دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

فتال مانیتورینگ

فتال مانیتورینگ

فتال مانیتورینگ

فتال مانیتورینگ | دستگاه NST

دستگاه فتال (جنین) مانیتورینگ اطلاعات گرافیکی یا عددی از نرخ ضربان جنین (FHR) و فعالیت رحم مادر را برای ارزیابی سلامت جنین ، فراهم می سازد. در زمان زایمان اغلب FHR در واکنش به انقباض رحم یا حرکات جنین افزایش و کاهش می یابد.

بررسی الگو ها، سطح خط مبنا و مشخصه های تغییر پذیر بدست آمده می تواند نشان دهنده نیاز به اتخاذ روش و یا داروی مناسب در طی زایمان باشد. این دستگاه در دسته بندی تجهیزات پزشکی بیمارستانی قرار دارد و به معاینات زمان بارداری کمک زیادی مینماید.

 

فتال مانیتورینگ2 - فتال مانیتورینگ

روش های انجام مانیتورینگ ضربان قلب جنین:

• مانیتورینگ داخلی:

یک الکترود باریک (ترانسدیوسر) توسط یک کاتتر از طریق مجرای رحم به پوست سر جنین متصل می شود. این روش اطلاعات بهتری را در اختیار پزشک قرار می دهد اما تنها زمانی قابل انجام است که مجرای رحم باز شده باشد و مایع در بر گیرنده جنین تخلیه شده باشد.

 

• مانیتورینگ خارجی:

اندازه گیری و ضبط پارامتر ها از طریق شکم مادر و توسط الکترود هایی که به آن متصل می شوند انجام می شود.

 

راهنمای استفاده از دستگاه فتال مانیتورینگ جنین

نکات محیطی عمومی:

۱ – دستگاه را دور از رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. ۲ – دستگاه را در جایی که نوسان شدید دمایی دارد قرار ندهید. ۳ – با دست خیس و مرطوب به دستگاه دست نزنید. ۴ – از قرار دادن وسایل فلزی نزدیک دستگاه خودداری کنید.

نحوه عملکرد دستگاه جنین یاب پیشذفته یا NST یا فتال مانیتورینگ

در این دستگاه ،مبدل فرستنده به یک نوسانگر متصل شده و به طور پیوسته امواج ماوراء صوت رابه طرف جنین ارسال می کند. این امواج پس از برخورد با جنین و بازگشت، از طریق مبدل گیرنده که در همان پروب قرار گرفته دریافت شده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود.

فرکانس موج بازگشتی برابر با فرکانس موج تابش شده است اما حرکت قبل جنین تغییر می کند که متناسب با سرعت ضربان قلب است.انتخاب فرکانس بهینه برای سیستم با توجه به دو موضوع انجام می شود:

۱-برای نفوذ خوب و بدون جذب زیاد، یک فرکانس کم بهترین انتخاب است زیرا تضعیف در بافت ها به صورت غیر خطی با افزایش فرکانس افزایش می یابد.

۲-به منظورافزایش توان برگشتی حاصل از مجموعه و هم چنین دقت بالاتر، فرکانس بالاتر متناسب تر است، زیرا باعث می شود که هر سلول با مقدار بیشتری از سیگنال های ارسالی برخورد داشته باشد.

 

فتال مانیتورینگ1 - فتال مانیتورینگ

 

اجزای اصلی دستگاه های فتال مانیتورینگ 

• صفحه نمایش با قابلیت نمایش تمامی پارامترهای پروسه ی مانیتورینگ به صورت عددی و گراف • اندازه و جنس چمبر • اسپیکر جهت سمع صدای FHR و الارم سیستم • کلید تنظیمات و هدایت پارامترها • کلید تنظیم ولوم صدای دستگاه • دکمه Toco Zero برای همسان سازی فشار پایه ی دستگاه با فشار دریافتی از سنسور مربوطه • دکمه Grotiwle Betten جهت جابه جایی محدوده ی بالا و پایین حیطه ی FHR • دکمه Clinician Event Marker که وقایع خاص در طول پروسه ی مانیتورینگ را از سایر تغییرات و پارامترهای ثبت شده، تفکیک نموده و برجسته سازی نماید • دکمه Trend Scroll Botton که با فشردن ان پارامترهای عددی ذخیره شده در سیستم، به صورت یک گراف در یک بازه ی زمانی یک ساعته قابل مشاهده می باشد

شما می توانید جهت مشاوره و خرید انواع دستگاه فتال مانیتورینگ با کارشناسان شرکت افراطب به صورت ۲۴ ساعته در تماس باشید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب