دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

دستگاه اندوسکوپی

دستگاه اندوسکوپی

دستگاه آندوسکوپی

دستگاه آندوسکوپی | انواع دستگاه اندوسکوپی

آندوسکوپی روشی است که پزشک با استفاده از ابزار های تخصصی به نام آندوسکوپ اندام های داخلی و عروق بدن را مشاهده می کند.

آندوسکوپی (Endoscopy) یک روش غیر جراحی برای مشاهده درون بدن است که توسط دستگاهی به نام آندوسکوپ صورت می گیرد. این روش می تواند برای اهداف تشخیصی و گاهی درمانی استفاده شود. درآندوسکوپی، بر خلاف دیگر تکنیک های تصویربرداری پزشکی، آندوسکوپ کاملا وارد اعضای بدن می شود. این دستگاه جزو تجهیزات پزشکی بیمارستانی و کلینیکی است و کاربرد تخصصی دارد.

آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر با دوربینی بر یک سر آن است. این ابزار از طریق برش جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود. علت اندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن، از جمله مفاصل، ریه ها، مثانه، دستگاه گوارش وآپاندیس است. اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز کاربرد دارد که ما تعدادی از آن ها را برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که آندوسکوپی می شود، نام آن تغییر می کند.

  دستگاه اندوسکوپی1 - دستگاه اندوسکوپی  

آندوسکوپ های اولیه تنها از چند آینه و عدسی ساخته شده بودند اما با گذر زمان و پیشرفت فناوری آندوسکوپ ها به دوربین ‌های ویدیویی مجهز شدند که می توانند تصاویر را به طور مستقیم به یک مانیتور (تلویزیون) منتقل کنند. همچنین امروزه با عبور دادن وسایل خاص امکان نمونه برداری توسط آندوسکوپ (بیوپسی) نیز فراهم شده است.

اصول کار اندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است. اندوسکوپ های اولیه فقط از چند آیینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش و با پیشرفت علوم، آن ها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آن ها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آید.

 

انواع دستگاه اندوسکوپی 

دستگاه آندوسکوپی قابل انعطاف

شامل یک لوله قابل انعطاف که در سری که وارد بدن می ‌شود دارای عدسی است. این عدسی داخلی نامیده می ‌شود و تصویر داخل بدن را توسط یک کابل فیبر نوری قابل انعطاف به عدسی خارجی منتقل می کند .

 

دستگاه آندوسکوپی ریجید

این نوع آندوسکوپ دارای لوله ‌ای کوتاه‌ تر از انواع آندوسکوپ های قابل انعطاف است. این لوله سخت است و قابلیت انعطاف ندارد.

 

اجزای دستگاه آندوسکوپ

اجزای اصلی نوری آندوسکوپ علاوه بر عدسی و فیبر نوری شامل موارد زیر است:

 

دستگاه اندوسکوپی3 - دستگاه اندوسکوپی

 

منبع نور سرد

منابع نوری مقداری گرما ایجاد می ‌کنند که می ‌تواند در بافت ‌های اطراف آندوسکوپ تاثیر بگذارد . به همین دلیل، منبع نوری در انواع آندوسکوپ ها معمولا در بخش خارجی آندوسکوپ قرار دارد و نور از طریق فیبر های نوری به قسمت اطراف عدسی داخلی منتقل می ‌شود.

 

دوربین و هد دوربین

در انواع آندوسکوپ ها بدون دوربین پزشک مجبور است از طریق چشمی و عدسی خارجی داخل بدن را بررسی کند. این حالت دو مشکل عمده دارد: موقعیت پزشک حالت راحتی نیست و سریعا موجب خستگی متخصص آندوسکوپی می ‌شود و همچنین در هر زمان یک نفر می ‌تواند تصویر را ببیند، که این موضوع برای دستیاران متخصص خوشایند نیست.

در انواع آندوسکوپ های جدید از دوربین و هد دوربین استفاده می ‌شود و بدین ترتیب تصویر روی صفحه ‌ای نمایش داده می‌ شود و متخصص می ‌تواند در حالتی راحت ‌تر کار خود را انجام دهد و دستیاران و همکاران ایشان هم می ‌توانند به متخصص کمک بیشتری نمایند. در ضمن می ‌توان این تصاویر را ثبت و ضبط نمود.

 

ست های جراحی آندوسکوپی

دستگاه آندوسکوپی می ‌تواند از ابزار هایی برای جراحی استفاده کند که این ابزار ها روی دستگاه آندوسکوپ نصب شده و به متخصص توانایی انجام نمونه برداری و جراحی ‌های محدود را می ‌دهد.

 

مکانیزم کار دستگاه اندوسکوپی

در اکثر آندوسکوپ ‌ها یک یا چند رشته فیبرنوری درون یک لوله پلاستیکی قرار گرفته اند. در انتهای این لوله یک عدسی تعبیه شده که مشاهده بخش ‌های مختلف عضو را میسر می سازد. پس از ورود این لوله به محل مورد نظر، اطلاعات و تصاویر توسط فیبر نوری از عدسی داخلی به سمت عدسی دوم که در انتهای لوله قرار گرفته فرستاده می شود. اطلاعات از طریق این عدسی که در دست پزشک قرار دارد به یک مانیتور ارسال می ‌شود تا پزشک روی این صفحه تصاویر درون عضو را ببیند.

با توجه به عدم وجود نور و در نتیجه تاریکی داخل حفرات و اعضای بدن، در انتهای داخلی آندوسکوپ یک منبع نوری نصب می ‌شود تا فضای داخلی اعضا را روشن کرده و امکان مشاهده ساختمان ‌های داخلی را فراهم سازد.

 

دستگاه اندوسکوپی2 - دستگاه اندوسکوپی

 

انواع دستگاه آندوسکوپی

اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز به کار می رود که ما تعدادی از آن ها را. برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که اندوسکوپی می ‌شود، نام آن تغییر می کند.

• آرتروسکوپی: اندوسکوپی مفاصل و استخوان ‌ها • برونکوسکوپی: اندوسکوپی ریه‌ ها • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی: آندوسکوپی روده بزرگ • سیستوسکوپی و یورتروسکوپی: آندوسکوپی سیستم ادراری • الپاراسکوپی: آندوسکوپی ناحیه شکم یا لگن • آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهد مری و معده

آندوسکوپی می تواند در اندام های مختلف بدن و از مجاری متفاوتی صورت پذیرد. به طور مثال:

– برونکوسکوپ از دهان وارد شده و به مجرای هوا(نای) می‌رسند تا مجاری تنفسی را بررسی کنند. – راینوسکوپ برای بررسی سینوس ها از راه بینی داخل شده، به دریچه های سینوس ها رسیده و داخل می شود. – سیستوسکوپها ازمجاری ادرار وارد می‌شوند و برای بررسی مثانه مورد استفاده قرار می گیرند. – کلونوسکوپ برای بررسی روده بزرگ از مقعد وارد می شود. نوع کوتاه تر این آندوسکوپ رکتوسکوپ نام دارد که تنها بخش انتهایی روده بزرگ را بررسی می کند.

شرکت افرا طب گلسار با تکیه بر دانش تیمی متشکل از پزشکان و مهندسین تجهیزات پزشکی، بهترین خدمات مشاوره، انتخاب و خرید انواع دستگاه های آندوسکوپی را ارائه می دهد.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب