دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

فشارسنج

فشارسنج

فشارسنج

فشارسنج | قیمت و خرید انواع دستگاه فشار خون مچی و بازویی
قابلیت خرید آنلاین - فشارسنج
 

دستگاه فشارسنج از تجهیزات مهم پزشکی است که هم در تجهیزات پزشکی خانگی و هم در مراکز درمانی مورد استفاده قرار میگیرد. نیروی فشار وارده به دیواره سرخرگ‌ها (با ورود خون به داخل سرخرگ‌ها در اثر پمپاژ قلب)، فشارخون نامیده می‌شود. به عبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگ‌ها وارد می‌کند.

فشار خون دارای یک میزان ماکزیموم (فشار خون سیستولی) و یک میزان مینیموم (فشار خون دیاستولی)می‌باشد. در هنگام تعیین و گزارش فشار خون هر دو میزان باید ذکر شود. این میزان‌ها بیشتر بر حسب میلیمتر جیوه (در عوام سانتیمتر جیوه) گزارش می‌شود. گزارش فشار خون بصورت عدد کسری است که صورت آن فشار خون سیستولی یا ماکزیمم و مخرج آن فشار خون دیاستولی یا مینیمم می‌باشد. مثل ۸۰/۱۲۰

 

سنجش فشار خون در منزل، یکی از مهم‌ترین اصولی است که به کمک یک دستگاه سنجش فشار خون امکان پذیر است.

سنجش فشار خون برای تشخیص‌های پزشکی، درمان و پیشگیری بیماری‌ها حائز اهمیت است. لازم است نواسانات فشار خون و میزان خیلی پایین یا بالای آن در افراد دارای بیماری‌های مرتبط با فشار خون مدام کنترل شود. برای این منظور می‌توان از انواع دستگاه فشار خون کمک گرفته و این فاکتور مهم در سلامتی را اندازه گیری کرد

 

۱-دستگاه فشارسنج جیوه‌ای

 

این نوع دستگاه فشارخون مهم‌ترین استاندارد اندازه‌گیری فشارخون را دارد. در این دستگاه‌‌ها، یک ستون جیوه مثل دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نشان می‌دهد. احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است. ستون جیوه تنها چیزی است که در آن حرکت می‌کند . هنگام خواندن فشار، باید به اعدادی دقت شود که در دو طرف ستون جیوه ارائه شده‌اند. بااین‌حال ، استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است، چون جیوه سمّی است و می‌تواند محیط را آلوده کند

 

راحتی در استفاده و دقت بالای فشارسنج‌های دیجیتالی باعث شده است که تقاضا و خرید فشارسنج‌های جیوه ای کاهش پیدا کند با این حال، برخی از پزشکان از فشارسنج‌های جیوه ای استفاده می‌کنند و آن‌ها را دقیق ترین نوع فشارسنج می‌دانند.

 

فشارسنج2 - فشارسنج

 

طرز کار فشارسنج جیوه ای

 

در این بخش با نحوه استفاده از فشارسنج جیوه ای آشنا می‌شوید.

 

• در جایی بنشینید که بتوانید آرنج تان را بر روی سطح صاف و محکمی مثل میز قرار دهید. • آرنج تان را خم کنید به طوری که با قلبتان در یک سطح و موازی باشد. برای اندازه گیری فشارخون اکثر پزشکان و کارشناسان توصیه می‌کنند که از بازوی چپ استفاده کنید. • اگر آستین لباستان بلند است آن را به سمت بالا تا بزنید. کاف یا بازوبند فشارسنج را دور بازو ( بالای بازو) ببندید. برخی از بازوبندها دارای نوار چسبی هستند که باعث می‌شود کاف در جای خود محکم قرار بگیرد. به این نکته توجه داشته باشید که کاف را خیلی سفت نبندید. • گوشی پزشکی را به آرامی در گوش خود قرار دهید سپس دیافراگم یا قسمت پهن گوشی را بر روی پوست خود و بالای آرنج بگذارید. • پیچ مخزن جیوه را باز کنید. در ابتدا که هیچ فشاری به فشارسنج وارد نمی‌کنید، باید سطح جیوه بر روی صفر باشد. • دیافراگم را با کمک انگشت اشاره و انگشت وسط خود نگه دارید و با حرکت آن، محل نبض را پیدا کنید. • با دست دیگر پیچ پمپ پلاستیکی را در جهت عقربه‌های ساعت ببندید. توجه داشته باشید که بیش از اندازه آن را سفت نکنید. پیچ را به میزانی ببندید که هوا از آن خارج نشود. • به آرامی و به طور مداوم کاف را باد کنید. با بالا آمدن سطح جیوه در محفظه فلزی و هم زمان با اولین صدایی که در گوشی می‌شنوید، عددی که سطح جیوه مقابل آن قرار گرفته است را به خاطر بسپارید. این مقدار نشان دهنده فشار سیستولی می‌باشد. • پس از آن پیچ پمپ را برخلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باد کاف تخلیه شود. به فشارسنج توجه داشته باشید. زمانی که صدایی به گوش نمی‌رسد و یا صدا قطع می‌شود، مجددا عددی که سطح جیوه نشان می‌دهد را به خاطر بسپارید. این عدد فشار دیاستولی را نشان می‌دهد. • این دو مقدار به ترتیب میزان حداکثر و حداقل فشار خون را نشان خواهد داد. برای اطمینان بیشتر از اعداد به دست آمده می‌توانید این کار را با دست دیگر خود نیز تکرار کنید.

 

۲-دستگاه فشارسنج عقربه‌ای

 

دستگاه‌های فشارسنج عقربه‌ای وسیله‌ای است فنردار که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحه مدرّجی حرکت می‌دهد که هر درجه آن نشانگر یک میلیمتر جیوه است. این نوع فشارسنج ارزان و حملش نسبت به نوع جیوه‌ای راحت‌تر است. فشارسنج عقربه ای دارای یک کاف ، استتوسکوپ یا گوشی پزشکی ،پوار و یک گیج اندازه گیری می باشد کاف بطور معمول دارای دو شلنگ می باشد که یکی از آنها به پوار فشارسنج متصل شده و دیگری به گیج فشارسنج متصل می شود. گیج فشارسنج میزان فشارکاف را اندازه گیری می کند.

 
فشارسنج عقربه ای یاماسو - فشارسنج
 

طرز کار فشارسنج عقربه ای

 

• ابتدا در نظر داشته باشید که همواره طول کاف فشارسنج که استفاده می نمایید می بایست به گونه ای باشد که کاملا دور باوز بسته شود. • کاف را بدور بازو ببندید به طوری که انتهای کاف حدود ۲ الی ۳ سانتیمتر بالاتر از محل اتصال ساعد به بازو باشد. • استتوسکوپ یا گوشی پزشکی را در محل اتصال بازو و ساعد به آرامی قرار دهید و در ابتدا سعی کنید. • نبض را در محل پیدا کرده و با گوشی صدای نبض رابشنوید. • پوار فشارسنج را همانند تلمبه فشار دهید تا کاف فشارسنج شروع به پر شدن کند و تا جایی که گیج فشار سنج عقربه ای عدد ۲۰۰ میلیمتر جیوه را نشان داد به باد کردن ادامه دهید. • سپس پیچ پوار را باز کنید و اجازه دهید که هوا به آرامی خالی شود • پس از باز کردن پیچ پوار هوا به آرامی تخلیه شده و فشار وارد بر رگهای عروقی کم می شود هنگامی که در این لحظه اولین صدای شبیه صدای نبض را داخل گوشی پزشکی شنیدید عدد روی گیج فشار سنج را ثبت کنید زیرا این عدد فشار بالا یا فشار سیستولیک می باشد • تخلیه هوای داخل کاف ادامه خواهد داشت و صدای نبض را داخل گوشی پزشکی می شونید در این زمان عقربه گیج به بالا و پایین پرش دارد هنگامی که این صدا قطع شد عدد روی گیج فشارسنج را ثبت کنید این عدد فشار پایین یا فشار دیاستولیک نام دارد. توجه داشته باشید همواره از سلامت کامل دستگاه فشار سنج عقربه ای خود اطمینان حاصل کنید زیرا کوچک‌ترین حفره داخل پوار،شلنگ و یا کاف باعث ایجاد خطا در اندازه گیری می‌شود.

 

۳-دستگاه فشارسنج دیجیتال بازویی

 

فشارسنج های دیجیتال به دو مدل مچی و بازوئی تقسیم میشوند، از نظر دقت فشارسنجهای بازوئی گزینه بهتری هستند . از آنجا که در موارد نادر دستگاههای دیجیتالی و خودکار فشارخون را اشتباه محاسبه میکنند ، همیشه ترجیح داده میشود که از فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاههای دیجیتالی تنها برای بیمارانی توصیه میشود که توانایی استفاده از این وسایل استاندارد را ندارند . و استفاده از فشارسنج‌های دیجیتال برای منزل مناسب و آسان‌تر هست.

فشارسنج1 - فشارسنج

طرز کار فشارسنج دیجیتال بازویی

 

اگر از دستگاه دیجیتال استفاده می‌کنید:

 

• کاف دستگاه را روی بازوی دست چپ خود ببنیدید • دکمه روشن را فشار دهید. • تمام نمادهای نمایشگر باید به صورت مختصر باشند و به دنبال آن ها یک صفر ظاهر شود. این حالت نشان دهنده آماده بودن دستگاه می باشد. • با مشت کردن دست چپ، کاف را باد کنید. • عدد بر روی صفحه نمایش دستگاه را نگاه کنید. کاف را تا ۳۰ نقطه (میلی متر جیوه) بالاتر از فشار سیستولیک مورد انتظارتان باد کنید. • بی حرکت بنشینید و صفحه نمایش دستگاه را نگاه کنید. عدد فشار بر روی صفحه دستگاه نمایش داده می شود. در برخی دستگاه ها، عدد فشار خون در سمت چپ، سپس در سمت راست نشان داده می شود. • به عدد های فشار بر روی صفحه نمایش توجه کنید. فشار سیستولیک (نیروی خون در برابر دیواره های شریان در هنگام ضربان قلب) در سمت چپ و فشار دیاستولیک (فشار خون بین دو ضربان قلب) در سمت راست ظاهر می شود. تعداد ضربان نبض شما نیز ممکن است در بین یا بعد از این عدد نمایش داده شود

 

۴-دستگاه فشارسنج دیجیتال مچی

 

کاملا اتوماتیک است. مچ بند به طور خودکار پمپ می شود و سپس هوای درون آن تخلیه می‌گردد. برخی از دستگاه‌های فشارسنج مچی دارای یک مچ بند فشرده هستند که همراه با دستگاه ارائه می‌شود دستگاه‌های فشارسنج مچی در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار بگیرند نتایج قابل اطمینان ارائه می‌دهند.

 
طرز کار فشارسنج دیجیتال مچی
 

• در حالت راحتی بشینید و مچ‌بند را به مچ برهنه چپ ببندید .حتی لباس بسیار نازک هم احتمال خطا در اندازه گیری دارد پس فشارسنج را مستقیم روی دست ببندید. • مچ‌بند را به اندازه یک سانتی‌متر بالاتر از قوزک مچ قرار دهید. • مچ‌بند باید محکم دور دست بسته شود اما نباید تنگ باشد. • توجه داشته باشید که مچ‌بند باید هم سطح قلب قرار بگیرد. برخی از فشارسنج‌ها این قابلیت را دارند که اگر در وضعیت صحیحی قرار بگیرند علامت O.K روی نمایشگر آن‌ها فعال می‌شود. • برای استفاده از فشارسنج مچی با فشار دادن کلید خاموش/روشن دستگاه را روشن کنید. • پس از روشن شدن دستگاه ،پمپ باد فعال می‌شود و تا فشار ۱۹۰mmHg بالا می‌رود. اگر دستگاه هوشمند باشد در زمانی که فشار هوا کافی نباشد دستگاه به صورت خودکار ۳۰mmHg بیشتر پمپ می‌شود. • وقتی فشار اندازه گیری شد فشار داخل مچ‌بند تخلیه می‌شود و نتایج روی نمایشگر ظاهر می‌شوند. • در هر زمان که مایل بودید با فشار دکمه خاموش/روشن می‌توانید اندازه گیری را متوقف نمایید.

 
هنگام خرید دستگاه فشار سنج به نکات زیر دقت کنید
 

دقت دستگاه : مهم‌ترین ویژگی این دستگاه‌ها «مقدار دقت» آن است. اگر به هر نحوی دستگاه شما دقت درست را نشان نمی‌دهد، این مورد می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد.

ضمانت نامه فشارسنج : در هنگام خرید فشارسنج دیجیتالی به ضمانت نامه آن‌ها نیز توجه کنید و اینکه آیا خدمات پس از فروش دارند یا خیر .

میزان حافظه فشار سنج دیجیتال : میزان حافظه نگهداری اطلاعات بسیار مهم است. اکثر موارد بهتر است فشارسنج شما توانایی نگهداری حداقل یک ماه اطلاعات اندازه‌گیری شده را داشته باشد.

 

بازو یا مچ دست: هر دو محل به درستی فشارخون فعلی را تشخیص می‌دهند، اما مدل‌هایی که بر روی بازو بسته می‌شوند به طور کلی نتایج دقیق‌تری را نشان می‌دهند. در واقع، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که مدل‌های بازویی به دلیل آن که در سطح ارتفاعی مناسب نسبت به قلب قرار دارند، بهتر است بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

 

میزان باطری فشار سنج دیجیتال : میزان موجود بودن باطری و دوام آن نیز بسیار مهم است و اینکه آیا باطری‌های این دستگاه را پس از اتمام دوره عمرشان می‌توان تهیه کرد یا خیر. نداشتن باطری باعث می‌شود که هنگام استفاده فشارسنج را به برق وصل نمایید.

 

کاف دستگاه فشار سنج : به اندازه کاف فشارسنج توجه داشته باشد. اندازه کاف نادرست باعث نشان دادن فشار نادرست توسط دستگاه می‌شود. اینکه فشارسنج مچی است یا بازویی، در انتخاب اندازه کاف تاثیر دارد . بعضی از کاف‌های فشارسنج برای استفاده هر نوع اندازه بازو یا مچ دستی طراحی می‌شوند. قبل از خرید اندازه بازو یا مچ خود را اندازه‌گیری نمایید تا در خرید بتوانید اندازه مناسب را انتخاب نمایید.

 

ضربان قلب و ضربان قلب نامنظم :اکثر مانیتور‌های فشار خون نیز در زمان ضربان قلب شما را بررسی می‌کنند و ضربان قلب نامنظم را در هنگام انجام آزمایش فشار خون تشخیص می‌دهند. این ویژگی‌ بسیار ارزشمند است، زیرا می‌تواند نظارت دقیقی بر سلامت عمومی فرد داشته باشد.

 
کدام مهم‌تر است ، سیستول یا دیاستول ؟
 

با افزایش سن تغییرات بسیاری مانند افزایش پلاکت‌ها یا تنگ شدن رگ‍‍های خونی در بدن بوجود می‌آید این تغییرات نیز بر عوامل مختلفی مثل ، فشارخون تاثیر می‌گذارد و موجب بروز برخی بیماری‌ها و مشکلات جسمی می‌شود .

 

از بین این دو عد د، هر دو برای تشخیص فشارخون بالا موثر و مهم هستند اما مقدار سیستول بهتر می‌تواند میزان فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی را مخصوصا در اشخاص ۵۰ سال به بالا که بیشتر در معرض این بیماری هستند نشان دهد . در نتیجه عدد اول یا همان سیستول از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب