دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن  روشی برای تشخیص میزان ترکیب چربی، پروتئین، مواد معدنی و آب در بدن افراد می باشد.

میزان چربی و مواد دیگر در بدن هر فرد متفاوت است و دانستن اندازه بادی کامپوزیشن نشان میدهد که کاهش و افزایش وزن در بدن شما به دلیل کاهش چربی می باشد یا به علت از دست رفتن عضلات بدن شماست.

شاید درباره شاخص BMI شنیده باشید. این شاخص کمک میکند تا تناسب قد و وزن خود را بدانید. اما ممکن است دو فرد هم قد و هم وزن در تراکم چربی و عضلات با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

این مسئله مهم است که کاهش وزن شما به دلیل کم شدن چربی ها است و یا عضلات شما تحلیل رفته اند. اطلاع از شاخص بادی کامپوزیشن کمک میکند تا رژیم غذایی بهتری داشته باشید و تمرینات ورزشی مناسب بدن خودتان را انجام دهید. همچنین میتوانید به این وسیله تغییرات بدنتان را زیر نظر بگیرید.

 

بادی کامپوزیشن چیست؟ - بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن چیست؟

اگر میخواهید از سلامت بدنتان مطمئن شوید یا تصمیم به کاهش وزن دارید، تنها دانستن وزن کنونی تان کافی نیست. کاهش وزن همیشه نشانه سلامتی نیست.

با دانستن شاخص BMI میتوانید عدد استاندارد وزن خود را بدانید. اما سنگین بودن و چاق بودن معادل هم نیستند. شما برای داشتن بدن سالم باید چربی های اضافه را از دست بدهید و به جای آن عضله بسازید. تصور کنید یک کیلو چربی از دست داده اید و به جای آن یک کیلو عضله ساحته اید. وزن شما در این صورت تغییری نمیکند. اما فرم بدن شما بهتر شده و اندام بهتری پیدا کرده اید. تنها راه پی بردن به این نکته دانستن بادی کامپوزیشن می باشد.

    تفاوت بادی کامپوزیشن و BMI - بادی کامپوزیشن  

تفاوت بادی کامپوزیشن و BMI

فقط با دانستن شاخص بادی کامپوزیشن میزان چربی و عضله بدن شما مشخص میشود. همچنین میتوانید  کمبود پروتئین و مواد معدنی را بدانید و بدانید لاغر شدن شما به دلیل از دست دادن عضله است و یا در اثر چربی سوزی لاغر شده اید.

به طور کلی این شاخص نقشه ای از بدن شما ارائه میدهد که در آن میتوانید بفهمید چقدر چربی، استخوان و عضله دارید و چه میزان از بدنتان را آب تشکیل داده است. به این ترتیب درک بهتری از سلامت عمومی فیزیولوژیک خود خواهید داشت.

نکته مهم در این مورد این است که دو فرد باجنسیت و  قد و وزن مشابه میتوانند اندامی کاملا متفاوت داشته باشند. این به دلیل تفاوت در بادی کامپوزیشن می باشد. با دانستن آن میتوانید تفاوت میزان چربی و عضله را در بدن این دو فرد بدانید.

فردی مثل رونالدو با ۱۸۷ سانت قد و ۸۴ کیلو وزن، اندام مناسبی دارد و این تنها با بادی کامپوزیشن قابل تشخیص است.

  مزایای دانستن ترکیب بدنی یا بادی کامپوزیشن - بادی کامپوزیشن  

مزایای دانستن ترکیب بدنی یا بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن یا ترکیب بدنی سلامت بدن شما را تائید میکند. عاملی که سلامت بدن شما را تهدید میکند کم یا زیاد بودن BMI نیست، بلکه داشتن مقدار مناسب از چربی و عضله است که بدن شما را از فرم طبیعی خارج میکند. دانستن بادی کامپوزیشن به شما کمک میکند تا از سلامتی بدن خود مطمئن شوید.

 برخی ورزشکاران براساس معیار BMI چاق به شمار میروند. هرچند که چربی بدن آنها کم است. اما در عوض عضلات زیاد و سنگینی دارند و استخوان های آنها متراکم می باشد.

داشتن اطلاعات کافی درباره میزان چربی و عضلات به حفظ سلامتی شما کمک زیادی میکند.  فقدان عضلات کافی در بدن و پایین بودن تراکم استخوان میتواند بیماری های زیادی از جمله بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات تنفسی، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی و … را موجب شود. درد عضلات، مرگ زودرس و مشکلات زایمان برای زنان چاق ارتباط زیادی با بادی کامپوزیشن بدن شما دارد.

  مزایای دانستن شاخص BMI - بادی کامپوزیشن  

مزایای دانستن شاخص BMI

این روزها برای اندازه گیری چاقی و لاغری، افراد معمولا از شاخص BMI استفاده میکنند. ان شاخص به دانستن چاقی یا لاغری بیش از حد در بدن شما کمک میکند. اما با خطاها و محدودیت هایی نیز مواجه می باشد.

مهمترین محدودیت این شاخص، عدم توانایی در تشخیص میزان چربی، عضلات و استخوان های بدن است.

بدن شما مثل کاشین پیچیده ای است که باتوجه به نشانه هایی در آن میتوانید متوجه بیماری خود شوید. توجه به شاخص BMI دردو نفر با قد و وزن مشابه میتواند شما را به اشتباه بیاندازد. این دو نفر به یک اندازه جاق یا لاغر هستند، اما میزان چربی و عضله در بدن آنها متفاوت است.

بادی کامپوزیشن میتوانید جایگزین خوبی برای شاخص BMI باشد. زیرا تنها به درصد چربی بدن توجه نمیکند و اطلاعات بهتری در مورد سلامتی بدن به شما خواهد داد.

بازه معقول برای ترکیب بدنی در زنان و مردان به ترتیب ۱۰ تا ۲۰ درصد و ۱۸ تا ۲۸ درصد می باشد.

داشتن تعادل در چربی بدن  و حجم عضلات، معیاری حیاتی برای سلامتی به شمار میرود. توجه به بادی کامپوزیشن موجب افزایش طول عمر، کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و کنترل دیابت خواهد شد. همچنین به افزایش سطح انرژی، وضعیت عصبی آرام‌تر، افزایش اعتماد به نفس و کاهش ریسک ابتلا به افسردگی نیز کمک میکند.

  روش‌های اندازه‌گیری بادی کامپوزیشن - بادی کامپوزیشن  

روش‌های اندازه‌گیری بادی کامپوزیشن

برای اندازه گیری بادی کامپوزیشن روش های زیادی وجود دارد که برخی از آنها سریع تر و ارزان تر هستند. زیرا تجهیزات مرتبط با آنها ارزان تر است و دقت بالایی را در عین حال ارائه میدهد.

 

اندازه‌گیری با کالیپر

میتوان برای اندازه گیری بادی کامپوزیشن از کالیپر پزشکی استفاده کرد. در این روش ضخامت پوست با ابزاری شبیه کولیس اندازه گیری میشود که این بسیار دقیق میزان چربی زیر پوست را نشان میدهد.

بدیهی است با این وسیله نمیتوان میزان دقیق چربی داخل شکم را تشخیص داد. اما تجمع چربی زیر پوست با درصد کل چربی بدن ارتباط مستقیم دارد.

بدن هایی که چربی زیر پوست زیادی دارند نمیتوان به این روش استناد کرد. تشخیص میزان چربی بدن به مهارت متخصص و تجربه او در به کار گرفتن معیارهای دیگر و ترکیب با تست پینچ نیز بستگی دارد.

 

توزین هیدرواستاتیک

وزن شما روی ترازو نمیتوان میزان و حجم چربی ها، استخوان و آب بدن را نشان دهد. در روش توزین هیدرواستاتیک وزن بدن در آب اندازه گیری میشود که در حقیقت این روش از قانون ارشمیدس پیروی میکند.

در طول این روش شما وزن بدنتان را هم در آب و هم در خشکی اندازه گیری میکنید و تفاوت بین این دو روش چگالی بدن شما و درصد چربی را مشخص خواهد کرد.

چگالی عضله از چربی بیشتر است، پس این دو ماده در زیر آب وزن متفاوتی خواهند داشت. به طور مثال وزن یک کیلوگرم چوب و یک کیلوگرم آهن روی ترازو با وزن هرکدام درزیر آب متفاوت است.

دو بدن با قد و وزن یکسان نیز، در زیر آب وزن متفاوتی دارند. بدن سبک تر، چربی بیشتری دارد و بالعکس، فرد سنگین وزن در زیر آب حجم بیشتری از عضله در بدن خود دارد.

 

روش پلتیسموگرافی

در این روش فرد را داخل اتاق فشار قرار میدهند. بدن در یک فشار ثابت اگر جای کمتری برای هوا داشته باشدد، حجم بیشتری دارد و بالعکس.

با تقسیم وزن بدن بر حجم بدن میتون چگالی بدن را به دست اورد و بدنی که چربی بیشتری دارد، چگالی کمتری خواهد داشت.

در مقایسه با روس توزین در زیر آب، این روش بهتری است. زیرا در زیر آب فرد اجازه تنفس ندارد و توزین در این حالت برای او دشواری هایی ایجاد میکند.

 

روش دکسا

در روش DEXA دو پرتوی X-RAY با طول موج متفاوت به بدن فرد تابیده میشود. تصاویر به دست آمده نشان میدهد میزان چربی، عضلات و چگالی استخوان در افراد چه مقدار می باشد.

روش دکسا از سایر روش ها دقیق تر عمل میکند و بافت های چربی و عضلانی را به خوبی نشان خواهد داد. علاوه بر این میتوان حجم استخوان ها را نیز تشخیص داد.

تنها عیب روش دکسا بالا بدون هزینه آن نسبت به روش های قبلی است و اینکه دستگاه دکسا در همه مراکز درمانی وجود ندارد. استفاده از این دستگاه تخصصی است و برای تصویربرداری نیاز به حدود نیم ساعت وقت خواهید داشت.

    روش‌های اندازه‌گیری بادی کامپوزیشن 01 - بادی کامپوزیشن  

روش MRI

در ام آر آی از رزونانس مغناطیسی برای تصویربرداری استفاده میشود که تشخیص را بسیار دقیق و آسان میکند. در این روش هر عضو بدن جداگانه بررسی خواهد شد و با کنار هم قرار دادن آنها میتوان یک تصویر کامل از باید کامپوزیشن داشت.

این روش برای کسانیکه پلاتین در بدن دارند قابل انجام نیست. زیرا در زمان انجام MRI نباید در هیچ حای بدن قطعه فلزی وجود داشته باشد.

مزیت این روش این است که برای کودکان و افراد مسن خطری ندارد زیرا در MRI پرتوی تابانده نمیشود. زمان لازم برای ام آر آی حدود نیم ساعت است و با یک تحلیل سه ساعته کامپیوتری میتوان به تصویر بادی کامپوزیشن دست پیدا کرد.

روش BIA

در روش بی آی آی یک جریان بیو الکتریکی وارد بدن میشود که با تحلیل آن میتوان میزان آب بدن را اندازه گیری کرد. در این روش الکترودهایی در قسمت های مختلف بدن قرار میگیرند که جریان الکتریکی آب روی آنها تاثیر میگذارد. سیگنال الکتریکی در بافت های مختلف مثل چربی و عضله رفتار متفاوتی دارد و بهتشخیص بادی کامپوزیشن کمک خواهد کرد.

روش اسکن سه‌بعدی

روش دیگر برای تشخیص ترکیب چربی بدن اسکن سه بعدی است. این کار با استفاده از دستگاه کوانتومی انجام میگیرد و امواج مغناطیسی که وارد بدن میشوند، اتم های مختلف بدن را با رزونانس های مختلف بررسی میکنند. از رزونانس اتم ها میتوان نو و ترکیب آنها را فهمید.

اجزای مختلف بدن در اسکن سه بعدی بررسی میشوند و میزان ویتامین ها و مواد معدنی هرکدام از اجزای بدن، را میتوان فهمید. دقت اسکن سه بعدی بالاست و هزینه کمتری دارد. همچنین آسیبی را متوجه کودکان و سالمندان نخواهد کرد.

با انجام این اسکن شما از جزئیات بادی کامپوزیشن مطلع میشوید و تفاوت میزان چربی را در دست و پا یا شکم متوجه خواهید شد.

مزایای انجام بادی کامپوزیشن چیست؟

مهمترین هدف بادی کامپوزیشن این است که علت وزن بالای مشخص میشود. همانطور که گفته شد برخی افراد به دلیل وزن بالای عضله سنگین تر هستند. ممکن است فردی با بدن عضلانی و فاقد چربی، اما با وزن بالا اندام بهتری از کسی که وزن کمتری دارد، داشته باشد. در نتیجه یک رژیم کم کالری منجر به عضله سوزی در بدن او میشود.

مهمترین موضوع در مورد این شاخص این است که تغییرات بدن فرد را نشان میدهد و بدون تحلیل آن نمیتوان مطمئن شد این تغییرات مثبت هستند یا نه !؟

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب