دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ونتیلاتور خانگی

ونتیلاتور خانگی

ونتیلاتور خانگی

ونتیلاتور خانگی | خرید انواع ونتیلاتور خانگی

دستگاه ونتیلاتور از جمله تجهیزات پزشکی خانگی است که برای تنظیم تنفس فرد بیمار که در هر دقیقه نفس های مصنوعی به بیمار انتقال می دهد و از دم و بازدم های بیمار پشتیبانی می کند. این دستگاه برای افرادی است که به طور لحظه ای یا موقت و همچنین افرادی که به صورت دائم از مشکلات تنفسی برخوردار هستند محافظت می کند.

 

کاربرد دستگاه ونتیلاتور 

۱-رساندن درصد تعیین شده اکسیژن مورد نیاز به ریه ها ۲-خارج کردن کربن دی اکسید از بدن ۳-دم و باز دم را آسان تر می کند ۴-استفاده از این محصول برای افرادی که دیگر نمی تواند تنفس کنند بسیار مناسب می باشد به دلیل اینکه این دستگاه از صفر تا صد عمل تنفس را انجام می دهد.

بعضی از افراد هستند که باید از دستگاه ونتیلاتور بلند مدت استفاده کند یا حتی در مواقعی باید تا پایان حیات شخص مورد استفاده قرار گیرد، در این موارد باید از دستگاه های ونتیلاتور خانگی استفاده شود که فرد دیگر نیاز به پرداخت هزینه های زیاد بیمارستان نباشد.

 

چرا باید از دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) استفاده کرد؟

تنفس فرآیندی است که به وسیله آن هوا به داخل ریه وارد و یا از آن خارج می شود یعنی اکسیژن وارد بدن شده و دی اکسید کربن خارج می شود. نارسایی تنفسی هنگامی رخ می دهد که یک نفر قادر به حفظ اکسیژن یا سطوح نرمال دی اکسید کربن نیست.

تعدادی از مشکلات پزشکی وحود دارند که می توانند منجر به نارسایی تنفسی و نیاز به استفاده از ونتیلاتور داشته باشند، این مشکلات عبارتند از:

• شرایطی که می توانند بر ریه ها تاثیر بگذارند ( تولد زود رس) • عفونت های شدید و بیماری های ریوی دیگر • بیماری های ماهیچه ای و استخوانی که ممکن است منجر به تنفس ضعیف شوند • بیماری های سیستم عصبی که منجر به ضعف تنفسی می شوند • گاهی اوقات مشکلاتی هستند که باعث می شوند به دستگاه ونتیلاتور نیاز باشد

 

این دستگاه (ونتیلاتور خانگی) چه کاری انجام می دهد؟

ونتیلاتور به تنفس بهتر افراد کمک می کند و این کار را به روش های مختلف انجام می دهد: این دستگاه می تواند با دمیدن هوا به داخل ریه ها به تهویه آن کمک کرده و از فروپاشی و فشرده شدن بافت شش ها جلوگیری می کند. همچنین باعث می شود اکسیژن بیشتری به ریه ها وارد شده و کربن دی اکسید از آن خارج شود.

 

سیستم هشداردهی دستگاه ونتیلاتور

سیستم هشداردهی ونتیلاتور باید هنگامی که نیاز به دخالت اپراتور می باشد، با استفاده از علائم هشدار دهنده اطلاع رسانی را انجام دهد. این شرایط شامل تغییرات تکنیکی مربوط به دستگاه و یا شرایط بیمار می باشند. تمامی دستگاه های ونتیلاتور باید در شرایط زیر هشداردهی داشته باشند.

• اختلال در برق رسانی دستگاه • قطع شدن سیستم اتصال بیمار به دستگاه ونتیلاتور • نشتی تنفسی • تغییرات پارامترهای تنفسی به نحوی که از بازه ی تعیین شده خارج شوند.( حجم جاری تنفسی، نرخ تنفس، درصد اکسیژن، …)

سیستم هشداردهی می تواند به صورت شنیداری و یا دیداری باشد.

 

ونتیلاتور خانگی - ونتیلاتور خانگی

   

انتخاب ونتیلاتور خانگی مناسب

سیستم ایمنی و هشداردهی دستگاه ونتیلاتور از مهمترین مشخصات دستگاه ونتیلاتور برای نجات جان بیمار می باشند. سیستم ایمنی دستگاه ونتیلاتور با توجه به شرایط بیمار ممکن است ویژگی های متنوعی را داشته باشد. هنگام تهیه دستگاه ونتیلاتور باید شرایط بیمار را در نظر داشت و با توجه با آن ونتیلاتور با سیستم ایمنی مناسب را انتخاب کرد. همچنین سیستم هشداردهی نیز باید با توجه به شرایط بیمار انتخاب شود در بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه هستند نیاز است تا هرگونه تغییر کوچک در پارامترهای تنفسی به اپراتور و یا پزشکان اطلاع داده شود.

 

طبقه بندی مبتنی بر گرادیان فشار ونتیلاتور

طبقه بندی ونتیلاتور در طول دو دهه به شکل های مختلفی در متون پزشکی تشریح شده است که یکی از اصول طبقه بندی تئوری گونه این وسیله ها مرتبط با فشار می باشد. فشار مورد نظر نیرویی است که ونتیلاتور برای انجام فرآیند تهویه به هدف مورد نظر اعمال می کند. بر اساس طبقه بندی مبتنی بر فشار سه کلاس اصلی وجود خواهد داشت:

 

ونتیلاتورهای فشار منفی

این ونتیلاتورها با ایجاد فشار منفی در اطراف قفسه سینه بیمار موجب ایجاد اختلاف فشار شده و در نتیجه عمل ورود و خروج هوا انجام می پذیرد. با ایجاد فشار منفی حول قفسه سینه نیروی لازم جهت انبساط آن بوجود آمده و به این وسیله هوا وارد ششها میشود در طول فاز بازدم نیز فشار منفی با فشار اتمسفر جایگزین شده و به ششها اجازه داده می شود تا خالی و فاز بازدم به انجام برسد.

استفاده از ونتیلاتورهای فشار منفی پیچیدگی ها و مشکلاتی را به همراه دارد که از آن جمله می توان به دسترسی محدود جهت پرستاری از بیمار، ناتوانی در مانیتور صحیح مکانیک ششها و عدم آسایش بیمار اشاره کرد.

 

ونتیلاتورهای فشار مثبت

در این نوع ونتیلاتورها اساس کار ایجاد فشار مثبت در راههای تنفسی جهت باز شدن آنها می باشد. این فشار از طریق یک وسیله ماسکی شکل به بیمار اعمال می شود و فشار ایجاد شده نیروی لازم برای بزرگ شدن قفسه سینه و ششها را بوجود می آورد و در نتیجه هوا وارد سیستم تنفسی می شود. به طور کلی ونتیلاسیون فشار مثبت به دو گروه دارای مدهای کنترلی و دارای مدهای پشتیبانی طبق بندی می شوند.

 

ونتیلاتورهای فشار منفی و مثبت

این ونتیلاتورها ترکیبی از دو حالت قبلی می باشند که با ایجاد فشار منفی خارج قفسه سینه و فشار مثبت داخل قفسه سینه موجب بوجود آمدن نیروی لازم برای حرکت هوا در شش ها می شوند.

ونتیلاتور خانگی 01 - ونتیلاتور خانگی  
طبقه بندی ونتیلاتورها بر اساس نوع سیکل بندی

یکی دیگر از معیارهای طبقه بندی ونتیلاتورها مکانیسمی است که به واسطه آن، دستگاه فاز دم را پایان می دهد که در این مورد مرحله تغییر از فاز دم به فاز بازدم مورد توجه می باشد و این فاکتور تاثیر قابل توجهی بر روی چگونگی طراحی ونتیلاتور گذاشته و الکترونیک دستگاه، مکانیسم های کنترلی، اندازه فیزیکی محفظه هوا و سایر ویژگی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ونتیلاتورها در اندازه های کوچکتر و توانایی های بالاتری نسبت به ونتیلاتورهای نسل گذشته ساخته و ارائه می شوند نسل جدید ونتیلاتورها توسط ریزپردازنده ها (میکروپروسسورها) کنترل می شوند.

این ریزپردازنده ها شیرهای مربوط به دم و بازدم، جریان، انتقال اطلاعات (نظیر اطلاعات مربوط به فشار، حجم، فلو و …) بدست آمده از سیستم حسگرها به سمت صفحه نمایش و آلارمهای سیستم را تحت کنترل و مدیریت خود دارند.

 

چهار مکانیسم سیکل بندی استفاده شده در طراحی ونتیلاتورها خصوصا نوع اتوماتیک عبارتند از:

سیکل بندی ونتیلاتور بر اساس فشار

• سیکل بندی بر اساس فلو (شارش) • سیکل بندی بر اساس حجم • سیکل بندی بر اساس زمان

 
ونتیلاتور با سیکل حجمی

البته به این نوع ونتیلاتورها ونتیلاتور کنترل حجمی یا ونتیلاتور حجمی نیز گفته می شود. در این روش می توان حجم هوای دمی Vt را تنظیم نمود تا به هنگامیکه حجم هوای اعمال شده توسط ونتیلاتور به این عدد رسید مرحله دم پایان داده شود. در این روش هوا و اکسیژن با یک فلوی ثابت به ریه اعمال می شوند و در نتیجه فشار اوج در مسیر هوایی ممکن است بیش از آن چیزی باشد که برای انبساط ریه ها لازم است.

از آنجا که حجم ثابت است فشار مسیر هوایی با تغییر شلی یا کامپلیانس ریه ها در افراد مختلف تغییر خواهد کرد. مشکل عمده این روش این است که در برخی بیماریهای تنفسی امکان اعمال فشار بیش از حد به مجاری تنفسی وجود دارد بنابراین همراه با کنترل حجم باید حداکثر فشار اعمالی نیز قابل کنترل باشد. با توجه به اینکه در این روش حجم تنفسی در دقیقه ثابت است کاربرد آن محدود بوده و تمایل زیادی به استفاده از آن وجود ندارد.

 
ونتیلاتور با سیکل فشاری

در ای نوع نتیلاتورها می توان فشار دم را تنظیم کرد. زمانی که فشار مسیر هوایی به این حد برسد عمل دم خاتمه می یابد . در دستگاه‌هایی که دارای سیستم PIP یا حداکثر فشار دمی هستند به خاطر اینکه فشار در مسیر آن‌ها محدود است حجم هوای دم در آن‌ها به کامپلیانس ریه و قفسه سینه وابسته است.

مزیت عمده ی این روش کاهش تدریجی فلوی تنفس در حین دم است بر خلاف روش قبلیVCVکه ثابت بود. در این روش تغییر ناگهانی فلو وجود ندارد و نیز جذب گازهای تنفسی بهتر صورت می گیرد. مشکل عمده این روش این است که تغییرات دینامیکی در دستگاه تنفسی باعث تغییر حجم حیاتی می گردد.

بنابراین در کنار این روش باید پارامترها و منحنی های تنفسی به خوبی نمایش داده شوند و این روش تنها در بیمارانی که واقعا بدان نیازمند هستند (نوزادان و اطفال) استفاده شود.

 
ونتیلاتور با سیکل زمانی

در این روش از تهویه مکانیکی، زمان دم مشخص است و هنگامیکه این زمان سپری شود عمل دم خاتمه می یابد بعبارت دیگر پارامتر اصلی در این نوع ونتیلاسیون، زمان دم می باشد که با مشخص می شود.

 
ونتیلاتور با سیکل فلو یا جریان

در این ونتیلاتورها فاز دم هنگامی پایان می یابد که مقدار فلو به سطح بحرانی افت کند . در بسیاری از ونتیلاتورهای امروزی همه سیکل بندی های تشریح شده به صورت مدهای مختلف وجود دارند.

 

ونتیلاتور خانگی 02 - ونتیلاتور خانگی

 
خرید ونتیلاتور خانگی تنفسی

خرید ونتیلاتور تنفسی با احتساب نوسانات قیمت ونتیلاتور تنفسی در بازار تجهیزات پزشکی و موجودی ونتیلاتور تنفسی بدون مشاوره کارشناسان مجرب کار آسانی نیست. در بازار تجهیزات پزشکی با در نظر گرفتن افزایش قیمت تجهیزات پزشکی، خرید ونتیلاتور تنفسی دست دوم و استوک از استقبال زیادی برخوردار است. برای اطلاع از قیمت ونتیلاتور تنفسی و دریافت مناسب ترین مشاوره، با کارشناسان شرکت افراطب در تماس باشین تا بتوانید بهترین ونتیلاتور تنفسی را خریداری نمایید.

 
خرید ونتیلاتور تنفسی استوک و ونتیلاتور تنفسی دست دوم

اگر قیمت های ونتیلاتور تنفسی موجود در بازار از نظر شما گران بوده یا از بودجه مورد نظر شما بالاتر هستند و اگر همچنان به دنبال یافتن ونتیلاتور تنفسی ارزان هستید پیشنهاد می شود در حوزه ونتیلاتور تنفسی استوک و ونتیلاتور تنفسی دست دوم به دنبال کالای مورد نظر خود باشید.

تنها نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که در خرید اجناس دست دوم دقت کافی را به خرج دهید و قبل از پرداخت هر هزینه ای از سالم بودن دستگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

برای اطلاع از قیمت ونتیلاتور تنفسی استوک و ونتیلاتور تنفسی دست دوم و دریافت مناسب ترین مشاوره، با کارشناسان تنفسی افراطب در تماس باشید..

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب