دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ماشین بیهوشی

ماشین بیهوشی

ماشین بیهوشی

ماشین بیهوشی | خرید و قیمت ماشین بیهوشی

ماشین بیهوشی از جمله تجهیزات پزشکی بیمارستانی و وسیله ای است که در اتاق عمل استفاده شده و سیستم تنفس بیمار را در حین بیهوشی کنترل می نماید. این وسیله، اکسیژن و گازهای بیهوشی مورد نیاز در حین عمل جراحی را به بیمار می رساند و دی اکسید کربن اضافی را خارج می کند.

 

توضیحات ماشین بیهوشی

گازهایی که در بیهوشی استفاده می شوند شامل اکسیژن و نیتروس اکسید می باشند. این گازها از یک منبع مرکزی در بیمارستان به ماشین های بیهوشی منتقل می شوند. البته لازم است که کپسول اکسیژن برای مواقع اضطراری در اتاق عمل وجود داشته باشد. دستگاه دارای یک فلومتر است که جریان های نسبی این گازها را اندازه گیری می کند.

بنابراین لازم است این گازها دارای یک فشار نسبی باشند تا فلومتر دستگاه بتواند به درستی اندازه گیری را انجام دهد. علاوه بر این یک دریچه برای ایمنی بیشتر دستگاه وجود دارد. این دریچه نقطه ی مشترک منبع تهیه ی اکسیژن و نیتروس اکسید است. چنان چه فشار منبع اکسیژن کم شود، این دریچه، تامین نیتورس اکسید یا گازهای دیگر را نیز کاهش می دهد.

یک لوله ی شیشه ای به حالت عمودی در کنار دستگاه قرار دارد که از انتهای آن جریان گاز وارد می شود و یک توپ شناور را به بالا هدایت می کند. بر روی شیشه اعداد نشان دهنده ی جریان گاز بر حسب cc/min یا L/min نوشته شده اند.

داروهای بیهوشی در دما و فشار اتاق عمل به صورت مایع هستند که پس از تبخیر به گازهای استنشاقی تبدیل می شوند. عمل تبخیر به کمک یک تبخیر کننده انجام می گیرد. این داروها به نسبت معین ترکیب شده و از این قسمت تبخیر کننده عبور داده می شوند و پس از تبدیل به بخار، به خروجی دستگاه می رسند تا بیمار آن را استنشاق کند. میزان ترکیب داروهای بیهوشی بسته به وضعیت بیمار، نوع عمل جراحی و وزن بیمار تنظیم می شوند.

  ماشین بیهوشی2 - ماشین بیهوشی  

عملکرد ماشین بیهوشی چگونه است؟

پس از استنشاق گازها از طریق ماسک مخصوص دستگاه و بیهوش شدن بیمار، تنفس بیمار کند شده و عضلات تنفسی کم تحرک می شوند. بنابراین برای آن که بیمار بتواند به طور مداوم گازهای مورد نیاز را استنشاق کند، باید تنفس به صورت مصنوعی ادامه پیدا کند.

این سیستم یک ونتیلاتور اتوماتیک است. این قسمت، اکسیژن را به بیمار می رساند و سپس اکسیژن بازگشتی را پس از جدا کردن دی اکسید کربن آن مجددا در سیستم بیهوشی مورد استفاده قرار می دهد.

ماشین بیهوشی مجهز به سیستم مانیتورینگ نیز هست که در حین عمل جراحی و بیهوشی بیمار، فاکتورهای مختلف مانند درجه حرارت، غلظت اکسیژن در دم و بازدم، دی اکسید کربن و سایز گازها را نشان می دهد.

هم چنین با قرار دادن الکترودهایی بر روی پوست بیمار، نوار قلب و نرخ ضربان قلب بیمار نیز به طور مداوم اندازه گیری می شود. لازم به ذکر است که همراه با ماشین بیهوشی یک آمبوبگ نیز وجود دارد که در مواقع اورژانسی به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده ماشین بیهوشی:

ماشین بیهوشی از جمله مهمترین دستگاههای مورد استفاده در حین جراحی و در اتاق عمل می باشد. امروزه حتی در جراحیهای زیبایی نظیر لیپوماتیک و لایپوساکشن از بیهوشی و ماشین بیهوشی استفاده می گردد.

 

ماشین بیهوشی از ۵ جزء اصلی تشکیل شده :

۱- ویپورایزر بیهوشی : محفظه مایع بیهوش کننده اولیه است که بستگی به نوع مایع بیهوش کننده ، دارای درجه و تنظیم می باشد که امروزه از ۲ نوع مایع هالوتان و ایزوفلوران در آن استفاده می گردد. مایع بیهوشی هالوتان بخاطر عوارض جانبی بعد از بیهوشی تقریبا از رده خارج گشته و تقریبا در ۹۷ درصد بیهوشیها از مایع ایزوفلوران استفاده می گردد. دو کمپانی dragger و penlon از پیشتازان تولید ویپورایزر در دنیا می باشند.

 

۲-ونتیلاتور :

ونتیلاتور بیهوشی از مهمترین قسمتهای بیهوشی بوده و و عملیات کنترل ریتم و فشار و حجم تنفس را در حین عملیات بیهوشی انجام می دهد. ونتیلاتورهای بیهوشی طبق مکانیسم الکتریکی و پنوماتیکی به همراه سنسورهای فشار و اکسیژن ، مکانیسم تنفسی بیمار را کنترل و احیا می نمایند.

 

۳- ترکیب کننده گازها یا بلندر :

قسمت ورودی گارزهای اکسیژن و n2o می باشد . این دو گاز در طول بیهوشی فرایند عمق بیهوشی و ترکیب گاز اکسیژن بیمار را تامین می نمایند.طبق اهرمهای پنوماتیک و مکانیک و در دستگاههای جدیدتر ، الکترونیک ، درصد ترکیبی این دو گاز در ورودی دستگاه کنترل و تنظیم شده و سپس وارد چرخه تنفسی بیهوشی می گردد.

 

۴- ابزربر یا جذب کننده گازهای برگشتی : از فرایند بیهوشی ، جذب کننده و جمع کننده گازهای بیهوشی و co2 برگشتی از فرایند بیهوشی را به عهده دارد.

 

۵- سنسورها و مانیتورهای پایش کننده دستگاه بیهوشی: پروسه فلوی تنفسی و فلوی گازهای بیهوشی و ترکیبات گازهای تنفسی و گازهای بیهوشی را مانیتور و پایش می نماید. ماشین های بیهوشی جدید ، دارای مانیتورهای گازکنترل تنفسی و مانیتور پایش ریتم قلب و حرارت بدن و عمق بیهوشی و اکسیژن خون بیمار،هستند.

 

معرفی برند های ماشین بیهوشی

از جمله برندهای ممتاز و شناخته شده بیهوشی می توان از dragger المان ، narkomed امریکا و penlon انگلیس نام برد. در ایران اکثر دکترهای بیهوشی علاقه به استفاده از انواع ماشین بیهوشی های مارک dragger را دارند. کار با این ماشین بیهوشی بسیار راحت بوده و بدلیل تکنیک بالای ساخت قطعات آن و نیز کیفیت بالای سنسورهای مانیتورینگ این ماشین بیهوشی ، اطمینان و امنیت پروسه بیهوشی را بالا می برد.

از شناخته شده ترین انواع ماشین بیهوشی dragger المان می توان از مدلهای : Livius ,sula 800 ,sula 808 , Julian , sisero , kato , fabius ce, fabius plus , fabius gs نام برد.

  ماشین بیهوشی3 - ماشین بیهوشی  

کنترل های ماشین بیهوشی

قبل از شروع بیهوشی، متخصص بیهوشی یا مهندس پزشکی باید دستگاه بیهوشی را کنترل کند. پیش از آغاز نمودن تست ها، ماشین بیهوشی باید از همه لوله های جمع آوری گاز طبی جدا شده، سیلندرهای اکسیژن و اکسیدنیتروز بسته شوند. سپس مراحل ذیل انجام می شود:

۱کنترل کنید که سیلندرهای پر از اکسیژن و اکسیدنیتروز، به طور صحیحی به اتصالات ماشین بیهوشی متصل شده و سیلندرها بسته باشند. ۲) دریچه های جریان منبع اکسیژن و اکسیدنیتروز را باز کنید، در این حالت نباید هیچ جریانی مشاهده شود. ۳) سیلندر اکسیژن را باز کنید: فلومتر اکسیژن باید جریانی را نشان دهد.اگر فلومتر اکسیدنیتروز، جریانی را نشان داد، ماشین را جهت تعمیر برگردانید. ۴) سیلندر اکسیدنیتروز را باز کرده و کنترل کنید که اگر فلومتر اکسیدنیتروز جریانی را نشان داد، ماشین را جهت تعمیر برگردانید. ۵) وسیله هشدار دهنده نقصان اکسیژن را به کار بیاندازید. ۶) سیلندر اکسیژن را بسته و کنترل کنید که وسیله هشدار دهنده نقصان اکسیژن کار کند. ۷) پروب Probe شلنگ مانند اکسیژن را درون محل اکسیژن سنترال که به دیوار نصب است (واحد انتهایی) نفوذ دهید. ۸) سیلندر اکسیدنیتروز را بسته و مشاهده کنید آیا زمانی که قرقره فلومتر اکسیدنیتروز پایین می افتد، هیچگونه تغییری در قرقره فلومتر اکسیژن ایجاد می شود؟ اگر چنین تغییری رخ داد ماشین را جهت تعمیر برگردانید. ۹) پروب اکسیدنیتروز مربوط به ماشین بیهوشی را به داخل منبع اکسیدنیتروز سنترال که به دیوار متصل است (واحد انتهایی) نفوذ دهید.از «tug test» برای این اتصال استفاده کنید. ۱۰) برای کامل کردن بازرسی، نشت هارا با مسدود کردن خروجی دستگاه، در حالی که دریچه کاهنده فشار بر روی back-bar عمل می کند، امتحان کنید. ۱۱) مدار مورد استفاده در زمان نشت ها و عملکرد صحیح هر دریچه را بازرسی کنید.

  ماشین بیهوشی1 - ماشین بیهوشی  
اقدامات پیشگیرانه (PM)

• مناسب بودن دوشاخه ها و روکش آن ها • سالم بودن جاذب CO2 از لحاظ فیزیکی • عملکرد درست کنترلرها و کلیدها • آیا آلارم های موجود برای نشان دادن باتری و فقدان برق برای جریان متناوب و دستگاه های پنوماتیک به درستی عمل می کند؟ • آیا قطع کننده ها و فیوزها دارای نوع و درجه صحیحی از جریان هستند؟ • آیا لوله ها و شلنگ ها به محل گازی که باید حمل کنند، اتصال درست دارند؟ • آیا کاف ها سالم و بدون قطعی اند؟ • آیا کنترل ها و سوییچ ها به درستی نصب شده اند؟ • سالم بودن فلومتر • آیا همه شیرها به جز شیر اکسیژن، دارای وضعیت پایان هستند؟ • استاندارد بودن مقاومت بین بدنه و زمین • آیا جریان نشتی دستگاه در حالت های خاموش و روشن و آماده به کار در حدود استاندارد است؟ • بررسی نظافت سطح خارجی دستگاه شامل تمام لوازم جانبی، کابل ها، کنترل ها و صفحه نمایش

شما میتوانید از شرکت تجهیزات پزشکی افراطب که دارای سابقه درخشان در زمین تامین و توزیع صفرتاصد تجهیزات پزشکی و دارای مجوز تجهیز بیمارستانها و مراکز درمانی می‌باشد کالای مورد نظر خود را تهییه کنید. شما عزیزان می‌توانید به صورت شبانه روزی با شرکت افراطب تماس بگیرید و برای خرید کالای پزشکی مورد نظر خود ازطریق کارشناسان و مشاوران فروش ما اقدام کنید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب