالا ، مراجعه به فروشگاه های معتبر و بنام در این زمینه است. شرکت تجهیزات پزشکی افراطب در زمینه تامبن صفرتاصد تجهیزات پزشکی دارای تجربه بی نشری بوده است. شما میتوانید به صورت شبانه روزی با کارشناسان و مشاوران شرکت افراطب تماس بگیرید و برای خرید کالای مورد نظر اقدام کنید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب