دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

نبولایزر

نبولایزر

نبولایزر | خرید انواع نبولایزر

 

قابلیت خرید آنلاین - نبولایزر

مطمئنا ریه‌ها مهم‌ترین قسمت دستگاه تنفسی هستند که در عمل تبادل گازهای تنفسی جهت تأمین اکسیژن بافت‌های مختلف بدن و دفع دی‌اکسید کربن نقش دارند. برونش‌ها ، برونشیول‌ها و آلوئول‌ها از اجزای مهم ریه‌ها محسوب می‌شوند که در یک بیماری تنفسی ممکن است درگیر شوند.

گاهی ضایعه در بافت ریه یا عروق خونی آن ایجاد می‌شود. بیماری‌های ریوی در هر سال بسیاری از افراد جامعه را مبتلا می‌کند که باعث کاهش سطح عملکرد فرد در فعالیت‌های روزمره می‌شود میزان اختلال در عملکرد تنفس در یک بیماری ریوی به نوع بیماری و وسعت آسیب وارده بستگی دارد.

حدود ۱۰۰ میلیون نفر از مردم جهان از آسم ، بیماری مزمن دستگاه تنفس رنج می‌برند. آسم سبب سرفه یا تنگی مجرای تنفسی می‌شود. نبولایزر وسیله‌ای برای رساندن دارو به قسمت‌های مختلف دستگاه تنفس از طریق استنشاق است.

این درمان به‌خصوص در وضعیت‌هایی مانند برونشیت و آسم شدید بسیار مؤثر است و به‌ دلیل سریع بودن تأثیر دارو و جلوگیری از تأثیر دارو بر بافت‌های دیگر بدن بسیار مورد توجه است. این دستگاه جزو تجهیزات پزشکی خانگی است و قابل استفاده برای بیماران در منزل می باشد.

با توجه به نوع داروی مصرفی باعث بهبود تهویه ،افزایش عملکرد ماهیچه‌های تنفسی، بهبود استقامت فعالیت‌های عمومی، جلوگیری از تجمع ترشحات ریوی، ‌بهبود سرفه، پیشگیری از آتلکتازی، کاهش چسبندگی، کمک به بازگشت خون، کاهش درد و کاهش اسپاسم می‌شود. روش‌های دیگر استفاده از دارو مانند خوراکی و تزریقی برای مشکلات دستگاه تنفس کمتر مؤثر و مورد استفاده اند.

 

نبولایزر3 - نبولایزر

 

ساختار دستگاه نبولایزر

نبولایزرها اغلب داروها را به فرم مایع تغلیظ شده و بعضی مواقع مایع چسبنده دریافت می کند این داروها اغلب استروئیدی هستند و دلیل اینکه به جای بلعیده شدن استنشاق می شوند محدود کردن اثرات آن روی ریه ها و سیستم تنفسی و جلوگیری از ایجاد اثرات سمی ناشی از مصرف سیستماتیک استروئیدها است. از اجزای اصلی دستگاه نبولایزر کمپرسور هوا، ماسک نبولایزر و لوله رابط است.

انواع دستگاه نبولایزر:

۱. نبولایزر پنوماتیک یا جت نبولایزر (Jet Nebulizer) : در این مدل دارو توسط هوای فشرده فعال می شود. برای آن که ذرات دارو بتوانند به برونش ها برسند باید تا اندازه ی ۵ تا ۱۰ میکرون کوچک شوند. در محل ورود هوا به دستگاه، یک فیلتر تعبیه شده است که از ورود ذرات آلودگی و گرد و غبار جلوگیری می کند. لازم است این فیلتر مرتب تمیز شود. هم چنین پمپ هوای دستگاه که با استفاده از برق شهری عمل می کند باید به صورت سالانه کنترل شود.

۲. نبولایزر با تکنولوژی مش کپ (Mesh Nebulizer): در این مدل نبولایزر ذرات دارو برای تاثیر بر برونشیول ها باید تا اندازه ی ۲ تا ۶ میکرون کوچک شوند. این ریز شدن ذرات توسط یک صفحه با سوراخ های میکروسکوپی انجام می شود. ذرات دارو به این صفحه پرتاب شده و با عبور از آن ریز می شوند. مزیت این گروه نبولایزرها کوچک بودن آن ها است که باعث انتقال راحت و استفاده از باتری نیز می شود. بهتر است از باتری آلکالاین برای راه اندازه دستگاه استفاده شود.

۳. نبولایزر اولتراسونیک (Ultrasonic Nebulizer): در این دستگاه، در صورتی که ذرات دارو تا حدود ۰/۵ تا ۲ میکرون کوچک شوند تاثیرگذار خواهند بود. این وسیله شامل اسیلاتور الکتریک، مبدل اولتراسوند یا کریستال پیزوالکتریک، فن برای خروجی هوت و محفظه ی کوپلینگ می باشد. در شروع کار دستگاه، یک ولتاژ الکتریکی با فرکانس بالا به کریستال پیزوالکتریک اعمال می شود.

مبدل پیزوالکتریک این سیگنال را به نوسانات مکانیکی تبدیل می کند. این نوسانات امواج صوتی ای با فرکانس ۲- ۱ مگاهرتز را در محفظه ی کوپلینگ ایجاد می کنند. آب مقطر که در این محفظه قرار دارد، امواج صوتی را به داروی موجود در محفظه ی دارو منتقل می کند. امواج موجب شکل گیری حباب در مایع می شوند و سپس ذرات معلق مایع ایجاد شده و در هوا پراکنده می شوند. با فشار هوای ایجاد شده توسط فن، ذرات دارو به بیرون محفظه هدایت می شوند. هرچه فرکانس بالاتر باشد ذرات ریزتر می شوند.

 

نبولایزر2 - نبولایزر

 

مشخصات دستگاه نبولایزر

 

دستگاه نبولایزر در دو اندازه کوچک که قابل حمل بوده و بزرگ که قابلیت اتصال به پریز برق را دارد طراحی شده است. هر دو مدل این دستگاه دارای یک پایه هستند که کمپرسور هوا را نگه می دارد. همچنین دارای یک محفظه برای محلول دارو و یک لوله که کمپرسور هوا را به محفظه هوا وصل می کند، می باشند.

بالای محفظه دارو، یک دهانگیر یا ماسک قرار دارد که برای انتقال ذرات دارو به سیستم تنفسی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.قیمت دستگاه نبولایزر به مدل های مختلف آن بستگی دارد.

 

مزایای دستگاه نبولایزر

• استفاده از آن در زمان حمله آسمی بسیار ساده است چرا که نیازی به نفس‌های عمیق در هنگام استفاده از دستگاه نبولایزر نیست. • ‎در آن واحد می‌تواند چندین دارو را به بخش های مختلف بدن فرد بیمار از جمله دستگاه تنفسی برساند. • استفاده از این وسیله برای کودکان بسیار ساده است. • استفاده از این دستگاه در شرایط حملات حاد بسیار مفید می باشد. • استفاده از دستگاه نبولایزر برای افراد مسن که قادر به استفاده از اسپری نیستند بسیار مناسب است. • برخی حملات شدید آسم با استفاده از دستگاه نبولایزر بیشتر از اسپری خاصیت تسکین کنندگی دارد.‎

 

آموزش نگهداری، تعمیر و کالیبراسیون

باید محفظه دارو برای هر بیمار اختصاصی باشد و بعد از هربار مصرف دارو این محفظه شسته شود. برای ورود هوا به دستگاه، فیلتری تعبیه شده تا از ورود ذرات معلق و حشرات جلوگیری شود که باید از تمیز بودن آن مطمئن شد. همچنین پمپ هوا که معمولا از برق شهری استفاده می‌کند معمولا در سال نیاز به کنترل دارد.

مشکلاتی که نبولایزرها معمولا پیدا می کنند، بیشتر ناشی از عدم آشنایی کاربر با طرز کار دستگاه است. مشکلاتی نظیر عدم دقت در نصب و تنظیم، استفاده از آب معمولی به جای آب مقطر، که سبب می‌شود رسوب در محفظه ایجاد شود و در کار دستگاه خلل وارد شود .

همچنین رعایت نکردن مسایل بهداشتی چرا که گرم و مرطوب بودن لوله ها ومحفظه نبولایزر، می‌تواند محیط مناسبی برای رشد میکرو ارگانیسم ها باشد که در صورت توجه نکردن به این امر ممکن است در هنگام استفاده از آن برای بیمار دیگر، ممکن مشکلاتی برای وی ایجاد شود.

نبولایزرهای کمپرسوری در مقایسه با نبولایزرهای اولتراسونیک، ابعاد مناسب و وزن کمتری داشته و همین موضوع باعث شده است که به طور قابل توجهی مورد اقبال عموم قرار گیرند. نحوه عملکرد نبولایزرهای اولتراسونیک با نبولایزرهای کمپرسوری متفاوت است.

این نبولایزرها با استفاده از امواج فوق صوت، مولکول های دارویی را به ذرات کوچک و قابل استنشاق تبدیل می کنند. اُمرن و بیورر ازجمله برندهای مطرحی می باشند که با استفاده از فناوری صفحات مشبک و امواج اولتراسونیک، بهترین نبولایزرهای اولتراسونیک دیجیتالی را راهی بازار کرده اند.

توجه داشته باشید که بیماری های تنفسی به شدت حساس می باشند و مراحل درمان آنها نیز بسیار دقیق باید پیگیری و دنبال شود. باید محفظه دارو برای هر بیمار اختصاصی باشد و بعد از هربار مصرف دارو این محفظه شسته شود.

نبولایزر1 - نبولایزر

 

موارد استفاده از نبولایزر تراپی:

آسم بیماری انسدادی مزمن ریه COPD فیبروز کیستیک سایر بیماری‌های مزمن و التهابی ریه

شرکت تجهیزات پزشکی افراطب با سابقه درخشان در زمینه تامین تجهیزات پزشکی آماده ارائه انواع نبولایزرهای خانگی، بیمارستانی، کمپرسوری، اولتراسونیک، مش کپ و… می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید به طور شبانه روزی با مشاوران فروش و کارشناسان ما تماس حاصل کنید و برای خرید هرگونه اقلام پزشکی به خصوص نبولایزر درخواست مشاوره کنید و خرید خود را با خیال آسوده انجام دهید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب