دنبال چیزی میگردید ؟
جستجو

آمبولانس

آمبولانس

آمبولانس

آمبولانس | انواع آمبولانس

 

آمبولانس وسیله نقلیه ای است که جهت جابجایی و انتقال مصدومین به بیمارستان از آن استفاده میشود. آمبولانس ها در حین انتقال بیمار، امکان احیاء او را نیز دارند. این وسیله نقلیه مجهز به ابزار و تجهیزات جهت انجام کمک های اولیه هستند تا مصدوم را تا رسیدن به بیمارستان زنده نگه دارند. این وسیله جزو تجهیزات پزشکی اورژانس محسوب میشود و انواع مختلفی دارد.

از این وسیله نقلیه همچنین جهت انتقال عضو اهدایی، دارو و تجهیزات لازم برای بیماران نیز استفاده میگردد. گاهی لازم است تا در امبولانس، اقدامات لازم برای نجات فرد انجام شود. از این جهت تجهیزاتی مانند دستگاه اکسیژن، دستگاه تنفس مصنوعی ( ونتیلاتور) دستگاه اندازه گیری قندخون (گلوکومتر) و دستگاه هایی از این دست باید همراه پرسنل اورژانس در ماشین حمل بیمار باشد.

در تصادفات و وارد شدن ضربات سنگین و سخت ناشی از پارامدیک، لازم است از وسیله هایی همچون لانگ بک بورد، اسکوپ، وست تایپ، کولار، اسپیلینت برای خروج و انتقال اصولی بیمار استفاده شود. این تجهیزات نیز در ماشنین مخصوص حمل بیماران و مصدومان موجود است.

   

انواع آمبولانس 1 - آمبولانس

انواع آمبولانس و کاربرد آنها

آمبولانس ها در انواع مخلفی وجود دارند و کاربردهای متفاوتی نیز دارند. همچنین ممکن است در موارد مختلف و به منظور انتقال مصدوم یا انواع بیمار استفاده شوند.

 

نوع A

از این وسیله برای انتقال بیماران هوشیار و دارای وضعیت پایدار استفاده میشود. این ماشین ها میتوانند به صورت افرود و شاسی بلند باشند تا در مسیرهای صعب العبور راحت تر حرکت کنند. این مدل برای استفاده شهری نیز مناسب است.

امبولانس نوع A را میتوان جهت انتقال یک بیمار یا چند بیمار استفاده کرد.

 

نوع B

این مدل از ماشین های انتقال بیمار دارای تجهیزات پیشرفته هستند. تقریبا تمام امکانات مراقبت های ویژه برای بیماران بدحال در آنها قرار دارد و اصطلاحا به آنها، ICU کوچک نیز گفته میشود.

نوع C

این مدل به عنوان واحد مراقبت های ویژه سیار شناخته میشوذ و امکان انتقال بیمار و درمان های پیشرفته را دارد. از جمله امکان احیاء، ICU و CCu در این ماشین قرار دارد. در حقیت نوعی اورژانس پرتابل محسوب میشود.

 

آمبولانس تیپ B - آمبولانس

تجهیزات مورد نیاز برای انواع آمبولانس

انواع برانکارد (چرخدار، قابل انعطاف، سبدی و ارتوپدی یا قاشقی)

کیف احیا

لارنگوسکوپ

آمبوبگ

گلوکومتر (دستگاه تست قندخون)

فشارسنج

ماسک تنفس دهان به دهان

ترمومتر

گوشی پزشکی

چراغ معاینه

واکیوم ماترس

گاز استریل

چسب

آنژیوکت

سرنگ

ست سرم

پایه سرم آمبولانسی

ماسک یکبار مصرف

عینک محافظ

کپسول اکسیژن

باند

تخته CPR

پالس اکسیمتر

لارنژیال ماسک

ونتیلاتور (پرتابل)

ساکشن مکانیکی

ساکشن پرتابل

لوله تراشه

الکتروکاردیوگراف (دستگاه نوار قلب)

دفیبریلاتور (الکتروشوک)

هد ایموبیلایزر (بی حرکت کننده سر)

تخته ستون فقرات کوتاه (شورت بک بورد)

تخته بلند ستون فقرات (لانگ بک بورد)

انواع آتل (چوبی برای ثابت کردن اندام ها، آتل نرم لاستیکی با بند آلومینیومی، گردنی، کششی، آتل خام، آتل سیمی، آلومینیومی، آتل با گاز سرد)

باند سه گوش برای بستن آتل و گردنبند

بسته های یخ شیمیایی

گردنبند طبی اطفال و بزرگسالان

سیفتی باکس

دستکش معاینه یا جراحی

قیچی اورژانس

بند عنکبوتی

دستگاه مانیتورینگ قلبی (مانیتور علائم حیاتی)

جلیقه شبرنگ

 

آمبولانس هوایی

 

این مدل از آمبولانس ها برای انتقال بیمار در مکان های صعب العبور که دسترسی به آنها دشوار است استفاده میشود. استفاده از هلیکوپترها برای انتقال بیمار  موجب صرفه جویی در زمان میشود. همچنین دارای تجهیزات و امکانات ویژه تجهیزات پزشکی و تیم پزشکی متخصص و مجرب است. فشا نیز برای نگهداری بیمار به اندازه کافی وجود دارد.

 

آمبولانس هوایی - آمبولانس

ویژگی های آمبولانس هوایی

کادر مجرب برای پرواز

بیمه درمانی توسط نهادهای رسمی

مجهز به تجهیزات پزشکی و کادر مجرب پزشکی

نوشته های مرتبط
Call Now Buttonتماس با افرا طب