دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

ونتیلاتور نوزاد

ونتیلاتور نوزاد

ونتیلاتور نوزاد

ونتیلاتور نوزاد | خرید ونتیلاتور نوزاد

ونتیلاتور دستگاهی است که عبور هوا به داخل ریه ها و خارج کردن آن را امکان پذیر می سازد. از آنجا که برای حرکت حجمی از هوا از یک محل به محلی دیگر نیاز به افزایش اختلاف فشار می باشد در ونتیلاتورها نیز این نیاز مورد توجه قرارگرفته است.

ونتیلاتورهای فشار مثبت جهت ایجاد فشار مثبت برای باز کردن راه هوایی (تنفسی) بکار گرفته میشوند در حالیکه ونتیلاتورهای فشار منفی جهت ایجاد یک حالت مکش پیرامون قفسه سینه استفاده میشوند.

همانطور که گفته شد ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاه تجهیزات پزشکی بیمارستانی است که با توجه به وضیعت بیماران به عمل تنفس آنها کمک می کند و مشکلات تنفسی را برطرف میکند. طراحی این دستگاه بصورتی می باشد که بیمارانی نیاز به درصد اکسیژن بیشتر داشته باشند هوای قابل تنفس را به داخل ریه ها می فرستد و دی اکسید کربن را از ریه ها خارج می کند.

  ونتیلاتور نوزاد1 - ونتیلاتور نوزاد  

عملکرد ونتیلاتور اطفال 

در بخش نوزادان، ونتیلاتورها اغلب بر اساس فشار، زمان و جریان طراحی شده اند. شایعترین تیپ تهویه مکانیکی که برای نوزادان بکار می رود TCPL Time-Cycled-Pressure Limited- است. یعنی ونتیلاتورها با محدودیت فشار و چرخه زمانی می باشند. حداکثر فشار دمی (PIP) توسط کاربر روی دستگاه تنظیم می شود.

همچنین پارامترهای زمان دم (T1) – تعداد تنفس (Rate) – فشار مثبت انتهای بازدمی (PEEP) روی دستگاه تنظیم می شود. در این نوع تهویه مکانیکی علی رغم PIP ثابت در هر سیکل تنفسی حجم جاری وارد شده به بیمار متغیر بوده و سیکل دمی بعد از مدت زمان (T1) تنظیم شده توسط کاربر خاتمه می یابد. اما در ونتیلاتورهای حجمی، یک حجم از قبل تنظیم شده بدنبال هر بار تنفس، بدون توجه به فشار، به بیمار تحویل داده می شود.

 

ونتیلاسیون غیر تهاجمی نوزاد

فشار راه هوایی مثبت پیوسته : ‏CPAP

‏ ‏CPAP‏ فشار پیوسته ای را در سیکل دم ایجاد می کند. مقداری هوا در سیکل بازدم در ریه باقی می ماند تا از کولاپس ریوی جلوگیری شود، چرا که بر طبق قانون لاپلاس انبساط یک ریه چسبیده به هم سخت تر از ریه ای دارای هوا است.

‏CPAP‏ می تواند از طریق بینی استفاده شود. نوزادان باید از طریق بینی تنفس کنند و در همین زمان دهان به عنوان یک شیر کاهش فشار در صورت زیاد بودن فشار، عمل می کند. استفاده از ‏CPAP‏ نازال نیاز به ماسک صورت، محفظه صورت را بر طرف می کند که به طور بالقوه امکان ایجاد تاثیرات مخرب غیرتنفسی را دارند. سیستم ‏CPAP، شامل ۳ جزء است، اول سیکل ایجاد جریان پیوسته گاز تنفسی است که گرم و مرطوب شده است. دوم تماس سیکل با راه هوایی است که معمولا از طریق تیوب و از راه بینی استفاده می شود.

سی پپ وسیله ای است که فشار مثبت را ایجاد می کند که معمولا با تغییر مقاومت بازدمی ایجاد می شود. ‏CPAP‏ ممکن است باعث ایجاد برخی مشکلات برای نوازد شود. درد مشکلات شکمی و اختلال در عمل غذا دادن به خاطر جریان گاز در شکم، از جمله این مشکلات است . ماسک نیز برای نوزاد به خصوص در ناحیه بینی ایجاد ناراحتی می کند.

  ونتیلاتور نوزاد2 - ونتیلاتور نوزاد  

ونتیلاسیون فرکانس بالا

‏ ‏HFV‏ یک وتیلاسیون غیر جاری است. حجم گاز تحویلی کمتر از حجم مرده آناتومیک است و با سرعت بسیار بالایی تحویل می شود. اساس این عمل آن است که دمش حجم کمی گاز با سرعت بالا، باعث فشار آلوئولی کمتری می شود و احتمال آسیب را کمتر می کند.

‏HFV‏ انرژی لرزشی را ایجاد می کند که تبادل گاز را آسان تر کرده و به حرکت ترشح ریوی کمک می کند. اما مانند مدهای معمولی ونتیلاسیون، نمی توان پارامترهای مکانیکی یا حجم گاز تحویلی را کاملا مانیتور کرد.

جراحات ریوی در نوزادان که اغلب مادرزادی است مهم ترین عاملی است که باعث نیاز ‏آن ها به تهویه کمکی می شود. از آنجا که غشاء ریه در نوزادان بسیار ظریف و نازک است، استفاده از ونتیلاسیون های معمولی ‏CMV‏ با فشار مثبت بالا و حجم تنفسی زیاد ممکن است صدمات جبران ناپذیری به مویرگ های درون پوش ریه، آلوئول ها، قشر بیرونی مجرای تنفسی و غشاء زیرین آن وارد کند.

از آنجا که تغییرات مداوم حجم ریه نیز باعث ایجاد یا تشدید صدمات می شود، ونتیلاتور برای کاهش این گونه صدمات باید از تغییرات زیاد در حجم ریه پرهیز کند. تحقیقات متعددی بر روی حیوانات تازه به دنیا آمده که مبتلا به ‏RDS‏ (سندرم دیسترس تنفسی) بودند انجام گرفت و مشاهده شد که استفاده از ‏HFV‏ تاثیر به سزایی در کاهش و بهبود صدمات ریوی آن ها دارد.

 

‏HFV‏ و مشخصات آن 

۱- تهویه ای با فرکانس بالا ( دست کم ۲ تا ۴ برابر فرکانس تنفس طبیعی) ۲- تهویه ای با حجم جاری کوچک (حدود ml/kg‏ ۵ – ۵/۰ یعنی حتی کوچک تر از فضای مرده آناتومیک)‏ ‏ تمام ونتیلاتورهای فرکانس بالا قادرند تا نرخی در حدود ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ نفس در دقیقه به وجود آورند ( ۵ تا ۲۵ هرتز یا سیکل بر ثانیه). همچنین فشار پیوسته ای برای باد کردن ریه و حجم جاری کوچکی برای نگهداری حجم ریه به آن اعمال می کنند.

 
‏کاربرد HFV‏ در NICU‏ نوزادان

۱- پی گیری درمان مشکلات ناشی از ونتیلاسیون معمولی ۲- سندرم نشتی هوا (پنوموتوراکس، آمفیزم ریوی) ۳- برای کاهش آسیب ناشی از فشار بالای وارد شده از CMV‏ ها ‏ ۴- هنگامی‏ که بیمار به ‏CMV‏ پاسخ ندهد به ویژه در مکونیوم و پنومونی ها ‏

 
انواع ونتیلاتور فرکانس بالا برای نوزادان 

۱- ونتیلاتور نوسانی فرکانس بالا HFOV ۲- وقفه دهنده جریان هوا با فرکانس بالا ‎ HFFI ۳- ونتیلاتور جت فرکانس بالا HFJV

در ‏HFJV ‎‏ و ‏HFFI‏ بازدم به صورت غیرفعال ‏‎(Passive)‎‏ و در ‏HFOV‏ به صورت فعال ‏‎(Active)‎‏ صورت می گیرد.

ونتیلاتور نوزاد3 - ونتیلاتور نوزاد    
اکسیژن رسانی اضافی مغزی یا ‏ECMO چیست؟

ECMO‏ مانند یک ریه اضافی عمل می کند. خون اکسیژن رسانی می شود و دی اکسید کربن و آب حذف می شوند. خون گرم شده و به بدن بازگردانده می شود. ‏ECMO‏ از طریق کاتترهایی انجام می شود که در شریان کاروتید راستی و ورید جوگولار داخلی راستی قرار داده می شوند. ‏ECMO‏ اجازه بای پس کامل می دهد که قلب و ریه در استراحت کامل هستند.

‏ECMO‏ معمولا برای نوزادانی استفاده می شود که لجوج و رام نشدنی هستند ولی دارای مشکلات تنفسی برگشت پذیر هستند و به درمانی که میزان تهاجم کمتری داشته باشد، بهتر پاسخ می دهند. این روش معمولا هنگامی استفاده می شود که بیش از ۸۰% احتمال مرگ وجود داشته باشد و بیشتر در مورد نوزادانی که بیش از ‏kg‏ ۲ وزن و ۳۴ هفته سن دادند به کار می رود.‏

 
ونتیلاتور نوسانی فرکانس بالا (HFOV)

HFOV‏ برای مواردی طراحی شده که نوازد در استفاده از ‏CMV‏ با مشکل مواجه می شود. زیرا این دستگاه به دلیل سازگاری با غشاء نازک ریه نوزادان، باعث کاهش آسیب های ناشی از فشار در آن ها می شود.

‏HFOV‏ پیستون یا دیافراگمی برای نوسان جریان هوا به کار می گیرد تا بتواند نوسانات فشاری مثبت و منفی ایجاد کند.

جریان هوا از خروجی ونتیلاتور خارج شده و از بین فیلتر پایین گذری که نقش مقاومتی داشته عبور کرده تا فشار آن تعدیل شود. ‏

HFOV‏ ها تنها ونتلاتورهای فرکانس بالا هستند که در آن ها بازدم عملی فعال است. در این دستگاه پارامترهایی چون میانگین فشار هوا ‏‎(MAD)‎، فرکانس و دامنه پیستون توسط کاربر قابل تنظیم هستند. اغلب فرکانس را بین ۱۰ تا ۱۵ هرتز و زمان تنفس را ۳۳ سیکل نوسان انتخاب می کنند تا نسبت دم به بازدم، ۲/۱ باشد.‏

 
ونتیلاتور جت فرکانس بالا (HFJV)‏

ونتیلاتورهای جت فرکانس بالا به یک دستگاه محدود کننده فشار متصل می شود که برای تامین فشار مثبت انتهای بازدمی ‏‎(PEEP)‎‏ و تولید نفس های عمیق گاه به گاه استفاده می شود. تنفس های ‏HFJV‏ از میان یک تیوپ سه مجرایی درون نای عبور می کنند که این تیوپ شامل پورت فشار هوایی انتهایی، پورت جت و کانکشن استانداردی برای اتصال به ونتیلاتورهای متداول است.

همیشه یک مبدل پورت یکسو ویژه تیوپ درون نای برای تحویل نفس های جت وجود دارد تا از پس زدن تیوب جلوگیری کند. دفع دی اکسید کربن بستگی به ‏PEEP‏ و ‏PIP‏ (پیک فشار دمی) دارد هرچه اختلاف فشار بین این دو بیشتر باشد، تهویه راحت تر صورت می گیرد. از این رو ‏PIP، ‏PEEP‏ و غلظت اکسیژن وارد شده، از جمله پارامترهایی هستند که مقدار آن ها توسط کاربر تعیین می شود.‏

شما می توانید از شرکت تجهیزات پزشکی افراطب که دارای سابقه درخشان در زمین تامین و توزیع صفرتاصد تجهیزات پزشکی و دارای مجوز تجهیز بیمارستانها و مراکز درمانی می‌باشد کالای مورد نظر خود را تهییه کنید. شما عزیزان می‌توانید به صورت شبانه روزی با شرکت افراطب تماس بگیرید و برای خرید کالای پزشکی مورد نظر خود ازطریق کارشناسان و مشاوران فروش ما اقدام کنید.

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب