دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

سانتریفیوژ

سانتریفیوژ

سانتریفیوژ

دستگاه سانتریفیوژ | دستگاه P.R.P

دستگاه سانتریفیوژ prp برای تهیه پلاکت خون جهت تزریق به بیمار (متقاضی) در کلنیک ‌های زیبایی پوست، کاشت مو، ترمیم زخم‌ های قدیمی و… مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دستگاه نیز مانند بقیه سانتری فیوژها از نیروی گریز از مرکز، برای حصول نتیجه استفاده کننده بهره می ‌گیرد.

سانتریفیوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، اجزاء یک محلول یا مواد را که دارای اجزاء یا دانسیته‌ های متفاوت باشند، از هم جدا می کند. سانتریفیوژ جزء پر کاربردترین دستگاه آزمایشگاهی می باشد و انواع مختلفی از این دستگاه در تجهیزات پزشکی بیمارستانی وجود دارد.

 

کاربرد سانتریفیوژ

پلاکت درمانی یا PRP روش نوینی می باشد که بر اساس استفاده از فاکتور های رشد پلاکت های خون، فیبروبلاست ها و سایر سلول های بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می شود. کلاژن نقش بسیار مهمی در حفظ طراوت و جوانی پوست دارد و با سنتز کلاژن جدید، پوست جوانی و زیبایی خود را به تدریج به دست خواهد آورد.

سانتریفیوژ پی ار پی راستای تفکیک سازی پلاسما و پلاکت از گلبول های قرمز خون با لوله های ویژه به کار گرفته می شود . واژهprp که کوتاه شده platelet rich plasma به معنای پلاسمای انباشته از پلاکت می باشد از خون فرد به دست می آید و به وجود آمده ای از جمع شدن گونه ای سلول خونی به اسم پلاکت است که جهت لخته شدن خون و دیگر کارکرد های ضروری برای بهبود رشد خیلی حائز اهمیت می باشد.

این شیوه برای جراحی های پوستی و زیبائی رایج است. از این روش تزریق پلاسمای انباشته شده از پلاکت برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند استفاده می شود که سبب بهبود یافتن آسیب ها و صدمه های اسکلتی و عضلانی فرد می شود همچنین از آن برای سرعت بخشیدن به خوب شدن تاندون ها و رباط ها و ماهیچه ها و مفصل های گوناگون بدن استفاده می گردد.

سانتریفیوژ پی آر پی PRP که مخصوص آزمایشگاه خون است . برای انجام کار ها و آزمایش های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد ولی بیشترین استفاده آن در آزمایشگاه خون است به همین سبب کاربر می داند که کدام دستگاه برای چه آزمایشی مناسب و ایده آل است .

البته این نکته نیز مهم است که کاربر نیز بایستی اطلاعات کامل در مورد دستگاه سانتریفیوژی که می خواهد تهیه نماید را داشته باشد لذا برای انتخاب دستگاه سانتریفیوژ مناسب برای کاری که می خواهید انجام دهید.

ابتدا اطلاعات لازم در مورد آن دستگاه را باید به دست آورید و بعد به خرید و تهیه آن اقدام نمایید و به گونه ای نباشد که بعد از خرید دستگاه بخواهید آگاهی لازم را برای استفاده آن به دست آورید و بعدا متوجه شوید که اصلا این دستگاهی که انتخاب کرده اید متناسب با کاری نیست که مد نظر شما بود به همین سبب ابتدا دریافت اطلاعات کافی در مورد دستگاه سانتریفیوژ و آزمایش از همه چیز مهم و ضروری می باشد .

  سانتریفیوژ1 - سانتریفیوژ  

دلایل استفاده از سانتریفیوژ

دلیل این کار نیز این است که همان طور که در اوایل مطلب نیز گفته شد دستگاه سانتریفیوژ PRP دارای انواع و مدل های بسیار فراوانی است . پس همان طور که اشاره شد قبل از استفاده در جای گیری لوله ها درون روتور و بالانس بودن روتور حتما کنترل شود و اطمینان از بسته بودن درب دستگاه به عمل آورده شود.

در حین استفاده نیز اگه صدای غیر عادی از دستگاه شنیده شد سریعا از ادامه کار آن جلوگیری نمایید و نگاه کنید که کجای دستگاه به مشکل بر خورده است لذا آن مشکل را حل کرده و دوباره آغاز به کار نمایید . دستگاه را همیشه در حالتی افقی باید قرار داد و در محلی باید جای بگیرد تا تعادل لازم را داشته باشد و تلو نخورد که موجب خرابی دستگاه نگردد . همچنین بعد از هر آزمایش دستگاه را تمیز کنید تا دستگاه عمر زیادی داشته باشد .

دستگاه سانتریفیوژ را سعی کنید هر ۳ ماه یکبار به طور کلی کنترل نمایید و لازم است که زغال ، برس ها و دیگر قسمت های دستگاه را به طور مرتب سرویس نمایید و در صورت لزوم تعویض کنید.

اگر در هنگام کار با دستگاه مشاهده نمودید که یکی از لوله ها شکسته است دستگاه را خاموش کنید و پنجره های اتاق را باز نمایید و فورا محل را به مدت حدودا ۲۰ دقیقه ترک نمایید تا آسیبی برایتان رخ ندهد و بعد از مدت مقرر شده با استفاده از ماسک و به دست کردن دستکش و مواد ضد عفونی کننده برگردید و دستگاه را تمیز کنید و استریل نمایید . در هنگام شستن ظرف ذرات آئروسل درشت در محی پخش می شوند .

به همین جهت بایستی صبر کنید تا ته نشین شده و با ذرات هوا رقیق گردند . به هیچ عنوان دستگاه پی ار پی را هنگامی که درب آن باز است استفاده نکنید و حتی بعد از پایان آزمایش نیز پس از حداقل ۳ دقیقه درب آن را باز نمایید.

پیشنهاد می کنیم که از دستگاه هایی استفاده نمایید که دارای درب های قفل دار باشند . این گونه دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که وقتی درب دستگاه باز است از شروع به کار دستگاه سانتریفیوژ جلوگیری می کند و بایستی حتما درب آن بسته باشد تا دستگاه کار کند . همچنین از استفاده و به کارگیری لوله هایی که فاقد درپوش هستند خود داری نمایید .

 

سانتریفیوژ2 - سانتریفیوژ

 

قبل از استفاده از دستگاه سانتریفیوژ بایستی نکات ذیل توجه شود:

۱- از عدم شکستگی لوله ها اطمینان حاصل کنید . ۲- اگر رورتور دستگاه متحرک (قابل تعویض) باشد حتما کنترل نمائید که بر روی شافت قرار گرفته است یا نه ۳- لوله های حاوی نمونه مشابه با وزن و اندازه یکسان را حتما مقابل هم دیگر قرار دهید تا بالانس ایجاد گردد. ۴- حتما از لوله های مخصوص دستگاه سانتریفیوژ استفاده نمائید. ۵- از نمونه هایی که فاقد درپوش هستند استفاده نکنید. ۶- از قفل شدن درب مطمئن شوید.

شما میتوانید برای مشاوره و خرید دستگاه سانتری فیوژ PRP با کارشناسان افراطب در تماس باشید و دستگاهی که متناسب با نیاز شما هست را در اختیارتان قرار خواهند داد.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب