دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

تشک مواج

تشک مواج

تشک مواج

تشک مواج | خرید و قیمت تشک مواج

 

قابلیت خرید آنلاین - تشک مواج

تشک مواج یا همان تشک بیمار و یا بیمارستانی جهت جلوگیری از بروز زخم بستر کاربرد دارد و از جنس پی وی سی می‌باشد. اجزای این تشک از یک عدد موتور کمپرس هوا و یک عدد تشک موجدار باد شونده تشکیل می‌شود. کاربرد این تشک در بیمارانی که بستری هستند که از تحرک کمی برخوردارند بسیار مفید است.

این محصول به وسیله دو کانال مجزا فشار وزن بیمار بر روی بستر را در نقاط مختلف بدن جا به جا می‌کند و بدینوسیله از ثابت ماندن تمام فشار وزن بیمار در یک نقطه خاص جلوگیری می‌کند. نام دیگر این تشک تشک ضد زخم بستر می باشد.

تحرک کم در بیمارانی که استراحت های طولانی روی یک قسمت از بدن خود دارند باعث شده تا آن‌ها دچار زخم بستر گردند، از مهم‌ترین ویژگی یک تشک مواج مناسب این است که بتواند نیازهای بیمار را در داخل و خارج از منزل یعنی بیمارستان نیز برطرف نماید. این محصول در دسته بندی تجهیزات پزشکی خانگی قرار دارد.

تشک مواج، به شخص کمک می کند که به طور اتوماتیک، فشار را از یک قسمت لگن کم کند و به قسمت دیگر انتقال دهد و با خیال راحت استراحت کند. این تشک‌ها، فقط برای پیشگیری نیستند و برای درمان بیماری زخم بستر نیز به کار می‌روند. به طوری که بعد از چند هفته استفاده از تشک، زخم کوچک‌تر می ‌شود، مایعات از آن خارج شده و بافت صورتی رنگ، کم‌کم آشکار می‌ شود.

 

تشک مواج1 - تشک مواج

   

زخم بستر چیست؟

زخم بستر معمولا در افرادی ایجاد می‌شود که مدت زیادی و یا حتی برای باقی عمر مجبور به ماندن در بستر هستند و این بی تحرکی مهم‌ترین عامل بروز زخم بستر است.

زخم بستر یا زخم فشاری معمولا در نواحی ایجاد می‌شود که بین پوست و بافت استخوانی عضله‌ای وجود ندارد و به علت انسداد خون رسانی این نواحی دچار ضایعه پوستی می‌شود و فقط مختص بستر نیست. خیلی اوقات این زخم ها در افراد ویلچر نشین نیز دیده می‌شود.

در این میان افرادی که دچار اضافه وزن هستند به دلیل اندازه و عدم تحرک در معرض ریسک بالاتری از زخم بستر هستند ، این وزن زیاد مانع از این می ‌شود که به صورت متناوب هر ۲ ساعت یک بار چرخش داشته باشند.

چاقی باعث می‌شود بر روی قلب و ریه ‌ها فشار بیشتری وارد شود تا اکسیژن و مواد غذایی را به سرتاسر بدن برساند . کمبود اکسیژن و خون باعث بوجود آمدن مشکلات مزمن پوستی و نهایتا زخم بستر می‌شود . جریان خون به بافت چربی ممکن است به اندازه کافی نباشد و نتواند اکسیژن و تغذیه مناسب را تامین کند.

علاوه بر این بیماران چاق معمولا دچار تعرق بیشتری هستند. رطوبت ریسک ابتلا به زخم بستر را افزایش می ‌دهد ، همچنین احتمال بروز التهاب و جوش‌های پوستی را بیشتر می‌کند . این گونه زخم‌های بستر در صورتی که درمان نشوند تشدید می‌شود و می‌تواند عفونت کند و حتی زندگی بیمار را به مخاطره مواجه نمایند .

تشک مواج2 - تشک مواج  

انواع زخم بستر بسته به درجه شدت عبارت اند از:

زخم درجه یک : فقط در این حالت فرد احساس فشار بیشتری در ان ناحیه می‌ کند و یک مقدار دچار التهاب است که این شروع زخم بستر می‌باشد. زخم درجه ۲: یک زخم کوچک همراه با مقدار کمی التهاب و قرمزی به چشم می‌خورد. زخم درجه ۳: این نوع زخم به سطح عضلات می‌رسد و سلول های مرده همراه با عفونت وجود دارد. زخم درجه ۴: این نوع زخم بسیار عمیق است و علاوه بر عضلات ، استخوان را هم درگیر می‌کند .

نکات مهم در خرید تشک مواج

شما قبل از خرید تشک مواج حتما باید به موارد زیل توجه داشته باشید ، تا بتوانید تشک مواجی را انتخاب کنید که بیشترین کارایی را در مراقبت از بیمارتان، پیشگری و یا احیانا درمان زخم بسترش داشته باشد.

– شدت و سطح زخم بستر: بویژه سطح زخم بستری که بیمار با آن درگیر است.

– میزان تحرک: میزان حرکتی که بیمار قادر است انجام دهد. بعضی از بیماران می‌توانند اندکی جا به جا شوند ولی گاهی اوقات بیمار حتی برای کوچک ترین حرکت نیاز به کمک دارد.

– طول مدت بستری: مدت زمانی که باید در تخت بستری باشد، که این زمان می ‌تواند از چند ماه تا چند سال و یا حتی باقی عمر باشد.

– وزن بیمار: همان طور که گفتیم هر چه قدر وزن بیمار بیشتر باشد احتمال بروز زخم بستر و عوارض مربوطه بیشتر است . امروزه برندهای متنوع از تشک مواج در بازار موجود است . معمولا این تشک‌های مواج در بازار با اسامی مختلفی شناخته می‌شوند انواع تشک مواج موجود عبارتند از : تشک مواج تخم مرغی، تشک مواج سلولی، تشک مواج سنسوری که هر کدام از ان ها کارایی و آپشن های متفاوتی دارد.

هر چه قدر سطح موارد ذکر شده بالاتر باشد ، قاعدتا بیمار شما به تشک مواج پیشرفته ‌تر و مجهزتری نیاز دارد که به خوبی از او محافظت کند. شما برای انتخاب بهترین تشک مواجی که برای بیمارتان مناسب باشد می ‌توانید به طور ۲۴ساعته با شرکت افراطب تماس حاصل فرمایید و با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید.

تشک مواج3 - تشک مواج  

انواع تشک مواج

الف) تشک مواج تخم مرغی یا زنبوری

به تشکی که سلول‌های بادی آن شبیه به لانه زنبور یا شانه تخم مرغ است، تشک مواج زنبوری یا تخم مرغی می‌گویند. برای افرادی که طول درمان کوتاهی دارند و نیاز به استراحت زیادی ندارند بسیار تشک مناسبی است. همچنین برای افراد کم وزن مناسب بوده و به خوبی به بهبود بیمار کمک می کند. این محصولات برای بیمارانی همچون شکستگی لگن، کمر، پا و … که احتیاج به استراحت کوتاه مدت دارند و قادر به جابه جایی نمی‌باشند مناسب است. تشک مواج ساده با طراحی منحصر به فرد خود مانع از بروز زخم بستر می‌گردند. این تشک ها دارای موج‌های به اندازه چهار عدد کف دست می‌ باشد و سبب می‌شود که فشار روی یک قسمت از بدن متمرکز نشود و همچنین سطح تکیه گاه بدن افراد را تغییر می‌دهد.

وزن بسته‌بندی این محصولات بین ۵/۲ – ۴ متغیر است و دارای تحمل وزنی بین۸۰تا ۱۰۰کیلوگرم می‌باشد. افزون بر این میزان تولید هوای این محصولات ۳-۶ لیتر می‌باشد. لازم به ذکر است که این نوع تشک مواج قابلیت تعمیر دارند و در صورت آسیب دیدن می‌توانید از برچسب تعمیراتی که برای آن‌ها تعبیه گشته است بهره بگیرید و نشتی آن را رفع کنید.

کشورهای همچون چین و کره انواع تشک های مواج تخت مرغی را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. اکثر این محصولات دارای فیوز اطمینان، ضربه گیر لرزشی موتور و پمپ باد می ‌باشند.

 
ب) تشک مواج سلولی

تشک مواجی که از سلول‌ های بادی استوانه‌ای شکل که در کنار یکدیگر چیده شده‌ند تشکیل می‌شود، به مواج سلولی معروف می‌باشند، اگر بیمار شما سنگین وزن بوده یا زخم بستر شدیدی دارد، حتما باید از تشک مواج سلولی یا تشک مواج لیزری استفاده کنید.

هر بار که پمپ باد را خالی می‌کند، یکی در میان یکی را پر فشار و دیگری را کم فشار می‌کند که به بدن فرد حس تحرک می‌دهد و از زخم بستر گرفتن جلوگیری می‌کند. بسیار مناسب درمان های طولانی می‌باشد. این محصول برای بیمارانی که بیشتر در معرض زخم بستر هستند و یا از زخم بستر رنج می‌برند یک گزینه عالی است. تشک مواج سلولی دارای منافذ ریز و لیزی هستند که مقداری از هوای داخلی سلول را به بیرون منتقل می‌کنند و سبب گردش بهتر هوا می‌گردند.

تعداد سلول‌های هوای این محصولات بین ۱۶- ۲۱ عدد متغیر است این سلول ها سبب می‌شوند که تکیه گاه بیمار در سطح بیشتری عوض شود و فشار به صورت متمرکز روی یک قسمت از بدن نباشد.

لازم به ذکر است که این سلول‌ها قابل تعویض و تعمیر هستند. وزن بسته بندی این محصولات بین ۲/۱۰ – ۱۳ کیلوگرم متغیر است و دارای تحمل وزنی بین ۱۱۰-۱۴۰ کیلوگرم می‌باشند از این رو افراد با وزن زیاد به راحتی می‌توانند از تشک مواج سلولی بهره بگیرند. جنس بدنه این محصولات از pvc می‌باشد که دارای وزن کم، انعطاف پذیری و استحکام بالایی است.

این محصولات معمولا توسط کشور چین تولید و به بازار عرضه می‌گردند. اکثر این محصولات دارای فیوز اطمینان، بسته تعمیرات، ضربه گیر لرزشی موتور و روکش می‌باشند. همچنین اکثر این تشک‌ها دارای CPR هستند که آن ها را تبدیل به یک گزینه عالی برای بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند و نیازمند ماساژ قلبی هستند، می ‌کند.

ج) تشک های مواج بیمارستانی ( تشک مواح لیزری یا فوق تخصصی)

از ویژگی ‌های تشک مواج بیمارستانی وجود جریان هوای نامحسوس بر روی تشک است که از تعریق (مهم‌ترین عامل بروز و حادتر شدن زخم بستر) جلوگیری می ‌کند.

روی این تشک‌ها، منافذ لیزری ریز وجود دارد که مقداری از هوای داخل سلول¬‌ها را به بیرون هدایت می‌ کند و باعث ایجاد جریان هوای نامحسوس در زیر بیمار می شود. به همین دلیل، به این تشک‌ها، تشک مواج لیزری هم گفته می ‌ شود. این تشک ‌، وزن ‌های بالایی را تحمل می کند و برای افرادی که شاید تا آخر عمر در بستر باشند و یا دچار زخم ‌‌های بستر خیلی شدید هستند نیز مناسب است. برخی از انواع این تشک ‌ های حرفه‌ای، سیستم هشدار صوتی و یا دیداری دارند که از خرابی یا سوراخ شدن یک سلول خبر می دهد تا مراقب بیمار را آگاه کند. به همین دلیل، به آنها تشک مواج سنسوری نیز گفته می‌ شود.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب